Használtautó vásárlás és eladás során mostantól kötelező bemutatni a RAR (Régió Autó Regisztráció) által kiadott tanúsítványt. Ez az új szabályozás célja, hogy növelje a tranzakciók átláthatóságát és biztonságát, biztosítva, hogy a vásárlók pontos informá

December elsejétől a használt személygépkocsik értékesítése kizárólag a Gépkocsinyilvántartó Hivatal (RAR) által kibocsátott Auto-Pass igazolvány birtokában lehetséges. Az igazolvány megszerzése rendkívül egyszerű: mind az eladók, mind a vásárlók online, kizárólag a RAR hivatalos weboldalán (rarom.ro) elérhető applikáción keresztül igényelhetik azt az autó alvázszáma alapján. Az Auto-Pass igazolvány sok hasznos információt tartalmaz, például azt, hogy az autó kilométeróráját visszatekertek-e, vagy hogy szenvedett-e balesetet, esetleg lopott-e. Így nem szükséges személyesen elvinni az autót a hivatal bármelyik kirendeltségébe, ami jelentősen megkönnyíti a folyamatot.
Az igazolvány megszerzése 42 lejbe kerül, azonban ezt az összeget csak akkor szükséges kifizetni, ha a RAR releváns információkkal tud szolgálni az autóról. Ha ez a feltétel teljesül, a rendszer automatikusan átirányítja a felhasználót a kifizetési felületre.
A RAR képviselői szerint az Auto-Pass tanúsítvány a legátláthatóbb információs forrás az éber vásárló számára, hiszen a dokumentum lényeges adatokat közöl a megvásárolni kívánt jármű előéletéről. A tanúsítvány 60 napig érvényes. "Annak az eladónak, akinek nincs rejtegetnivalója és jóhiszeműséget akar tanúsítani, minden érdeke megvan ahhoz, hogy ezt a dokumentumot a RAR-tól lekérje, hogy a járművet teljes átláthatóság mellett tudja értékesíteni" - fogalmaz közleményében a hivatal, amely ezzel a tanúsítvánnyal a vásárlók érdekeit kívánja védeni. Az igazolvány révén ugyanis sokkal könnyebben kiderül, ha például meghamisították a kilométeróra állását, vagy ha az autó korábban súlyosan megrongálódott egy közúti balesetben és ennek következményeként az iránymű, kormánymű, fékrendszer, stb. javításra szorult.
A törvény értelmében az autón végzett kisebb-nagyobb bevatakozásokkal, szervizelésekkel, kilométeróra-állással kapcsolatos adatok bevitele a rendszerbe azoknak az engedélyezett műhelyeknek a felelőssége, amely azokat elvégezte. Az engedéllyel nem rendelkező műhelyekben végzett javítások sajnos továbbra is titokban maradnak.
A RAR szerint a tanúsítvány kiállításához lekérdezett adatbázis folyamatosan bővül, és tervben van, hogy egy következő lépésként információkat tudjanak adni már arról is, hogy mennyi volt az érintett jármű kilométerórájának állása, mielőtt az autót behozták volna Romániába.
A carVertical legfrissebb jelentése alapján Romániában egyre elterjedtebbé vált a német gyártású autók, különösen az Audi és Porsche modellek kilométerórájának manipulálása. A statisztikák szerint az országban a leggyakrabban visszatekert kilométerórával rendelkező 20 autómodell közül 14 a prémium szegmensbe tartozik.
A carVertical, az autós adatokkal foglalkozó szolgáltató, idén már negyedik alkalommal végezte el éves felmérését Romániában, hogy feltérképezze, mely autómodellek esetében a leggyakoribb a kilométeróra-hamisítás. Az eredmények szerint az Audi A8 vezeti a listát, ahol a megkérdezett járművek 16,25%-ánál tapasztalták a kilométeróra állásának manipulálását eladáskor. Ez azt jelenti, hogy körülbelül minden hatodik, Románia útjain közlekedő A8-as autó kilométerórája vissza van tekerve. A második helyen a Porsche Cayenne található (15,55%), amit az Audi A7 követ (15,05%), majd a Porsche Panamera (14,78%), Volkswagen Phaeton (13,27%), Opel Insignia (12,92%), Toyota Prius (12,62%), Porsche Macan (11,35%) és végül a Volkswagen CC (11,06%) sorakozik a leggyakrabban érintett modellek között.
