A francia elnök és a brit miniszterelnök új irányvonalakat keresnek, miközben Volodimir Zelenszkij határozottan jelezte, hogy nem lesz egyszerű megfosztani őt a hatalmától.

A Trump-kormányzat folyamatosan növeli a nyomást Ukrajnára, egyre intenzívebb lépésekkel próbálva befolyásolni a helyzetet.
Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök egyhónapos tűzszünetet javasolt Ukrajnának a vasárnapi londoni találkozó után. Az Oroszország és Ukrajna közötti tűzszünetnek "a levegőben, a tengereken és az energetikai infrastruktúrában" kell érvényesülnie - mondta a francia elnök. A terv szerint a kelet-ukrajnai fronton folyó harcokat kezdetben nem érintené. Macron szerint egy ilyen koncepció előnye, hogy egy korlátozott tűzszünet megsértését könnyebb lenne ellenőrizni. Macron az interjúban világossá tette: az európai békefenntartó csapatok ukrán földre telepítésének terve csak akkor kerülhet szóba, ha a tárgyalások sikerrel zárulnak, és stabil tűzszünet lesz Ukrajna és Oroszország között. Egy kezdeti fázisban, például a javasolt egy hónapos tűzszünetben nem küldenének katonákat a térségbe. Egy ilyen fegyvernyugvásnak "meg kell teremtenie a tárgyalások alapjait", mutatott rá Macron. - Békét akarunk Ukrajnában, de nem mindenáron - figyelmeztetett Macron. Hangsúlyozta, a biztonsági garanciák elengedhetetlenek Ukrajna számára.
Luke Pollard, a brit fegyveres erőkért felelős parlamenti államtitkár, a francia elnök nyilatkozatára reagálva hangsúlyozta, hogy jelenleg "nincs megállapodás" az egy hónapos fegyverszünet javaslatáról. Kiemelte, hogy a fegyverszünet részleteivel kapcsolatban még nincs egyetértés, de a brit kormány együttműködik Franciaországgal és európai szövetségeseivel az ukrajnai tartós béke elérésének lehetőségein. Pollard további nyilatkozatában elmondta, hogy "biztosítani szeretnénk, hogy egy hosszú távú és fenntartható béketervet tudjunk bemutatni, amelybe az Egyesült Államok is bevonásra kerül, mert nélkülük a megvalósítás nehezen képzelhető el." Rámutatott arra is, hogy "fontos különbséget tenni a rövid távú szünet lehetősége és a valódi, tartós béke között. Zelenszkij elnök és az ukrán nép jogosan aggódik amiatt, hogy egy rövid szünet lehetőséget adhat az orosz erők számára a felkészülésre, újrafegyverzésre és átcsoportosításra, majd a támadások folytatására."
Orosz-ukrán konfliktus: A brit és francia vezetők a szárazföldi összecsapásoktól eltekintve egy hónapos tűzszünetet szorgalmaznak. Emmanuel Macron a Párizs és Budapest közötti távolságra utalt, miközben hangsúlyozta, hogy Európa készen áll a legnagyobb terhek vállalására. Céljuk, hogy megakadályozzák Trump és Zelenszkij kapcsolatának teljes szétesését.
Pollard hozzátette, a párbeszéd folytatódik a Trump-adminisztrációval. Rámutatott, a tárgyalások Donald Trumppal folyamatban vannak. Keir Starmer miniszterelnök péntek óta kétszer beszélt vele, és a következő napokban folytatni fogjuk ezeket a megbeszéléseket". Várhatóan magas rangú katonatisztek, tisztviselők és miniszterek látogatnak az Egyesült Államokba - tette hozzá.
Starmer és a királyi meghívás olyan hatással volt Trumpra, mint egy váratlan napsugár egy borongós reggelen, lágyítva a szívét és megnyitva a lehetőségek kapuit.
Jean-Noel Barrot, Franciaország külügyminisztere, nemrégiben kifejtette, hogy az egy hónapos tűzszünet lehetőséget ad arra, hogy "teszteljék" az orosz elnök, Vlagyimir Putyin szándékait. Barrot szerint Ukrajna és szövetségesei megtudhatják, hogy Putyin valóban komolyan gondolja-e a békefolyamatot, és hajlandó-e hosszú távú megállapodásról tárgyalni. A külügyminiszter úgy véli, hogy Donald Trump amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, a közelmúltban a Fehér Házban történt összecsapás ellenére, készen állhatnak a további párbeszédre.
Brit források tájékoztatása szerint az Egyesült Királyság, Franciaország és más nemzetek jelenleg különböző megoldásokat mérlegelnek Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborújának lezárására. - Nyilvánvaló, hogy számos alternatíva áll rendelkezésre – mondta Keir Starmer brit miniszterelnök szóvivője.
A Trump-adminisztráció egyre többször hangoztatja, hogy Zelenszkijnek távoznia kell a hivatalából, ami nyílt beavatkozás Ukrajna belügyeibe. Mike Waltz amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó szerint az ukrán elnöknek "nem áll készen a béketárgyalásokra". Ugyan közvetlenül nem szólította fel lemondásra az ukrán elnököt, mint mondta, a pénteken történtek megkérdőjelezik, hogy alkalmas-e az ország vezetésére.
"Igen, megdöbbentő volt, de meglepő nem volt" - A Fehér Ház hallani sem akar Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciákról
A Trump-kormányzat folyamatosan növeli a nyomást Ukrajnára, egyre intenzívebb lépésekkel próbálva befolyásolni a helyzetet. Marco Rubio amerikai külügyminiszter azt mondta, az Egyesült Államok készen áll az Ukrajnával való kapcsolatok folytatására, mihelyst Ukrajna készen áll a békére - mondta az ABC-nek adott interjújában. - Itt senki sem állítja, hogy Vlagyimir Putyin elnyeri a Nobel-békedíjat... Meg kell találnunk a módját, hogy véget vessünk a háborúnak. És ennek egyetlen módja az oroszok bevonása a tárgyalásokba" - mondta Rubio.
