Egyedi menyasszonyi fejviseletek Szepsiben - KÉPEKKEL | ma7.sk Fedezd fel a Szepsiben hagyományos menyasszonyi fejviseletek lenyűgöző világát! Ezek a gyönyörű és egyedi darabok nemcsak a helyi kultúra gazdagságát tükrözik, hanem a régió történelmét és ha


"Feltettík a rozmaring koszorút" címmel a nyitravidéki menyasszonyok hagyományos fejviseleteit és esküvői jelképeit bemutató kiállítás nyílt Szepsiben.

A menyasszonyi fejdíszekből, helyi szóhasználat szerint pártákból, főkötőkből, férfi fejfedőkből, illetve viseletekből álló tárlat Jókai Mária neves néprajzkutató több évtizedes gyűjtése, kutatómunkája alapján állt össze, népi kultúránk mély jelentéstartalmát is feltárva.

A Kassa Megye Kulturális Központjának galériája zsúfolásig megtelt érdeklődőkkel a megnyitó eseményén, melyet a Gímesi Villő Hagyományőrző Csoport és az Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes lenyűgöző előadása tett igazán különlegessé.

Jókai Mária szavaival élve, az életünkben számos jeles nap és emlékezetes esemény található, de ezek közül a házasságkötés kiemelkedően fontos helyet foglal el. Ez a megállapítás különösen igaz Zoboraljára, ahol a falvak között látszólag egységesnek tűnő viseletek valójában sokszínűséget rejtenek. A helyiek apró, de figyelemre méltó részletekkel különböztetik meg magukat, különösen a lakodalmak során. A menyasszonyi fejviselet, vagyis a pártá, minden egyes faluban sajátos módon készül, tükrözve a közösség egyedi hagyományait és ízlését – emelte ki.

Az összegyűjtött anyagok birtokában nekiállt a párták elkészítésének, figyelembe véve minden egyes falu igényeit. Három településen a magospártát választották, míg a többi faluban a fejre simuló lapospárták különböző változatai hódítottak. Ezek a stílusok körülbelül az 1950-es évekig voltak népszerűek, ezt követően pedig a fátyol vette át a főszerepet.

Ahogy kifejtette, a pártát színes szalagokból alakították ki, egy koszorúhoz kapcsolva, amelyet jellemzően bérmálkozáskor ajándékoznak a lányok keresztszüleik vagy szüleik.

A lányok a koszorút a nagy ünnepek alkalmával viselték, majd amikor férjhez mentek, a koszorúból pártát készítettek. Minden faluban saját egyedi stílusuk szerint formálták meg, így a színek és a formák változatosan tükrözték a helyi hagyományokat.

Amikor a lakodalom véget ért, a menyasszonyi pártát gondosan szétszedték, és a darabjait a rokon lányok között ajándékként osztották szét. Így minden egyes darabnak megvolt a maga különleges története, hiszen csak egyszer díszíthette valakinek a fejét. Ráadásul a hagyomány szerint a pártát csupán egy alkalommal lehetett viselni; ha valaki, bár ez a régi időben ritkán fordult elő, elvált, majd újra férjhez ment, már nem kaphatott újabb pártát.

A menyasszonyi ruhák esetében azonban nem igaz, hogy csupán egyszeri alkalomra készülnek.

- Fejtette ki Jókai Mária.

A kiállítás, ahol Jókai Mária lenyűgöző pártáit és eredeti viseleteket egyaránt megcsodálhatják az érdeklődők, december 12-ig látogatható Szepsiben, a Kassa Megye Kulturális Központjának galériájában, a Fő utca 52. szám alatt.

Related posts