Ez most a legnagyobb kihívás lehet számos magyar termelő számára - Agro Napló

Nálunk a legfőbb buktató, hogy a mezőgazdasági szereplők nem kezdik el időben vizsgálni azt, hogy mit fejlesztenek. Egyes szereplők a piacot sem ismerik eléggé - mondta Petri Bernadett, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda (MFOI) ügyvezető igazgatója a Portfolio Agrárszektor 2024 Konferencián, Siófokon. A szakember beszélt arról is, hogy kell egyfajta fejlettség infrastrukturális téren és biztonság ahhoz, hogy egy gazdálkodó vagy egy élelmiszeripari vállalkozás vezetője arra szánja el magát, hogy innovációba vág és uniós projektet készít elő. Mindezen kívül elárulta azt is, hogy milyen megoldásokra lenne még szükség a magyar agráriumban.
Azt gondolom, hogy a fejlesztési források megérkezése erősíti a hazai élelmiszeriparnak és agráriumnak az úgynevezett infrastrukturális felszereltségét. Mi magunk is látjuk, hogy kell egyfajta fejlettség infrastrukturális téren és biztonság ahhoz, hogy egy gazdálkodó vagy egy élelmiszeripari vállalkozás vezetője arra szánja el magát, hogy innovációba vág és uniós projektet készít elő
- vélekedett Petri Bernadett.
Kiemelte, hogy a nemzetközi finanszírozási formák megszerzése nem egyszerű feladat. Az egyik legnagyobb kihívás abban rejlik, hogy sokan a nemzetközi projekteket a hazai támogatásokkal azonosítják. Míg a hazai forrásokhoz való hozzáférés viszonylag könnyebb, és számos olyan pályázati lehetőség létezik, ahol akár egyedül is lehet indulni, addig a nemzetközi pályázatok esetében egészen más szabályok és elvárások érvényesülnek.
Nálunk a legfőbb buktató, hogy nem kezdik el időben vizsgálni azt, hogy mit fejlesztenek. Egyes szereplők a piacot sem ismerik eléggé. Az innovatív megoldások a legtöbb esetben tényleg olyan magas szintű kiválóságot képviselnek, melyek akár a tengerentúlon vagy más területen is haszonnal járnak. Zajlik egy globális átalakulás az agrárfinanszírozás tekintetébe, hiszen az EU csökkenteni akarja a területalapú finanszírozást, egyre inkább olyan időszakra kell felkészülni, ahol a közvetlen források számítanak.
Petri Bernadett úgy látja, hogy az adattal kapcsolatos megoldásokra lenne szükség. Ha kialakulna a digitális érettség, akkor sokkal könnyebben tudnának olyan adatalapú vagy digitális alapú megoldásokat fejleszteni, ahol valójában már nem is az infrastruktúra jelenti a kihívást, hanem önmagában az, hogy mennyire innovatív az adott módszer.