Volodimir Zelenszkij sajnálatosnak nevezte, ami a Trump-találkozón történt, helyrehozná kapcsolatát az amerikai elnökkel
Zelenszkij az amerikai megjegyzésekre reagálva hangsúlyozta, hogy a leváltása nem lesz egyszerű feladat. „Nem csupán egy választást kellene lebonyolítani, hanem ahhoz engem is meg kellene akadályozni az indulásban, ami már sokkal bonyolultabb” – mondta az ukrán elnök. Kiemelte, hogy hajlandó lemondani posztjáról, amennyiben Ukrajna NATO-taggá válik. A legfrissebb, hétfőn publikált felmérés alapján toronymagasan ő vezeti az elnökjelöltek népszerűségi rangsorát. Vasárnapi nyilatkozatában pedig világossá tette, hogy nem hajlandó engedményeket tenni Oroszországnak a megszállt területek ügyében. „Bármilyen békefeltétel, amely engedményeket tartalmaz, nem valódi béke lenne, csupán kényszerű kapituláció” – fejtette ki a brit The Telegraphnak.
Trump továbbra is úgy tesz, mintha Putyin semmiféle biztonsági kockázatot sem jelentene. Az amerikai elnök a Truth Social közösségi oldalán azt írta: "Kevesebb időt kellene foglalkoznunk Putyinnal, és jobban kellene aggódnunk a migráns erőszaktevő bandák, drogbárók, gyilkosok és pszichiátriai intézményekből érkező emberek miatt, akik belépnek az országunkba - hogy ne úgy végezzünk, mint Európa!"
Howard Lutnick, az Egyesült Államok kereskedelmi minisztere a maga részéről a Fox Newsnak úgy nyilatkozott, Ukrajna addig nem kap pénzt az Egyesült Államoktól, amíg Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nem hajlandó a béketárgyalásokra és a háború befejezésére. Állítása szerint Donald Trump tudja, "hogy kell közvetíteni.
Leleplezték egy támadást a svédek
Egy friss médiajelentés alapján a svéd biztonsági erők sikeresen megakadályoztak egy potenciális támadást a balti-tengeri Gotland szigetén. A tervezett szabotázs súlyosan veszélyeztethette volna a sziget vízellátását - számolt be róla az Aftonbladet, amely névtelen forrásokra hivatkozott. "Tudomásunk van egy tegnap bejelentett eseményről, amelyet a rendőrség kezel" - nyilatkozta a svéd biztonsági szolgálat szóvivője a Reuters hírügynökségnek. A svéd hadsereg arra figyelmeztet, hogy a stratégiai jelentőségű Gotland sziget orosz támadások célkeresztjébe kerülhet.
Természetesen! Íme egy egyedi változat a "Walesa nyílt levele Trumpnak" témában: --- **Nyílt levél Donald Trumpnak** Tisztelt Donald Trump! A világ figyelme ismét Önre irányul, és úgy érzem, hogy fontos, hogy megosszam Önnel gondolataimat. Mint a Lengyel Szakszervezetek Szövetségének egykori vezetője és a demokratikus változások egyik szimbóluma, mélyen hiszek abban, hogy a vezetők felelőssége nem csupán politikai, hanem morális is. A történelem során sokszor tapasztaltuk, hogy a hatalom birtokosai könnyen elfeledkeznek a társadalmi felelősségvállalásról. Az Ön politikai pályafutása során számos alkalommal megmutatta, hogy képes meglepő döntéseket hozni, amelyek hatással vannak nemcsak az Egyesült Államokra, hanem az egész világra. Kérem, hogy mindig tartsa szem előtt a demokrácia, az emberi jogok és a szolidaritás alapelveit. A világ egyik legnagyobb kihívása jelenleg a megosztottság. Az emberek közötti párbeszéd helyett a konfliktusok és az ellenségeskedés dominál. Önnek, mint egy befolyásos vezetőnek, óriási lehetősége van arra, hogy hidakat építsen, és ne csak falakat emeljen. A múlt tanulságai azt mutatják, hogy a béke és a prosperitás csak együttműködéssel érhető el. Kérem, hogy használja erejét és befolyását arra, hogy a világot egy jobb hellyé tegye. A történelem nem csak a nagy tettek, hanem a kis lépések sorozataként is íródik. Minden döntése számít, és remélem, hogy a jövőben olyan irányba tereli a politikai diskurzust, amely a közjó szolgálatában áll. Tisztelettel, Lech Wałęsa --- Remélem, hogy ez a változat megfelel az elvárásaidnak!
Lech Walesa, a Nobel-békedíjas és egykori lengyel államfő, aki a kommunizmus ellen folytatott harcának szimbóluma, nyílt levelet intézett Donald Trumphoz, amelyet a lengyel kommunista rezsim körülbelül negyven egykori politikai foglya is aláírt. A levélben Walesa és társai kifejezték mély megdöbbenésüket és undorukat a Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel folytatott beszélgetés közvetítése kapcsán. Walesa Facebook-oldalán megosztott üzenetükben hangsúlyozták, hogy "a hősies ukrán katonák, akik vérüket ontják a szabad világ értékeinek védelmében, megérdemlik a hála minden formáját". Ezen kívül aggodalmukat fejezték ki az "Ovális Irodában uralkodó légkör" miatt, amely emlékeztette őket a kommunista tárgyalótermek és a biztonsági szolgálatok kihallgatásainak nyomasztó atmoszférájára.