Jelenleg Szatmár megyében mintegy 130 gyermek vár arra, hogy szerető otthonra leljen az örökbefogadás révén.

A Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság (DGASPC) keretein belül működik az adoptációs iroda, melynek fő célja, hogy támogassa az örökbefogadásra alkalmas gyermekek családi és társadalmi beilleszkedését. E tevékenység során az iroda nem csupán a gyermekek jólétét szem előtt tartva, hanem a jövőjük szempontjából is kulcsszerepet játszik, segítve, hogy a gyerekek szerető otthonra találjanak.
Feladati közé tartozik az örökbefogadás iránt érdeklődő személyek előzetes tájékoztatása az adoptálható gyerekekről, a szükséges dokumentumokról és a procedúra lefolyásáról, de az iroda munkatársai végzik el az örökbefogadó személy vagy család értékelését is. Ez a 90 napos eljárás három fázisból áll: szociális felmérés, pszichológiai értékelés, illetve a szülői feladatok ellátására való képesség felmérése. Erre értelemszerűen azért van szükség, hogy az állami rendszerből kikerülő gyerekek valóban számukra megfelelő otthonra leljenek. Sajnos nem minden jelentkező tudja teljesíteni az elvártakat, így előttük nem nyílik meg az út az áhított örökbefogadás felé.
Amennyiben az örökbefogadó pozitív elbírálást kap, az iroda megkezdi az adoptációs folyamatot. Céljuk, hogy a legjobban összeillő gyerekek és családok találjanak egymásra. Ha sikerül egy ideális gyerek-szülő párost azonosítani, a család akár három hónapra is magához veheti a gyermeket. Ezen időszak alatt a gyermekvédelmi igazgatóság munkatársai rendszeresen látogatják a családot, hogy megfigyeljék, mennyire sikerül összecsiszolódniuk, és hogy az örökbeadási határozat véglegesíthető-e. Azonban a hatóság nem engedi el a gyermek kezét még a folyamat lezárása után sem; az örökbefogadási folyamat befejezése után további két évvel következik a posztadoptációs időszak, amely alatt a családot negyedévente ellenőrzik.
Bár az örökbefogadási folyamat sok kihívást rejteget, azok a személyek vagy párok, akik egy örökbefogadott gyermekkel szeretnék kiegészíteni a családjukat, eltökélten dolgoznak azon, hogy sikeresen átmenjenek az előszűrésen, és lehetőséget kapjanak az adoptálásra. A kitartásuk végül meghozza gyümölcsét: a tavalyi év során 27 gyermek talált otthonra az állami rendszerből, míg további 28 kiskorút örökbe fogadhatónak nyilvánítottak. Jelenleg Szatmár megyében 128 olyan kisgyermek él állami gondozás alatt, akiknek családi környezetre van szükségük. Az ő esetükben nemcsak belföldi, hanem külföldi örökbefogadók jelentkezését is várják, ami új lehetőségeket teremt a gyermekek számára.
Jelenleg 49 gyermek és örökbefogadó szülő esetében folytatjuk a posztadoptációs nyomonkövetést. Ezen kívül 29 család érdeklődött a DGASPC-nél az örökbefogadási lehetőségek iránt. Az országos adatbázis segítségével pedig további 30 személy vagy család számára keresik éppen a legmegfelelőbb gyermeket.