Európai csúcsrészvények komoly zuhanásban Trump hatására: újabb globális válság küszöbén állunk? - Pénzcentrum

Hétfőn a globális tőzsdék drámai eséseket könyvelhettek el, miután Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy vámokat fog bevezetni kanadai, mexikói és kínai termékekre. Emellett potenciális intézkedéseket is kilátásba helyezett az Európai Unió irányába. A piacok kezdetben pesszimistán reagáltak ezekre a fejleményekre, de a nap előrehaladtával javult a hangulat, amikor kiderült, hogy egy hónapos türelmi időszakot kapnak az érintett felek a vámok alkalmazása előtt – számolt be róla a Portfolio.
A keddi kereskedés kezdetei nem éppen stabilak voltak, miután Kína bejelentette, hogy válaszként az amerikai intézkedésekre védővámokat vet ki néhány amerikai termékre. Az európai tőzsdék vegyes képet mutattak az indításkor, majd fokozatosan lefelé mozdultak el, miközben a magyar piacon is az iránykeresés dominált.
Keddre az európai részvénypiacok lefelé fordultak, különösen az autóipari és távközlési szektorokban. A befektetők aggályait tovább fokozta az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültségek újbóli éleződése, valamint a bizonytalan kilátásokra utaló vállalati gyorsjelentések. Az autóipar különösen gyenge teljesítményt mutatott a vámokkal kapcsolatos hírek hatására: a BMW részvényei 1,3 százalékot estek, míg a Porsche és a Volkswagen 0,8 százalékkal csökkentek.
A Vodafone részvényei drámai, 6 százalékos csökkenést könyveltek el, miután a vállalat nyilvánosságra hozta negyedik negyedéves pénzügyi eredményeit, amelyekben a német piac gyenge teljesítményére figyelmeztettek. Ezzel párhuzamosan a Deutsche Telekom részvényei is 1,2 százalékos visszaesést szenvedtek el a német tőzsdén. Ezzel szemben az Infineon Technologies részvényei több mint 9 százalékos emelkedést mutatnak, miután a vállalat kedvezőbb előrejelzéseket tett közzé az idei évre vonatkozóan, noha a menedzsment a vámok okozta kockázatokra is felhívta a figyelmet.
Az olajár is esik a kereskedelmi háborús hírekre reagálva. A WTI ára 1,8 százalékkal, hordónként 71,84 dollárra, a Brent típusú olaj jegyzése pedig 1,2 százalékkal, 75,09 dollárra csökkent. Szakértők szerint a kínai vámok hatással lesznek az Egyesült Államokból Kínába irányuló olajexportra.
"Kína USA-val szembeni ellenvámjait az eszkaláció jeleként lehet felfogni, és csökkentheti egy, a Mexikóval és Kanadával kötött amerikai megállapodásokhoz hasonló ideiglenes megoldás valószínűségét" - nyilatkozta Yeap Jun Rong, az IG piaci stratégiája.