A magyarok gazdasági közérzete egyre kedvezőbb irányt mutat. Az elmúlt időszakban tapasztalható pozitív változásoknak köszönhetően a lakosság egyre bizakodóbb a jövőt illetően. A gazdaság élénkülése, a munkahelyek bővülése és a jövedelmek növekedése mind


A legfrissebb adatok szerint a lakossági index ebben a hónapban mínusz 16,0 pontra csökkent, míg a vállalati index mínusz 15,2 ponton áll - áll a közleményben. A várakozások romlását elsősorban az elhúzódó orosz-ukrán háború és a gazdasági szankciók miatti fokozott bizonytalanság okozza. Az optimizmus jelentős növekedésére csak akkor lehet számítani, ha a konfliktus véget ér, az infláció stabilizálódik a jegybank által kitűzött célsávban, a kamatkörnyezet javul, és az energiaárak tartósan alacsonyan maradnak.

Hozzátették, hogy a lakossági konjunktúraindex alindexei közül a legkedvezőbb továbbra is a foglalkoztatási helyzet, ez mínusz 3,2 pontról mínusz 1,0 pontra javult, míg a gazdasági környezet megítélése mínusz 27,8 pontról mínusz 27,1 pontra. Az anyagi helyzet értékelése mínusz 12,0 pontról mínusz 12,2 pontra, az inflációs folyamatoké mínusz 59,2 pontról mínusz 64,3 pontra csökkent. A megkérdezettek 48,9 százaléka egyáltalán nem tart az állásának elvesztésétől, ez 1,1 százalékponttal több, mint novemberben, mellettük még 23,3 százalék úgy nyilatkozott, hogy inkább nem fél ettől, ez 2,9 százalékpontos emelkedés.

A legfeljebb általános iskolai végzettséggel rendelkezők körében a konjunktúraindex 5,8 ponttal emelkedett, így most mínusz 13,0 ponton áll. Ezzel szemben a többi végzettségi kategóriában romló tendenciát figyelhetünk meg. A felsőfokú végzettséggel bírók esetében az index mínusz 15,7 ponton, míg a szakiskolai vagy szakmunkás érettségivel rendelkezőknek mínusz 16,4 pontot mutat. A középiskolai végzettségűeknél pedig a helyzet még kedvezőtlenebb, hiszen az index mínusz 18,2 ponton stagnál.

A vállalati felmérés azt mutatja, hogy a termelési környezet alindex decemberben mínusz 10,0 pontról mínusz 9,5 pontra javult, ám az iparági környezet értéke mínusz 5,6 pontról mínusz 6,2 pontra, a gazdasági környezet alindex mínusz 28,4 pontról mínusz 30,5 pontra, az üzleti környezet mutatója mínusz 24,7 pontról mínusz 25,0 pontra csökkent. A legnagyobb mértékű kedvező változást a beruházásoknál mérték, a vállalatok 33,0 százaléka jelezte, hogy volt beruházása az elmúlt egy évben. Novemberben még 2,6 százalékponttal kevesebben nyilatkoztak így. Egyúttal azt is érzékelik a cégek, hogy gyengült az árérvényesítő képességük, bár ez - tették hozzá - hozzájárul az infláció alacsonyan tartásához.

Az ágazatok szerinti bontás alapján a Századvég legfrissebb adatai szerint a szolgáltatások szektorában 0,3 indexponttal nőtt a teljesítmény, míg a kereskedelmi és építőipari szegmensekben egyaránt 1,1 ponttal csökkent. A mezőgazdaság területén 1,0 pontos, míg az iparban 0,7 pontos visszaesést tapasztaltak. December hónapban a mezőgazdaság mutatott a legkedvezőbb konjunktúraérzetet, mínusz 7,4 ponttal, míg az építőipar a legrosszabb helyzetben van, mínusz 17,7 ponttal - derül ki a közelmúltban közzétett közleményből.

A havi rendszerességgel végzett felmérés keretében 1000 vállalatvezető és 1000 felnőtt véleményét gyűjtik össze a gazdasági helyzet alakulásáról, valamint a jövőbeli kilátásaikról.

Related posts