Ismét sötét füst gomolyog a Sixtus-kápolna kéményéből, jelezve, hogy a választás még nem dőlt el.

A sikeres pápaválasztás elengedhetetlen feltétele a kétharmados többség elérése. Ez azt jelenti, hogy a katolikus egyház 267. vezetőjének megválasztásához a 133 bíboros közül legalább 89 szavazatot kell megszerezni.
A csütörtök folyamán akár négy különböző szavazási fordulóra is sor kerülhet.
A hatóságok tájékoztatása alapján körülbelül 12 ezer hívő gyűlt össze a Szent Péter téren, hogy várja az első szavazási forduló eredményét.
A szerdán megkezdődött konklávéra a 133 bíboros párosával lépett be a Sixtus-kápolnába, miközben a Mindenszentek litániáját énekelték. Ez a szertartás, amelyet a litánia és az azt követő szent ének kísér, a szentek és a Szentlélek közbenjárását kéri, hogy vezessék a bíborosokat a katolikus egyház új vezetőjének kiválasztásában, amely 1,4 milliárd hívő közösségét képviseli.
A bíborosi testület dékánja, Giovanni Battista Re, aki korábbi életkorának köszönhetően már nem vesz részt a pápaválasztó konklávén, csütörtök délelőtt kifejezte reményét, hogy a nap folyamán fehér füst fog szállingózni a kápolna tetején található kéményből. Ez a jelzés azt jelentheti, hogy sikeresen megválasztották az új egyházfőt.
Re bíboros a megválasztandó pápáért bemutatott misén a konklávé előtt arról beszélt hogy az új pápának elő kell segítenie az egyházon belüli összetartást és egységet.
A 91 éves bíboros prédikációjában hangsúlyozta, hogy a konklávé a legmagasabb szintű emberi és egyházi felelősséget magában foglalja. Kiemelte, hogy az új pápa kiválasztásakor elengedhetetlen, hogy a résztvevők félretegyenek minden személyes érzelmet és érdekeket, és kizárólag az egyház, valamint az emberiség jólétét tartsák szem előtt.
A konklávét több mint 4000 rendőr biztosítja, a helyszínen van a polgári védelem több mint háromezer önkéntese és jelen van kétezer tűzoltó is.
A konklávé idejére a Vatikán feletti légteret lezárják, a közeli metró- és vasútállomásokon megerősítik az ellenőrzéseket, a hatóságok pedig drónellenes rendszerrel és jelzavarókkal blokkolják a kommunikációt a bíborosok és a külvilág között, mióta beléptek a kápolnába.
A Vatikán titkos falai mögött a pápaválasztó bíborosok védelmét a pápai állam biztonsági személyzete és a svájci gárdisták biztosítják, garantálva ezzel a választási folyamat zavartalanságát és biztonságát.