Soha nem látott ilyen Alfa Romeót a világ!


Az Alfa Romeo új távlatok elé néz, miután csatlakozott a Stellantis autóipari egyesüléshez. A márka eddigi, önállóan kifejlesztett padlólemezei mellett mostantól a konszern által létrehozott műszaki alapok is a rendelkezésére állnak. Ez lehetőséget teremt számára, hogy olyan autós szegmensekben is megjelenjen, ahol eddig nem tudott részt venni.

Kivételes példaként emelhető ki az új Junior, amely a kis SUV-kategória egyik legfelkapottabb képviselője. Eredetileg Milanónak szánták, de az olasz kormány beavatkozott, mondván, hogy megtévesztő lenne a márka szülőhelyéről elnevezni egy olyan járművet, amely Lengyelországban készül. Az Alfa Romeo friss modellje számos konkurensénél többet kínál, ami hozzájárult ahhoz, hogy Az Év Autója zsűri tagjai a 42 indulóból a legjobb hét közé választották. Így a Junior komoly eséllyel pályázik a 2025-ös Év Autója címre.

A Veloce, a márka csúcsmodellje, a leglátványosabb teljesítményeket prezentálja, és aki ismeri a brand világát, az már a névből is sejti, hogy ez a Junior legizgalmasabb és legerősebb változata. Nem véletlenül: az autó elektromotorja 280 lóerős, amely lehetővé teszi, hogy a mindössze 1590 kilogrammos, könnyű villanyautó mindössze 5,9 másodperc alatt érje el a 100 km/órás sebességet az álló helyzetből. Ráadásul végsebessége meghaladja a 200 km/órát, miközben a motor csúcsfordulatszáma elképesztő, 15 200/perc. Ez a teljesítmény valóban lenyűgöző!

Ez önmagában is figyelemre méltó, de a zsűri tagjait még inkább lenyűgözte az Alfa Romeo Junior vezethetősége. A kormánymű 14,6:1-es áttételezése rendkívül közvetlen kapcsolatot teremt a kormány és a kerekek között, míg a Torsen D önzáró differenciálmű és a gázadásra azonnal reagáló 345 newtonméter nyomaték páratlanul hatékonyan juttatja el a teljesítményt a talajra. Ennek eredményeként a Junior Veloce kanyarban megőrzi stabilitását, nem tolja ki az orrát a külső ív felé, még akkor sem, ha a kanyar közepén erősebben lépünk a gázpedálra.

A kiváló vezethetőség kiemelkedő erény az Év Autója zsűri szemében, ugyanakkor ez önmagában nem elegendő ahhoz, hogy egy jármű a döntőbe kerüljön. Az új és kompakt Alfa azonban sportos karakterének köszönhetően a mindennapi használat során is meggyőző teljesítményt nyújt. A 4 méter 17 centiméter hosszú, és viszonylag alacsony, 153 centiméter magas kisautó elegendő teret biztosít négy felnőtt számára, míg a csomagokkal való bánásmódot sem kell kompromisszumokkal terhelni. A csomagtartó kapacitása kereken 400 liter, ami a kategóriájában az egyik legnagyobb érték. A variálhatóságra is ügyeltek, hiszen a hátsó ülések támlái külön-külön dönthetők előre, a csomagtartó padlója pedig három különböző magasságban rögzíthető, így mindig az aktuális igényekhez igazítható. A térkihasználást tovább segíti, hogy a töltőkábel számára a motorháztető alatt egy külön rekeszt alakítottak ki, ezáltal egyedi megoldást kínálva a kis elektromos autók piacán.

Bár az Év Autója zsűriben nagy sikert aratott a 280 lóerős Veloce, a sportmodell eléggé magas, 19 millió forintos árára, és részben ebből következő, viszonylag szűk vásárlóközönségére való tekintettel valószínűleg nem választotta volna be a hét döntős közé. Csakhogy a Juniorból készül két alacsonyabb árfekvésű Alfa Romeo Junior is, két további hajtáslánccal. Az egyik egy 156 lóerős villanyautó, a másik egy 136 lóerős benzin-elektromos hibrid.

A Veloce modellhez képest a 156 lóerős elektromos változat teljesítménye körülbelül feleannyi, így nem mondható különösebben dinamikusnak. Az álló helyzetből 100 km/órás sebességre való felgyorsulása kereken kilenc másodpercet vesz igénybe, és végsebességét 150 km/órára korlátozták. Ugyanakkor az előnye abban rejlik, hogy a Veloce-hoz hasonló kapacitású, 54 kilowattórás akkumulátora révén egy töltéssel nagyobb távolságra képes eljutni. Míg a sportos csúcsmodell a szabványos tesztelés szerint 322-334 kilométert tud megtenni, addig a 156 lóerős, hétköznapibb verzió akár 398-410 kilométeres hatótávolságra is képes. Az, hogy a valóságban mennyire teljesíthetők ezek az értékek, a hosszabb távú tesztelés során fog kiderülni, akárcsak az, hogy mindkét változat akkumulátora valóban képes-e egy legalább 100 kilowattos töltőoszlopon belül egy óra alatt 20-ról 80 százalékra feltöltődni.

