A Markíza csatorna műsorvezetőinek távozása továbbra is folytatódik, ami újabb izgalmas fordulatokat hoz a televíziós tájképre.


Viktor Vincze, a Markíza kereskedelmi televízió népszerű bemondója bejelentette, hogy távozik a csatornától. Ez a döntés újabb fejezetet nyithat a már egy éve tartó feszültségekben, amelyek az alkalmazottak és a kormány közötti bonyolult viszonyt jellemzik a televízió stábjában.

Vincze bejelentette a közösségi médiában, hogy nem folytatja műsorvezetői pályafutását a Markízánál. Évekig a híradó egyik meghatározó arca volt, így a döntését sokan megdöbbenéssel fogadták. A műsorvezető azt követően hozta meg ezt a lépést, hogy egyeztetett a csatorna vezetőségével. Az ügy mögött bonyolult konfliktusok húzódnak: míg a Markíza azt állítja, hogy Vinczét egy másik, hasonlóan vonzó pozícióba kívánták áthelyezni, a műsorvezető úgy véli, hogy valójában már előkészítették a terepet a távozásához. Ezen események rávilágítanak arra, hogy a televíziós szerkesztőségek és azok vezetése között továbbra is számos feszültség és nézeteltérés rejlik.

"Az ajánlatukat bármelyik olyan munkatárs elutasította volna, aki képes megkülönböztetni a feketét a fehértől, a nappalt az éjszakától, az őszinte ajánlatot pedig a manipulációtól" - fogalmazott Vincze. Véleménye szerint a Markíza lépése párhuzamba állítható azzal, amikor tavaly májusban Michal Kovačičtól próbáltak megszabadulni. Hozzátette, hogy a helyzetét tovább nehezítette, hogy szakszervezeti vezetőként jobb munkakörülményeket kívánt teremteni kollégái számára, valamint határozottan fellépett a hírszolgáltatás függetlenségének védelmében is.

Vincze helyzete rendkívül összetett, mivel felesége, Adela, a közélet ismert arca: a híradós korábbi elhanyagolása és mostani távozása olyan körökbe is eljut, ahol a kormánypártokkal egyébként szimpatizáló emberek is jelen vannak.

A televízió állítása szerint korrekt ajánlatot tettek Vinczének, és a hírszolgáltatástól való eltávolítása helyett a TN live projektbe kívánták volna integrálni, mindezt változatlan feltételek mellett. Tiszteletben tartják a műsorvezető döntését, aki azonban más véleményen van: szerinte a váltás aránytalanul több munkát igényelt volna tőle. Vincze nem az egyetlen, aki távozik, hiszen partnere, Zuzana Čimová is elhagyja a hírszolgáltatást. Ezen kívül szinte nyolcvan munkatárs állt ki egy petíció mellett, amely a műsorvezető támogatására készült.

Nem először fordul elő, hogy a Markíza csatornának feszültségek adódnak a saját munkatársaival - tavaly májusban hasonló szituáció zajlott, más szereplőkkel. Akkor a Peter Gažík által irányított menedzsment ügyes stratégiákkal meg tudta akadályozni a szerkesztők tömeges távozását, így elkerülték a televízió válságát.

Egy évvel ezelőtt egy jelentős konfliktus bontakozott ki, amelyet Michal Kovačič, a Testre szabva (Na telo) című politikai vitaműsor korábbi házigazdája indított el. Az incidens akkor történt, amikor Kovačič a műsor élő adásában nyilvánosan megfogalmazta, hogy a Markíza vezetősége nyomást gyakorol a műsorvezetőkre, és cenzúrázza a hírek közlését. E reakcióként a televízió felfüggesztette őt, arra hivatkozva, hogy Kovačič megszegte az összes etikai irányelvet, amikor saját véleményét fejtette ki a moderátor szerepében. A helyzet még feszültebbé vált, amikor a kereskedelmi csatorna közel száz munkatársa kiállt Kovačič mellett, és követelni kezdték a műsorkészítés szabadságának garanciáit.

A helyzet végül egy meglehetősen különös módon alakult: a televízió garanciát vállalt a hírműsorok védelmére, Vincze átvette a szakszervezet irányítását, míg a Testre szabva műsora, egy hosszabb szünet után, végre visszatért a képernyőre. Kovačič viszont elhagyta a csatornát, elutasítva egy online ajánlatot, majd tavaly novemberben a 360tka hírportál új vezetőjeként bukkant fel.

Tavaly májusban a vita nem csupán a műsorvezetők személyéről folyt, hanem a véleménycsere jövőjének alakulásáról is szólt. Azóta viszont a televíziós politikai vitaműsorok helyzete némileg stabilizálódott. A Markíza egyik komoly problémája az volt, hogy Robert Fico ideiglenesen kizárta a csatornát a kormányhivatali sajtótájékoztatókról. Ezt követően áprilisban a három koalíciós párt bojkottot hirdetett a Testre szabva ellen, ami miatt a televízió képtelen volt sokszínű vitákat lebonyolítani, így csak egyoldalú műsorokat tudott készíteni.

A politikai vitaműsorok intézménye azonban azóta sem szűnt meg teljesen. Az átszervezett közszolgálati televízió és rádió (STVR) majdnem hétvégi rendszerességgel egy asztal mögé tudja ültetni a kormánypárti és ellenzéki politikusokat.

A JOJ televízió tavaly, a politikai szereplők bojkottja következtében kénytelen volt leállítani népszerű vitaműsorát, a Pengeélent (Na hrane). Azóta a Politika 24 néven ismert új műsor időnként vitákat rendez, máskor pedig lehetőséget ad egy-egy politikai személyiségnek a szereplésre. A TA3 vitaműsorai során a meghívott vendégek rendszerint egy asztal körül foglalnak helyet, és úgy tűnik, hogy a felújított Testre szabva is elkerüli a bojkottot: a politikai vitákban mindkét fél részt vesz.

A kormánykoalíció, bár megőrzi a vitakultúra egyes elemeit, sikeresen átalakította a médiakörnyezetet. Az STVR, amely nemrégiben új igazgatót választott, valószínűleg nem fogja kritizálni a kormányt, míg a TA3 is inkább a koalíciót támogatja. Ezzel szemben a Joj és a Markíza csatornák kevésbé foglalkoznak a koalíció körüli problémákkal. Vincze esete is jól illusztrálja, hogy a kényelmetlen riportereket fokozatosan eltávolítják a képernyőről.

Related posts