Két percre megállt az idő Izraelben a holokauszt-emléknap alkalmából - videó.


Izraelben délelőtt tíz órakor, idén is felhangzottak a szirénák az ország minden szegletében. Az emberek az utakon megálltak, kiszálltak autóikból, és félbeszakították napi teendőiket. Két percre néma főhajtással tisztelegtek a második világháború alatt elhunyt zsidók emlékének, akik a népirtás áldozataivá váltak.

Az emlékezés már szerda este megkezdődött a jeruzsálemi holokauszt-emlékmúzeumban, a Jad Vasemben megtartott hivatalos állami szertartással, melyen részt vettek az ország vezetői, a külföldi diplomaták és holokauszt-túlélők is.

"A történelem nem felejti el azokat, akik felelőtlenségükkel ártanak nekünk, és belülről rombolják a közösségünket."

A történelem nem bocsát meg azoknak, akik lerombolják a talajt csodálatos, szeretett, egyedülálló, zsidó és demokratikus államunk alatt, amely a holokauszt hamvain jött létre"

„Tedd egyedivé a mondandódat!” – hangsúlyozta Jichák Hercog államelnök beszédében.

Benjámin Netanjahu miniszterelnök ezután az október 7-i vérengzésről és az iráni rezsimről beszélt.

"Másfél évvel a borzalmas terrortámadás után célzottan és eltökélten lépünk fel a gonosz tengelyének elnyomó hatalma ellen" - nyilatkozta a miniszterelnök.

A Hamász erőszakos cselekedetei párhuzamba állíthatók a történelem legsötétebb időszakaival, mint amilyen a nácik uralma vagy Hámán tettei voltak. Céljaik között szerepel, hogy elpusztítsák a zsidó közösséget, ami mélyen aggasztó és elítélendő.

A zsidó állam lerombolására irányuló szándékukat nyíltan hangoztatják, céljuk a teljes elpusztítás és eltüntetés. „Ez azonban nem fog bekövetkezni” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a Hamász megsemmisítése is a terveik között szerepel.

Az emlékezésen a hat túlélő-fáklyagyújtó egyike, a Tunéziából származó Gad Partok a fáklya meggyújtása előtt felkiáltott:

"Minél hamarabb térjenek vissza az ötvenkilenc túsz! Ezt nem terveztem meg előre, de észrevettem, hogy senki más nem emeli fel a hangját. Mindenki csak meggyújtja a fáklyát és leül, és én ebben az ürességben valami zavaró érzést tapasztaltam" - nyilatkozta később a szavairól.

Csütörtök reggel elindultak a megemlékezések az izraeli parlament, a kneszet falai között, ahol a képviselők mécseseket gyújtottak, hogy tiszteletüket tegyék meggyilkolt hozzátartozóik emlékének. Ezt követően a "mindenkinek van neve" szertartás során felolvasták az áldozatok nevét, hangsúlyozva ezzel az egyéni tragédiák fontosságát és a közösség gyászát.

Később a Jad Vasemben koszorúkat helyeznek el az örökmécsesnél az emlékezés csarnokában, ahol a padló alatt a megsemmisítő táborokból elhozott hamvak nyugszanak.

A koszorúzási ünnepségen részt vesz Benjámin Netanjahu miniszterelnök, Amir Ohana, a kneszet elnöke, valamint Jichák Amit, a legfelsőbb bíróság elnöke. Emellett holokauszt-túlélők és számos más állami méltóság is tiszteletüket teszik az eseményen.

Az emléknapot hagyományosan az észak-izraeli Gettóharcosok kibucában ünneplik meg, ahol a rendezvény keretében méltó módon emlékeznek meg a történelem sötét időszakaira. Ebben a kibucban, a második világháború utáni években, a gettófelkelések túlélői találtak új otthonra, és itt kezdték el közösen építeni új életüket. Később, a közösség tagjai megálmodtak és megvalósítottak egy holokauszt-emlékmúzeumot is, amely a múlt tiszteletére és az emlékezés fontosságára hívja fel a figyelmet.

Related posts