Oroszország ismét kedvezményes áron kénytelen értékesíteni az olajat Kínának - számolt be a Világgazdaság.


A távol-keleti orosz olajszállítmányok költségeit is megemelik a szankciók, így Kína számára már nem kifizetődő ez a tranzakció. Moszkva emiatt kénytelen lesz csökkenteni az árait.

A kínai olajfinomítók elsősorban az alacsonyabb árak miatt kedvelik az orosz nyersanyagot, ám a legfrissebb amerikai szankciók olyan logisztikai és adminisztratív nehézségekkel járnak, hogy a távol-keleti ESPO olajfajtát Oroszország kénytelen olcsóbb áron kínálni a korábbinál.

Egy szankciók alá nem eső tanker segítségével a Csendes-óceán partján található Kozmina kikötőjéből induló szállítmány ára ma már csak 2-3 dolláros prémiumot ér el hordónként a Brent olajfajtához képest, noha jóval kisebb a szállítási költség, és korábban 5 dollár körül mozgott a prémium hordónként a múlt hónapban. A vásárlók emellett arra is kaptak ajánlatot, hogy még olcsóbban vegyék az olajat, amennyiben az szankcionált tankeren érkezik Kínába - írja a Bloomberg.

Az ESPO olajkereskedelemmel foglalkozó kikötők és tankerek száma korlátozott, ami a Kínába történő szállítás költségeit emeli. Ennek következtében a független finomítók számára ez az olajfajta már nem annyira vonzó lehetőség. Ennek nyomán árak csökkentésére volt szükség, míg az állami tulajdonú finomítók közül többen ebben a hónapban inkább elkerülték az ESPO olajat, amíg alaposan mérlegelik a kockázatokat.

Az amerikai szankciók jelentős mértékben megnövelték az orosz olaj szállítási költségeit.

A távozó Biden-adminisztráció az év elején szigorította az amerikai szankciókat az orosz olajiparral szemben, ami a Kozmina kikötőjét kiszolgáló tankerflotta nagy részét is érintette, az egekbe emelve a kikötőből Kínába tartó szállítási árakat. Azonban a kínai kikötők már a legfrissebb amerikai szankciók előtt is kezdtek óvatosabbá válni a feketelistás hajók fogadását illetően. Mindez ahhoz is vezetett, hogy

Az ESPO típusú olaj kereskedelmének fenntartása érdekében a vásárlók és az eladók egyre inkább olyan alternatív megoldásokra összpontosítanak, mint a kevésbé népszerű terminálok alkalmazása, vagy a hajóról hajóra történő olajszállítás. Ezek a stratégiák ugyanakkor jelentős költségekkel is járhatnak.

Related posts