A 20-as népszerűségi lista élén az Audi-modellek dominálnak, hiszen öt helyet is elfoglalnak. A piacon tapasztalható erős kereslet a jó állapotú, legújabb generációs használt autók iránt világosan megmagyarázza, hogy miért vonzó célpontot jelentenek a csalók számára. Ezt a CarVertical legfrissebb jelentésében Matas Buzelis, a cég szakértője és kommunikációs igazgatója is megerősítette. A romániai képviselet által elemzett járművek 7,82%-ának kilométeróráját visszatekertek, átlagosan 85 ezer kilométerrel, ami aggasztó tendencia. A hamisított kilométerállással vásárolt autók nemcsak kiszámíthatatlan üzemeltetési költségeket generálnak, hanem gyorsabb értékcsökkenést is eredményeznek. Buzelis hangsúlyozta, hogy a legújabb modellek odométerének visszapörgetése gyakran könnyebb feladat, mint a régebbi autók esetében, mivel kevesebb fizikai erőfeszítést igényel. Ez pedig jelentős árkülönbségeket vonhat maga után a luxusautók esetében, ahol a különbség akár több ezer euróra is rúghat. Ezzel szemben egy középkategóriás autó esetében csupán párszáz eurós eltérésről van szó, ami miatt a csalók számára alig vonzó a kockázat. Ezért nem meglepő, hogy a prémium kategóriás piac irányába orientálódnak a csalók.
Egy másik érdekes statisztika arra mutat rá, hogy Romániában a sárga, barna és narancssárga színű autók keverednek a leggyakrabban közúti balesetekbe, míg ilyen szempontból a bézs színű autók a legbiztonságosabbak.
Az első ránézésre kissé meglepő adatokat a carVertical tette közzé, és érdekes megjegyzésekkel fűszerezte a témát. Az elmúlt évek során a legnépszerűbb autószínek a fekete, fehér és szürke (ezüst) árnyalatok voltak, ami egy globális trend részeként figyelhető meg. Ezek a színek továbbra is töretlen népszerűségnek örvendenek az autósok körében. Ennek ellenére, habár több millió ilyen árnyalatú jármű rója az utakat, meglepő módon nem ezek a színű autók keverednek a leggyakrabban balesetekbe vagy kisebb koccanásokba.
Az adatok alapján a sárga (69,6%), barna (68,1%) és narancssárga (66,7%) autók szenvednek el a legtöbb balesetet. A barna autók esetében a vidéki utakon való észlelés nehézségei játszanak szerepet, hiszen színük révén könnyen beleolvadnak a tájba – ezt a jelenséget szakértők magyarázzák. A sárga és narancssárga járművek esetén a láthatósági problémák és a vezetők viselkedése mögött húzódó pszichológiai tényezők egyaránt hozzájárulnak a balesetek gyakoribb előfordulásához. Ezt egy szubjektív hipotézissel indokolják, miszerint az élénk színű autók bátorságot adhatnak a sofőröknek, ami óvatlanabb vezetési stílushoz vezethet.
A lista végén a bézs színű járművek találhatók, amelyek közül mindössze 57,1%-nak volt tapasztalata balesetekben vagy kisebb koccanásokban. Ezt a színt biztonságosabbnak tekinthetjük, mivel világos és semleges tónusa könnyen észlelhető a különböző környezetekben, különösen a sűrű városi forgalomban. Ráadásul a bézs szín hatékonyan veri vissza a napfényt, így a jármű nappal még inkább láthatóvá válik, ami csökkenti annak kockázatát, hogy a háttérben elvegyüljön. A második helyezett a zöld autók, melyek mindössze 59,4%-a rendelkezik baleseti előzményekkel. Ez a megkülönböztető szín szintén hozzájárul a láthatóság fokozásához az utakon, így növelve a biztonságot különféle környezetekben.
Mint ismeretes, a carVertical részletes előtörténet-ellenőrzést kínál a használt autókat vásárolni szándékozó ügyfelei számára, tanulmánya azokra a statisztikai adatokra épül, amelyek a cég által 2023 augusztusa és 2024 augusztusa között készített járműtörténeti jelentésekből származnak.