Ezek a gyümölcsök idén igencsak meg fogják dobni az árakat!

A 2025-ös tavaszi fagy rendkívüli károkat okozott számos gyümölcsfajta esetében, ahogyan azt a G7.hu cikkében is olvashatjuk.
Minden évben számolnunk kell azzal a lehetséges kockázattal, hogy akár egész ültetvények is tönkremehetnek. Nem csupán a fagyok jelentenek veszélyt, hanem a szárazság is. Az idei március meglehetősen enyhe időt hozott magával, ami sokak számára örömteli hír volt, de a természet szempontjából ez nem mindig kedvező. Ebben az időszakban ugyanis még mindig nagy a valószínűsége a hirtelen hidegbetöréseknek, és ha mindez egy hosszabb meleg időszakot követ, az komoly problémákat idézhet elő.
A legfrissebb statisztikák alapján az idei március rekordszámú meleggel büszkélkedhet, hiszen ez volt a legforróbb hónap a mérések kezdete óta. Az előző év hasonló időszaka csupán egy hajszálnyival volt melegebb. E kedvező időjárás hatására a növények serkentő impulzust kaptak, így sok helyen már jóval korábban megmutatkoztak az első hajtások és bimbók.
Április elején hazánkba egy sarkvidéki eredetű légtömeg érkezett, ami drámai lehűlést hozott magával. A hajnali órák különösen hidegnek bizonyultak, hiszen sok helyen a hőmérséklet a fagypont alá süllyedt. Ez a tartósan alacsony hőmérséklet számos növényfaj számára komoly problémát jelentett, és bizonyos vidéken visszafordíthatatlan károkat okozott a zöld növényzetben.
A portál több szakértő és gazda tapasztalatait tárta elénk, amelyek alapján egyre valószínűbbé válik, hogy az ország különböző pontjain a hideg komoly károkat okozott a gyümölcsösökben. A szakértők kifejtették, hogy tavasszal kétféle fagy is fenyegetheti a növényeket. Az egyik ezek közül a kisugárzási fagy, amely során a talaj és a közvetlenül mellette lévő növények egyszerűen lehűlnek, így még nappal sem tudnak megfelelően felmelegedni.
Egyidejűleg előfordulhat szállított fagy is, amely leginkább hidegfrontok megjelenésekor tapasztalható, és gyakran szélviharok kísérik. Az utóbbi napokban éppen ilyen időjárási jelenség alakult ki. Míg a kisugárzási fagy ellen különféle védekezési stratégiák léteznek, a szállított fagy esetében ez sajnos nem alkalmazható.
A szakemberek visszajelzései alapján az már most látszik, hogy a körte- illetve az almatermésben keletkeztek károk, utóbbi esetében 60-80 százalékos is lehet a kár. Mivel a virágzás már megkezdődött, a fagy rendkívül veszélyes, és egyesek már arról nyilatkoztak, hogy a kajszibarack-, a szilva-, az őszibarack-, illetve a cseresznyetermés jelentős része is tönkrement.
Bár a legzordabb fagyok nem borították be az egész országot, sok jelentős gyümölcstermő területen a gazdák mégis komoly kihívásokkal néznek szembe. A következő hetek során világossá válik, mely növények szenvedték meg a hideget, és melyek nem fognak termést hozni az idei évben. Ezzel párhuzamosan azt is megfigyelhetjük, hogy mely gyümölcsökből alakulhat ki hiány, ami az árak emelkedéséhez vezethet.