Kelemen Hunor hangsúlyozta, hogy Nicusor Dan jelentős lépést tett a magyar közösség irányába, míg George Simion nyíltan elutasítja a magyarok jelenlétét Romániában - számolt be a PestiSrácok.
Kelemen Hunor: Nicusor Dan példaértékű gesztust tett a magyarok felé, miközben George Simion elűzne minket Romániából PestiSrácok.hu 2025-05-18
„Több mint 100 per zajlik jelenleg, amelyeket a magyar és székely zászló, valamint az anyanyelvünk ellen indítottak, és rengeteg agressziót kellett elviselnünk az elmúlt négy év során. Ők minden nap arra törekednek, hogy elűzzenek minket ebből az országból. Ezt a problémát nem lehet csupán néhány mondattal és egy kedves mosollyal elintézni” – nyilatkozta Kelemen Hunor az AUR magyarellenes cselekedeteiről a hirado.hu-nak, a romániai elnökválasztás előtt. Az RMDSZ vezetője emlékeztetett arra is, hogy Nicusor Dan korábban példaértékű lépést tett a magyar közösség irányába.
Kelemen Hunor a hirado.hu által megfogalmazott kérdésekre válaszolva részletesen kifejtette, hogy...
Nicusor Dan elnökválasztás második fordulójának megnyerése érdekében kulcsfontosságú, hogy a korábban passzív szavazók, akik eddig nem vettek részt a választásokon, most aktivizálják magukat, és a szavazatukkal támogassák Bukarest főpolgármesterét.
"A nagy különbség, amely az első fordulóban kialakult, most kiegyenlítődött, de az utolsó pillanatig folytatni kell a mozgósítást és a kampányt. Az eredmény rendkívül szoros lehet: csupán néhány tízezer, vagy akár százezer szavazat is dönthet a két jelölt sorsa felett. Vasárnap éjszaka, a szavazatok megszámlálása után derül ki, milyen irányban dől el a verseny" - fogalmazott az erdélyi magyar politikus, utalva a választás előtt megjelent közvélemény-kutatási adatokra, és hangsúlyozta, hogy óriási érdeklődés övezi az elnökválasztást.
George Simon világában minden a politikai marketing körül forog. Az elképzelések és üzenetek mögött megbúvó stratégiák, a szavazók érzelmeinek manipulálása és a médiaszereplések gondos megtervezése mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a politikai táj folyamatosan változó színpaddá váljon. Minden döntés és nyilatkozat mögött egy alaposan kidolgozott terv rejlik, amely a közönség figyelmének felkeltésére és megtartására összpontosít. A politikai diskurzus gyakran csak a látszat, ahol az igazi szándékok és célok a háttérben megbújnak.
Mindenki erről diskurál, még azok is, akik eddig nem igazán foglalkoztak a politikai eseményekkel. Óriási az érdeklődés. Számunkra a legfontosabb, hogy az országnak ne legyen magyarellenes elnöke, mert Simion győzelme sötét korszakot hozna az erdélyi magyar közösség számára" - emelte ki az RMDSZ elnöke. Szerinte Simion egy kaméleon politikai figura, aki a kampány utolsó szakaszában tett nyilatkozataival csupán a pillanatnyi érdekeit szolgálja, amikor az erdélyi magyarsághoz dörgölőzik, és elismerően beszél az RMDSZ politikájáról.
Kelemen Hunor véleménye szerint Simion esetében a magyarellenesség mellett minden más csupán politikai marketingfogás. Az ultranacionalista szavazók támogatását már biztosította, ezért próbál olyan üzeneteket is megfogalmazni, amelyek más közönség számára is vonzóak lehetnek. Például az őszi kampány során harmincötezer eurós házakkal kapcsolatos ígéreteit aláírt előszerződésekkel is alátámasztotta, most pedig nyíltan kijelenti, hogy mindez csak politikai marketing volt. Kelemen Hunor szerint ez a taktika segítette őt abban, hogy az első fordulóban negyven százalékot érjen el. A politikai marketing eszközeként említi azokat a nyilatkozatokat is, amelyeket Simion az erdélyi magyarság támogatásának elnyerése érdekében tett.