A kisebb teljesítményű elektromos Alfa Junior nem éppen a legolcsóbb választás, hiszen az ára legalább 15,5 millió forint. Ezzel szemben a hibrid változat sokkal kedvezőbb árcédulával rendelkezik, alapfelszereltséggel mindössze 11,5 millió forintért elérhető. Ez a hibrid rendszer egy háromhengeres, 136 lóerős benzinmotort és egy 29 lóerős villanymotort kombinál, ami igazán izgalmas technológiai megoldás. A villanymotor a hatfokozatú duplakuplungos váltó belsejébe van integrálva, míg az áramellátásról egy 48 voltos, nettó 0,42 kilowattóra kapacitású akkumulátor gondoskodik.

A háromféle hajtáslánc közül a legkisebb teljesítményű hibrid változat nem a leglassabb. Az elektromos modellek végsebessége konstrukciós okok miatt korlátozott, így a vegyes hajtású Junior a maga 206 km/órás csúcstempójával a leggyorsabb. Emellett bő 240 kilóval könnyebb a 156 lóerős elektromos verziónál, így egy kicsit fürgébb is nála. A gyorsulása 0-100 km/h között 8,9 másodpercre tehető, ami egy tizedmásodperccel jobb, mint a villanyautóé.

Ugyanakkor egy ilyen kicsi kapacitású akkumulátorral a hibrid Junior csupán néhány kilométert tud megtenni tisztán elektromos üzemmódban. Azonban ez a megoldás tökéletesen alkalmas arra, hogy a villanymotor a gyorsítások során támogassa a járművet, valamint lassításkor visszanyerje a keletkezett energiát.

A próbaút során szerzett tapasztalatok alapján az elektromos és hidraulikus fékezési rendszerek közötti együttműködés igazán kifinomultan lett megoldva; a két rendszer közötti váltás szinte észrevétlen. A lassítás folyamata rendkívül sima, nem tapasztalható semmiféle megtorpanás vagy hirtelen változás. A Veloce ebben a tekintetben azonban egy kicsit eltér a megszokottól. Az első fékei nem a költséghatékonyság jegyében készültek úszónyerges kialakításban, hanem rögzített nyerges megoldással, amelyben mindkét dugattyú négy-négy egységgel fogja közre a lenyűgöző, 382 mm átmérőjű féktárcsát. A másik két változat esetében az első féktárcsák átmérője 302 mm-re csökkent. Az Alfa mérnökei a Veloce esetében a fékérzet fokozására azt a megoldást választották, hogy a dinamikus sport üzemmódban kizárólag a hidraulikus rendszer végzi a lassítást, így a visszatáplálás teljesen ki van zárva.

A különböző kivitelű Alfa Romeo Juniorok között nemcsak eltérések, hanem számos hasonlóság is felfedezhető. Ilyen például az utastér és a csomagtér mérete, továbbá az utastér kialakításának egyes elemei is közösek. Azonban van egy figyelemre méltó kivétel: a Sabelt Corsa kagylóülések, amelyek nemcsak hogy jól tartanak, de kényelmesek is. Érdekesség, hogy még a Veloce változat esetében is felárasak, bár ott a legkedvezőbb áron érhetők el. Ami közös minden modellben, az a 10,25 col (26 cm) átlójú digitális műszeregység, amely részletes információkat nyújt a jármű teljesítményéről. Ezen kívül a központi érintőképernyő is 10,25 colos, és a használata viszonylag egyszerű, bár az alacsony elhelyezés miatt a vezetőnek le kell vennie a tekintetét az útról, ha információt szeretne kinyerni róla. Szerencsére a navigációs adatok a vezető előtt található műszeregységen is megjeleníthetők, így könnyebben nyomon követhető az útvonal.

A Junior nem rendelkezik szélvédőre vetített head-up display-jel, de modern biztonsági és vezetőtámogató rendszerei bőségesen kárpótolják ezt a hiányosságot. Az alaptartozékok között található a táblafelismerő, az éberség-ellenőrző, valamint a gyalogosokat észlelni képes vészfékező rendszer, továbbá a távolságtartó tempomat is. Ezek a funkciók kulcsfontosságúak a zsűri számára, akik valószínűleg azért választották az Alfa Romeo Juniort a hét döntős közé, mert az új modell egyszerre nyújt élvezetes és sportos vezetési élményt, különösen a Veloce változatban. Emellett a Junior praktikus is, hiszen tágas utasterével és sokféleképpen variálható csomagterével a mindennapi használatot is megkönnyíti. Egy igazi kettő az egyben jármű, sportos prémium megjelenésben.

Related posts