Házikerti disznóvágás vagy bérvágás? Hargita megyében mindkét alternatíva elérhető!

A téli hónapokban sokan a hagyományos, háztáji vágási módszerekhez fordulnak, és saját maguk végzik el a felnevelt sertések levágását. Hargita megyében azonban a gazdák számára lehetőség nyílik arra is, hogy vágóközpontokban vagy kisebb vágóhidakon végeztessék el a folyamatot – tájékoztatta a közönséget az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság vezetője.
István Róberttől szerzett információink szerint ezekben a régiókban a kérés alapján nemcsak az állatot vágják le, hanem azt fel is darabolják és akár a hús feldolgozását is elvégzik. Ennek köszönhetően a megrendelők egyszerűbben és kényelmesebben juthatnak hozzá a kész alapanyagokhoz. Hargita megyében, a hagyományos háztáji vágás mellett, számos modern lehetőség áll a rendelkezésünkre, ahol szakemberek segítségével biztonságosan és kényelmesen lehet feldolgozni a sertéshúst.
Hargita megyében több bérvágást végző egység is működik. Kisebb kapacitású vágóközpont üzemel Csomortánban és Gyergyócsomafalván. Kisvágóhíd pedig Gyergyóalfaluban működik. Nagy kapacitású vágóhíd található Csíkjenőfalván, de ott csak minősített gazdaságokból származó sertéseket vágnak. A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője szerint Hargita megyében körülbelül 20 ezer sertést tartanak, amelyek 40 százalékát a téli szezonban levágják.
Állatvásár nem működik Hargita megyében és sertést csak a megfelelő minősítéssel rendelkező gazda árusíthat. Enélkül a minősítés nélkül csak saját fogyasztásra lehet sertést tartani, maximum öt darabot, malacoztatni és értékesíteni sem szabad. Ugyanakkor számos gazda közösségi csoportokban vagy apróhirdetéseken keresztül kínálja a hízót, ahol az élő súlyban ára kilogrammonként 13 és 18 lej között mozog. A vágóhidakon a feldolgozott - belsőségek nélküli - fél sertés ára kilogrammonként 20-25 lej.
Friss információink szerint Hargita megyében jelenleg nem tapasztalható sertéspestis, ami biztató hír a helyi állattartók számára. Noha az ország más részein több fertőzési góc is fellelhető, itt a helyzet stabilnak mondható, aktív fertőzés nem fordul elő. Az idei évben csupán egy esetet regisztráltak Lóvészen, ahol sajnos tíz sertést kellett elpusztítani a betegség miatt. A járványt május végén észlelték, de június végére sikerült teljes mértékben felszámolni az érintett területen.
"Még a vaddisznóknál sem mutatták ki a fertőzést" - nyomatékosította Fodor Levente, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) járványtani osztályvezetője. Országos szinten azonban a sertéspestis jelenléte miatt a hazai sertéshús és az ebből készült termékek exportja leállt. Kizárólag külföldről behozott, levágott sertésekből készült termékeket lehet exportálni, ami komoly nehézséget jelent az ágazat számára.