Ókovács Szilveszter: A budapesti Operaház olyan európai színvonalú élményt kínál, amely azonban az európai árakhoz igazodik.

A dalszínház főigazgatója az InfoRádióban elmondta, hogy a 2025/26-os évadban 385 előadás, köztük 7 új bemutató, 36-féle repertoárelőadás, 14-féle gyermek- és ifjúsági produkció, valamint több koncert és dalest várja a közönséget.
A Magyar Állami Operaház alapító okirata világosan meghatározza feladatainkat, melyek között kiemelten fontos, hogy ösztönözzük a kortárs magyar zeneszerzők munkásságát. Főigazgatónk, Ókovács Szilveszter, hangsúlyozta, hogy ennek szellemében több ősbemutató vár ránk az idei évad során. A közönség elé kerül Vajda János Az ítélet és Selmeczi György Királyi fenség című egyfelvonásos operája, valamint Radina/Délibes Kiscoppélia című gyermekelőadása, és Tóth Péter A szépség és a szörnyeteg című meseoperája is. Emellett ismét műsorra tűzzük Eötvös Péter Valuska című utolsó operáját is, gazdagítva ezzel a színházi élményt.
A dalszínház vezetője, Ókovács Szilveszter, izgalmas híreket osztott meg a 2025/26-os szezon kapcsán, amely egyfajta titkos Mozart-évnek ígérkezik. A bécsi zenei géniusz nyolc műve kerül ugyanis a színpadra, így a közönség újra felfedezheti a klasszikus remekműveket. Mozart zsenialitását Beethoven egyetlen operája, a Fidelio, valamint Wagner Lohengrinje keretezi, amelyek méltó kontrasztot adnak a programnak. Emellett a repertoárban helyet kapnak Verdi, Puccini, Rossini és Donizetti népszerű operái is, amelyek garantáltan elvarázsolják a nézőket. Erkel öröksége sem marad elhanyagolva, hiszen a Bánk bán is szerepel a kínálatban. Ez a szezon tehát nem csupán a Mozart-rajongóknak, hanem minden opera kedvelőjének izgalmas élményeket ígér.
Azt is megemlítette, hogy ebben az évadban számos világsztár lép színpadra az Operában. Az egyik legjobban várt esemény, hogy az orosz szoprán, Anna Netrebko 2026 júniusában első alkalommal lép fel színpadi előadásban Kelet-Európában. Verdi operájában Lady Macbeth szerepét énekli kétszer is: a főpróbán és az előadáson.
A Sztárestek zongorával sorozatban fellépő neves művészek között találjuk Aigel Akhmetshinát, Joseph Calleját, Asmik Grigoriant, Long Longot, Nadine Sierrát, Freddie De Tommasót és Michael Vollét. A Lohengrin című produkcióban Christopher Sokolowski (Lohengrin), Johanni van Oostrum (Elsa) és Egils Silins (Telramund) lépnek színpadra. Giorgi Sturua debütál Kalaf szerepében a Turandotban, míg Andrei Danilov Rodolfo (Bohémélet) és a Mantovai herceg (Rigoletto) szerepeiben ismét hallható. Vassilis Kavayas pedig Lindoróként (Olasz nő Algírban) tér vissza a színpadra. A karmesterek között Constantin Trinks, a Wagner-művek specialistája, a Parsifallal fog debütálni az Operaházban – emelte ki a főigazgató.
"Természetesen a vezető magyar énekesek közül is többen színpadra lépnek" - folytatta Ókovács Szilveszter. Mások mellett Bretz Gábor, Kálmándy Mihály, Kolonits Klára, Komlósi Ildikó, Lukács Gyöngyi, Miklósa Erika, Sümegi Eszter és Tokody Ilona, de a fiatalok is komoly lehetőségeket kapnak.
Az InfoRádió érdeklődésére válaszolva, a főigazgató hangsúlyozta, hogy a népoperák az Operától távol eső Erkel Színház helyett az Eiffel Műhelyház Bánffy-termébe fognak költözni. A következő évad során az Eiffel Műhelyház új koncerthelyszíne, amely eddig raktározási célt szolgált, mostantól HangÁR néven ismert, és ezer fő befogadására alkalmas. Ez a tér különféle könnyűzenei, crossover- és dzsesszprogramoknak ad majd otthont.
A társulat ebben az évadban is fog külföldön turnézni. "2011 óta az Operaház 31 országban 178 opera- és balettelőadáson vett részt, 34 darabot vitt el, emellett 26 gálán és hangversenyen szerepelt. Az idén szeptemberben az Opera ismét nagyszabású vendégjátékra készül a Dubaji Operában, ahol a Bohémélet és A hattyúk tava előadásai mellett Beethoven-hangversenyt is ad. Előkészületben vannak olasz és japán vendégjátékok is" - mesélte Ókovács Szilveszter.
Azt is megemlítette, hogy a Közel-Kelet után a társulat a világ egyik legpatinásabb dalszínházában, a velencei Teatro La Fenice-ben fog szerepelni a Diótörö című előadással. Az évad végén, vagyis 2026-ban pedig ismét Japánban fog vendégszerepelni a Magyar Állami Operaház. Itt két Mozart-klasszikussal a Figaro házasságával és a Varázsfuvolával lépnek majd színpadra a művészek.
A beszélgetés zárásaként Ókovács Szilveszter kifejtette véleményét a megemelkedett jegyárakról is. Elmondása szerint a Magyar Állami Operaház olyan helyzetbe került, ami egyirányú utcának felel meg, ebből a perspektívából már nincs visszaút: csupán előre lehet haladni. Ez pedig azt jelenti, hogy az európai szintű jegyárakat csakis európai színvonalú produkciókkal tudják megindokolni. Bár a jegyárak elsőre magasnak tűnhetnek, a különféle bérletkonstrukciók révén a látogatók akár 30-40 százalékos megtakarítást is elérhetnek.
A főigazgató a magas árakat azzal indokolta, hogy az országban egyedüliként működő dalszínház előadásaihoz gyakran több száz résztvevő szükséges. Ennek következtében az Operaház kénytelen a saját költségeit az ezerfős nézőtérre áthárítani. "Valójában nem csupán a szórakoztatást kínáljuk, hanem mint egy jelentős európai kulturális központ, megkérjük a nézőinket, hogy támogassák azt az értéket, amit nyújtunk számukra" - emelte ki a főigazgató.