Két bajai pedagógus elnyerte a Varázspálca díjat, elismerve ezzel a diabéteszes gyermekek gondozásáért végzett kiemelkedő munkájukat.

Idén negyedik alkalommal került megrendezésre a Szurikáta Alapítvány által alapított rangos Varázspálca díj átadó ünnepsége. Ez a különleges elismerés minden évben lehetőséget ad arra, hogy 100 pedagógus és gyermekintézmény részesüljön méltó jutalomban, amelyet a diabéteszes gyermekek szülei javasolnak. Örömmel értesülhettünk arról, hogy idén két kiváló bajai tanító is elnyerte ezt a megtisztelő címet.
A díjátadó ünnepségre az ország minden tájáról érkeztek családok a Semmelweis Egyetem Elméleti Orvostudományi Központjába, hogy köszönetet mondjanak a pedagógusaiknak nyitott hozzáállásukért, a pluszfigyelmet igénylő feladat felvállalásáért. A Varázspálca díj azoknak a szakembereknek, gyermekintézményeknek jár, akiket a szülők javasolnak.
Jelenleg Magyarországon körülbelül 4000 gyermek él 1-es típusú diabétesszel. Ők, a megfelelő orvosi ellátás mellett, teljes életet élhetnek, éppen úgy, mint kortársaik: részt vehetnek óvodai és iskolai programokban, és sikereket érhetnek el a tanulásban, sportban vagy akár a zenélésben is. Ehhez azonban nélkülözhetetlenek a felkészült segítők, akik biztosítják számukra a biztonságos és támogató környezetet, valamint a befogadó közösséget. A díj célja, hogy elismerést nyújtson azoknak a pedagógusoknak, akik elkötelezetten foglalkoznak a diabétesszel élő gyermekekkel, és akik szeretetteljes, gondoskodó és szakszerű módon végzik ezt a fontos feladatot – emelte ki Kocsisné Gál Csilla, a Szurikáta Alapítvány a Diabéteszes Gyermekekért elnöke.
Pótmama, tündérkeresztanya, barát, mentor, diab kapitány - néhány jelző, amivel a szülők és a gyerekek a díjazott pedagógusokat, kisgyermeknevelőket, dajkákat, pedagógiai asszisztenseket illeték a Varázspálca díj ünnepélyes átadásán méltatásukban.
Személyre szabott anekdotákat is megosztottak.
Az általuk megosztott történetekből a díjátadó ünnepség során a két műsorvezető, Rókusfalvy Lili és dr. Tóth-Heyn Péter, a SE Gyermekgyógyászati Klinika igazgatóhelyettese, megható részleteket olvastak fel. Ezek a személyes elmesélések különleges fényt adtak az eseménynek, és mély érzelmeket váltottak ki a hallgatóságból.
A rendezvényen bemutatták egy pedagógusnak a történetét, aki felismerte az 1-es típusú diabétesz tüneteit (a gyermek sokat járt pisilni és sokat ivott), és figyelmeztette a szülőket, hogy baj van. Az óvónőt, aki önmaga határait átlépve, remegő kézzel adta be az első inzulininjekciót, és azóta is az egyetlen, aki a szülőkön kívül gondoskodni tud a gyermekről.
A rendezvényen bemutatták azokat az óvodákat és iskolákat, ahol a mozgásos foglalkozásokat a gyermekek inzulinérzékenységéhez igazítják. Itt a pedagógusok rugalmasan alakítják át a beosztást, akár extra órákat is vállalva, hogy mindig legyen egy felkészült segítő a diákok mellett. Kiemeltek egy tanítót, aki külön prezentációt készített a tanári kar számára a diabétesz kezeléséről, illetve olyan szekrényeket alakított ki, amelyekhez a diabéteszes gyerekek szabadon hozzáférhetnek, ha extra szénhidrátra van szükségük. Ezen kívül bemutatták azokat a tanárokat is, akik a táborozás során éjszaka is figyelemmel kísérik az érintett gyermekeket, amíg azok vércukorszintje stabilizálódik.