Egy izgalmas, jövőorientált korszak veszi kezdetét a Műszaki Karon!


A Debreceni Egyetemen egy különleges doktori iskola alakult, amely a gépészeti tudományok iránt érdeklődő hallgatók számára kínál új lehetőségeket a jövőbeni fejlődésre. A Pekár Imre Gépészeti Tudományok Doktori Iskola két fő programmal és két alprogrammal várja az ambiciózus doktoranduszokat, lehetőséget teremtve számukra, hogy elérjék tudományos céljaikat és mélyebb ismereteket szerezzenek a területükön.

A MAB Testületének 2024/7/XVII. számú határozata értelmében a Debreceni Egyetem sikeresen megkapta a szükséges támogatást a Pekár Imre Gépészeti Tudományok Doktori Iskola létrehozására vonatkozó kérelméhez, és ezzel hivatalosan is akkreditálta az új doktori iskolát.

Csernoch László tudományos rektorhelyettes, az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács (EDHT) elnöke mérföldkőnek nevezte a Debreceni Egyetem életében az újonnan létrejövő doktori iskolát, amely egy nagy előrelépés a hazai mérnökképzés történetében.

Debrecen és környéke az utóbbi években jelentős fejlődésen ment keresztül a műszaki innovációk, valamint az ipari partnerek megtelepedése terén, amely együttműködések dinamikus növekedését vonja maga után. Az iparosodás különösen az autóiparban és a kapcsolódó mérnöki szektorokban mutatkozik meg, ami komoly kihívásokat támaszt a Debreceni Egyetem számára. A felsőoktatási intézménynek olyan műszaki képzéseket és képzési struktúrát kell kialakítania, amely megfelel a város ipari igényeinek. Ezen erőfeszítések egyik kulcsfontosságú eleme a nemrégiben akkreditált gépészeti doktori iskola, amely nemcsak a helyi tudományos utánpótlás még hatékonyabb képzését célozza meg, hanem lehetőséget biztosít arra is, hogy a kutatók Debrecenben végezzék el habilitációjukat. Ezáltal a műszaki kar oktatói csapata tovább bővülhet és megerősödhet – emelte ki Csernoch László.

Husi Géza, a Műszaki Kar dékánja hangsúlyozta, hogy a doktori iskola kivételes lehetőséget nyújt a mérnöki tudományok legmagasabb szintű művelésére. Emellett fontos szerepet játszik a régió háromszintű (BSc, MSc, PhD) képzési rendszerének folytonosságának biztosításában.

Az iskola megalakulása nem csupán a közel három évtizedes kitartó munka és elkötelezettség elismerése, hanem egy új, jövőbe mutató korszak kezdetét is jelenti a Műszaki Karon. Eddig mindössze két egyetem büszkélkedhetett gépészeti doktori iskola működésével hazánkban, most pedig mi is csatlakoztunk hozzájuk. A Járműmérnöki és Mechatronikai Intézet nemrégiben elnyerte a "Kiváló Hazai Kutatási Infrastruktúra" díjat, ami tovább fokozza a képzés színvonalát és vonzerejét. Emellett nemrégiben bejelentették a Debreceni Autóipari Klaszter megalakulását, így minden adott ahhoz, hogy egy rendkívül jól felszerelt és támogató háttérrel rendelkező doktori iskolát működtessünk, amely képes kielégíteni a helyi igényeket. Mindez lehetőséget ad arra, hogy hallgatóink ne csupán passzív szemlélők, hanem aktív résztvevők is legyenek a jövő mérnöki innovációinak formálásában - hangsúlyozta Husi Géza.

A képzésre már érkeznek is a jelentkezések, nagy érdeklődés mutatkozik iránta, az előzetesen eltervezett keret vélhetően nem lesz elég, így akár meg is kétszerezhetik a helyek számát.

Két programmal (Épületgépészet, Épületenergetika Program; Integrált, Intelligens Gépészeti Rendszerek Program) és két alprogrammal (Gépészeti Folyamattervezés, Anyag- és Gépdiagnosztika Alprogram; Mechatronika, Kiber-fizikai Rendszerek Alprogram) várják a leendő doktoranduszokat.

A Pekár Imre Gépészeti Tudományok Doktori Iskola élén Kalmár Ferenc áll, aki az Épületgépészeti és Létesítménymérnöki Tanszék egyetemi tanára. Kalmár professzor kifejtette, hogy az elmúlt évtizedek munkájának célja az volt, hogy megteremtsék a háromszintű képzési rendszert. Ennek keretében a hallgatók az alapképzés és a mesterképzés elvégzése után lehetőséget kapnak arra, hogy folytassák tanulmányaikat, és megszerezzék a doktori fokozatot. Ezzel lehetőség nyílik arra, hogy kutató-fejlesztő mérnökként tevékenykedhessenek a jövőben.

- Karunk a gépészet területén rendelkezik a legnagyobb hallgatói létszámmal, illetve legnagyobb múlttal, ráadásul ez az a szegmens, mely az ipari szereplőkkel való együttműködések során is kiemelt jelentőségű. Az akkreditációhoz kőkemény feltételeknek kellett megfelelni, sokat tettünk azért, hogy meg tudjuk ugrani a szintet. A munkának itt közel sincs vége, sőt, az oktatóknak és a jövendőbeli doktoranduszoknak is meg kell állni a helyüket a sikeres jövő érdekében - vélekedett Kalmár Ferenc.

A gépészeti doktori iskola akkreditációját a MAB-tól 2029. december 13-ig nyerte el. Működését a Debreceni Egyetem Műszaki Karának Gépészmérnöki Tanszéke, valamint az Épületgépészeti és Létesítménymérnöki Tanszék kutatási infrastruktúrája segíti elő.

Related posts