Egy friss gyár megnyitása kerülhet a kormány sikerlistájára a 150 tervezett projekt közül?

Fotó: Getty Images / picture alliance / Julian Stratenschulte - Akkumulátormodulok a Volkswagen salzgitteri újrahasznosító üzemében
Az NT Recycling Vésztő Kft. képviselői és Vésztő polgármestere is megerősítették a hvg.hu-nak, hogy az új beruházásról már lezajlott az első tárgyalási kör a várossal.
A cégnyilvántartás szerint a 3 millió forint törzstőkével alapított NT Recycling Vésztő Kft. főtevékenysége a hulladékanyag-hasznosítás. A társaság többségi tulajdonosa az 2024-ben alapított NT Recycling Kft., amely az érdi Electraplan-Termelő Kft.-vel közösen hozta létre a vésztői céget, az Electraplan telephelyén.
Az NT Recycling, amely szintén a hulladékanyag-hasznosítás területén tevékenykedik, külföldi kezekben van: a cég tulajdonosai egy horvát üzletember és egy Zágrábban élő kínai vállalkozó.
Az új cég magyar tagja, az Electraplan képviselője megerősítette, hogy az új társaságban ők biztosítják majd a vésztői telephelyet, míg az NT Recycling a technológiát adja. Közölte azt is, hogy teljesen más technológiával dolgoznak majd, mint a népharagot kiváltó, sóskúti Andrada, vagy a botrányos ügyeket produkáló, szigetszentmiklósi SungEel akkufeldolgozó.
Kincses Ármin, az Electraplan ügyvezetője a lapnak azt mondta: az NT Recycling Vésztő Kft. célja egy olyan üzem létrehozása, amely
A Vésztőn megvalósuló projekt nem az akkumulátorok feldolgozásával foglalkozik, hanem kizárólag a lítium akkumulátorok gyártási melléktermékeinek (száraz hulladékok) mechanikai újrahasznosítására összpontosít.
Az ügyvezető azzal is indokolta az NT Recycling Vésztő elstartolását, illetve üzleti terveiket, hogy becslések szerint Magyarországon évi 60 ezer tonna ilyen hulladék keletkezik, "ráadásul ennek további növekedése várható, míg a hulladékfeldolgozó kapacitás jelentéktelen". Ezeket a hulladékokat jelenleg kezelés nélkül harmadik országokba szállítják, melynek jelentős a környezetvédelmi kockázata és karbonlábnyoma van.
A lapnak nyilatkozó szakértő általánosságban kifejtette, hogy az egyik kulcsfontosságú mechanikai folyamat a darálás, amely során a keletkező darálékból különböző technológiák segítségével választják el az összetevőket, hogy azokat újrahasznosított alapanyagként értékesíthessék. Ez azt jelenti, hogy az ide érkező hulladékok, amelyeket újrahasznosítás céljából dolgoznak fel, nem tartalmaznak leselejtezett, használt akkumulátorokat.
Éltető Andrea, a HUN-REN KRTK Világgazdasági Intézetének főmunkatársa közölte: amennyiben a frissen bejegyzett céget hulladékkezelőnek minősítik, ahogy korábban az Andradát, akkor szerinte mindenképpen jó lenne, ha egy bővebb dokumentáció, illetve a környezeti hatásvizsgálat nyilvánosan elérhető lenne. "Ez egy úgynevezett száraz, közvetlen akkubontó, ami környezeti szempontból valóban sokkal jobb. Viszont ezek nem szoktak olcsók, így nyereségesek lenni, ezért valószínűsíthetően komoly állami támogatás kellhet hozzá, főleg, hogy a kapacitás sem tud óriási lenni."
Vésztő polgármestere, Karakas Anikó megerősítette, hogy valóban egyeztetett már a beruházásról az Electraplan Kft. képviselőivel.
„Tedd személyessé a mondandódat!” – javasolta a város vezetője.
Egyúttal rámutatott, hogy polgármesteri minőségében nem feladata a beruházással kapcsolatos szakmai aspektusok értékelése; ezt a feladatot a Békés Megyei Kormányhivatal környezetvédelmi hatósága, valamint a többi illetékes hatóság fogja elvégezni.
Eddigi információk alapján a vésztőieknek semmilyen kára nem keletkezik ebből, főleg, hogy az Electraplan telephelye, ahol mindez megvalósulna, a várostól 5-6 kilométerre van. A feldolgozandó anyag sem kerülne be a településre - magyarázta. Karakas Anikó hozzátette, az új cég magyar tagja, az Electraplan a település egyik legnagyobb adófizetője, az alapítója vésztői kötődésű és a hatalmas területen fekvő telephelyen eddig is főleg vésztőiek dolgoztak, így az Electraplan Kft.-vel folyamatos kapcsolata van az önkormányzatnak.