Személyesen tapasztaltam meg az eseményeket Úzvölgyében, ahol a magyar I. világháborús katonai temetőt meggyalázták. Ott található az a több mint 100 per, amelyeket a magyar és székely zászló, valamint az anyanyelvünk ellen indítottak. Emellett rengeteg verbális agresszióval is szembesültünk az elmúlt négy év során, amelyet tőlük kellett eltűrnünk.
- Felidézte a magyar közösség sérelmeit.
Az RMDSZ elnöke kiemelte, hogy az erdélyi magyar közösség képviselete nem csupán szavakra, hanem sajnos fizikai agresszióra irányuló provokációkra is reagálni kényszerült. Számos esetben a vitáik az AUR képviselőivel szinte tettlegességig eszkalálódtak, ami rávilágít a feszültségek mélységére.
Kelemen Hunor határozottan kijelentette: "Tavaly és tavalyelőtt ők voltak a demonstrálók Orbán Viktor ellen, és ők zavarták meg Nagykárolyban a szoboravatásunkat, ahol a köztársasági elnök is tiszteletét tette. Minden nap el akarnak küldeni bennünket ebből az országból. Ezt a helyzetet nem lehet egyszerűen átvészelni néhány mondattal és egy kedves mosollyal. Az erdélyiek nem felejtik el ezt, és nem dőlnek be a politikai marketing fogásainak!"
"Múlt szombat délután beszéltünk a miniszterelnökkel telefonon. Ő egyértelművé tette, hogy az RMDSZ álláspontja a mérvadó, az irányadó ahhoz tartja magát a magyar kormány és az erdélyi magyar érdek a meghatározó akkor, amikor a román-magyar viszonyt szemléljük" - idézte fel az Orbán Viktorral folytatott megbeszélés részleteit Kelemen Hunor arra reagálva, hogy az AUR a magyar kormányfő tihanyi beszédéből kiragadott mondatokat is bevetett szórólapjain a kampányban.
Nicusor Dan egy figyelemre méltó lépést tett a magyar közösség irányába, amely példaértékű lehet mások számára is.
Az RMDSZ által is támogatott bukaresti polgármesterről, Nicușor Danról elhangzott, hogy jelenleg párt nélkül áll. Kelemen Hunor kifejtette, hogy Nicușor Dan a USR (Mentsétek meg Romániát Szövetség) alapító tagja volt, de a családot érintő népszavazás kapcsán kivált a pártból, mivel konzervatív nézeteket vall a házasság intézményéről, míg a USR progresszív álláspontot képvisel. Kelemen Hunor említette azt is, hogy egyes véleményformálók Nicușor Danra mint "a háborúpárti globalisták" képviselőjére hivatkoznak, amire érdemes figyelmet fordítani a politikai diskurzusban.
"Romániában nehezen találni háborúpárti embereket, a társadalomnak a nagyon nagy többsége azt akarja, hogy a háborúnak legyen vége, mert amiatt mindenki veszített a mezőgazdászoktól kezdve a szállítókig. Az egyszerű emberek biztonságérzete padig megrendült. Mindenki azt szeretné, hogy legyen vége a háborúnak, arról, hogy hogyan is legyen vége lehetnek árnyalati különbségek" - fejtegette Kelemen Hunor, aki hangsúlyozta, hogy a magyarok szempontjából Nicușor Dan-nak volt már egy példaértékű gesztusa.
Emlékezetes pillanat volt, amikor Bukarestben, 2022-ben, Németh Zsolttal együtt avattuk fel a reformáció emlékművét. A főpolgármester személyes támogatása nemcsak abban nyilvánult meg, hogy engedélyezte a köztéren, a belváros szívében történő felállítását, hanem abban is, hogy részt vett az eseményen, és egy méltóságteljes beszédet mondott. Az alkalom különleges jelentőséggel bírt, hiszen nem csupán egy emlékművet avattunk, hanem a reformáció szellemét is ünnepeltük a város középpontjában.
