Új pályázati lehetőségek nyílnak a vidékfejlesztés és az agrárberuházások terén - Magyar Mezőgazdaság


A Bács-Kiskun vármegyei NAK, a MAGOSZ és a Jánoshalmi Gazdakör Egyesület közös gazdafórumán a helyettes államtitkár részletesen bemutatta a Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervének kereteit. A jövőbeli fejlesztésekhez 2027-ig összesen több mint 5300 milliárd forint áll rendelkezésre, amelyből közel 2900 milliárd forint a gazdaságfejlesztést, zöld célú beruházásokat és vidékfejlesztést szolgálja. A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a pályázatok ütemezetten fognak megjelenni az idei év során, biztosítva ezzel a gazdák számára a szükséges támogatásokat.

Az idei menetrend szerint számos új felhívás kerül meghirdetésre, amelyek társadalmi egyeztetése már részben vagy teljes egészében lezajlott. Például a külterületi utak építésére, a kertészeti üzemek technológiai korszerűsítésére, a rövid ellátási láncok kialakítására, a kisüzemek fejlesztésére, valamint a fiatal mezőgazdasági termelők támogatására vonatkozó pályázatok is szerepelnek a kínálatban. Továbbá, február és március folyamán két öntözésfejlesztéssel kapcsolatos felhívás kérelem benyújtási időszaka is elindul, ezek célja a kisebb és a nagyobb volumenű beruházások támogatása - hívta fel a figyelmet Szigeti Szabolcs előadásában.

Az agrárberuházások terén különösen sikeresnek bizonyultak a feldolgozó üzemek fejlesztésére vonatkozó pályázati felhívások, valamint az állattartó telepek korszerűsítését célzó kiírások. A feldolgozó üzemek esetében összesen több mint 760 milliárd forintnyi támogatási igény érkezett, míg az állattartó telepek modernizációjára 860 milliárd forintnyi fejlesztési kérés fogalmazódott meg. Ezen hagyományos beruházási lehetőségek mellett megjelentek olyan pályázatok is, amelyek az állati génmegőrzést, illetve az állatjóléti intézkedések előmozdítását célozzák, továbbá az erdőgazdálkodók és a Natura 2000 területeken tevékenykedő gazdálkodók számára nyújtott kompenzációs támogatásokra vonatkozó kiírások is. Ezen felül a Leader Helyi Akciócsoportok is megkapták a szükséges támogatói okiratokat, lehetővé téve számukra, hogy elindítsák első pályázati felhívásaikat – emelte ki.

Megjegyezte, hogy az Agrár-környezetgazdálkodási és ökológiai gazdálkodást népszerűsítő programok széles körben elterjedtek a gazdálkodók között. Az első program keretében már több mint 1,6 millió hektárnyi területre nyújtottak be támogatási kérelmet, míg a második esetében körülbelül 350 ezer hektárnyi területre igényelték a támogatást.

Related posts