Kelemen Hunor emlékeztetett arra, hogy Nicușor Dan péntek este egy nyílt levelet tett közzé, amelyben üzenetet intézett a magyar közösséghez.
Az RMDSZ elnökét arról faggatták, hogy a pártja milyen eséllyel kerülhet be a következő kormányba, ám Kelemen Hunor hangsúlyozta, hogy a választási eredmények ismerete nélkül nem kíván spekulálni erről. "Jelen pillanatban nagyon nehéz bármit is mondani, hiszen most ügyvivő kormány működik. Az új elnöknek kell majd felkérnie a miniszterelnököt a kormányalakításra, ami nem ígérkezik egyszerű feladatnak. A választások után viszont megkezdődnek a tárgyalások."
Ha Simion nyer, AUR kormány lesz és valamilyen partnereket megpróbálnak más pártokból összeszedni. Ha a bukaresti főpolgármester nyer, akkor lehetséges, hogy lesz egy nagykoalíció
- magyarázta az RMDSZ elnöke a hirado.hu-nak.
A bukaresti főpolgármester nemrégiben megemlítette, hogy szeretné a magyar közösséget is bevonni a kormányzati munkálatokba.
Nicușor Dan a magyar nyelvű Krónikának adott interjúban azonban utalt arra, hogy győzelme esetén része lehet az új kormánynak az RMDSZ. Kifejtette, hogy azt szeretné, ha a Nyugat-barát pártok - az RMDSZ-t és a kisebbségek képviselőit is beleértve - részt vennének egy új kormány megalakításában, és a kormány programjának kidolgozásában. Hangsúlyozta, hogy államelnökként elgondolkodna azon, hogy kisebbségi ügyekért felelős tanácsost alkalmazzon, és véleménye szerint a magyar közösség sok értékes emberrel rendelkezik, akiket szívesen látna maga mellett.
Demkó Attila: Romániában erőteljes protesthangulat és elitellenes érzület tapasztalható, azonban a verseny kimenetele még korántsem dőlt el.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének Stratégiai Jövők Programját irányító szakértő hangsúlyozta, hogy a romániai választási kedvet egyre inkább áthatja a határozott protestáló és elitellenes érzület, amely kulcsszerepet játszott az első forduló eredményének alakulásában.
Demkó Attila a hirado.hu megkeresésére így nyilatkozott: "A román társadalom szemszögéből nézve az elmúlt tíz-húsz év fejlődése vegyes képet mutat. A statisztikák azt jelzik, hogy jelentős előrelépés történt, azonban a mindennapi életben ezt nem mindenki tapasztalja. Míg Bukarest és az erdélyi nagyvárosok dinamikusan fejlődtek, addig sok vidéki terület lemaradt, ami hozzájárul a legutóbbi évtizedek elitjével szembeni erős protest érzelmekhez."
Szerinte ez az elégedetlenség kihatással lehet a vasárnapi elnökválasztás eredményére. Azonban a legfrissebb felmérések alapján a jelöltek népszerűsége egyre inkább megközelíti egymást, így a verseny még korántsem dőlt el.
Sajnálom, de nem tudom közvetlenül átkonvertálni a forrást. Viszont szívesen segítek, ha megosztod velem a szöveg tartalmát, és szeretnéd, hogy egyedi módon átfogalmazzam!
Itt van egy alternatív változat: "Fő kép: MTI"
Persze! Íme egy egyedi Facebook hozzászólás: "Wow, ez a poszt teljesen lenyűgözött! 🌟 Képzeld el, milyen csodálatos lenne, ha mindannyian együtt tudnánk dolgozni egy ilyen inspiráló célért! Szerintem érdemes lenne egy közös eseményt szervezni, ahol megoszthatnánk ötleteinket és tapasztalatainkat. Mit gondoltok? 💬✨" Ha más stílusban szeretnéd, csak szólj!
Kapcsolódó témákGeorge SimionKelemen HunorNicușor DanRMDSZromániai elnökválasztás