A fiatal TikTok-felhasználók számára már a egy percet meghaladó videók figyelmeztető jelzést jelentenek, hiszen a figyelmük rendkívül gyorsan elkalandozik.

A fiatalok körében tapasztalható figyelemzavarok, érzelmi hullámzások és kényszeres magatartásformák hátterében a közösségi média használata állhat – állítja egy új kutatás. Ezt a tanulmányt a Nanyang Technológiai Egyetem (NTU) és a Research Network kutatóintézet készítette, együttműködve az amerikai ListenLabs.ai mesterséges intelligencia platformmal.
Egy Szingapúrban és Ausztráliában végzett kutatás során 583 fiatal, 13 és 25 év közötti korosztályból, valamint a szüleik bevonásával elemezték a közösségi média hatásait. A kutatók megfigyelték, hogy a közösségi média huzamosabb ideig tartó használata szoros kapcsolatban áll a koncentráció nehézségeivel, a fokozott érzelmi kimerültséggel és a függőséghez hasonló viselkedési mintákkal – áll a tanulmányt összegző News-Medical beszámolójában.
Gemma Calvert, az NTU neurológusa a tanulmány kapcsán így fogalmazott: „Jelenleg világszerte intenzív diskurzus zajlik a TikTokhoz hasonló közösségi platformok hatásairól, és a mi kutatásunk fontos bizonyítékokat szolgáltat a fiatalokra gyakorolt valós következményekkel kapcsolatban. Ezek a jelenségek nem csupán egyéni szinten jelentkeznek, hanem társadalmi dimenziókkal is bírnak, ami miatt a politikai döntéshozóknak, pedagógusoknak és technológiai cégeknek egyaránt figyelmet kell fordítaniuk rájuk.”
Korábbi kutatások rámutattak, hogy a közösségi média a dopamin rendszert az agyban úgy stimulálja, mintha egyfajta függőséget okozna.
A megkérdezett fiatalok 68 százaléka mondta, hogy a TikTok használat nyomán gondot okoz számára a fókuszálás, a figyelemkoncentráció, sokan jelezték, hogy nehezen birkóznak meg az iskolai feladatokkal, vagy akár az egy percnél hosszabb tartalmakkal.
A Szingapúr és Ausztrália közötti összehasonlító elemzés rávilágított, hogy a szingapúri fiatalok pozitívan értékelték az oktatási minisztérium által bevezetett iskolai mobilhasználati korlátozásokat. Ezzel szemben sok ausztrál tinédzser a hasonló szabályozások vagy irányelvek hiányát kifogásolta saját országában, ami aggasztó kérdéseket vetett fel a digitális eszközök iskolai használatának kezelésével kapcsolatban.
A kutatás által azonosított főbb több problémacsoportok:
A rövid videók forradalmasítják az információk feldolgozását, ami jelentős hatással bír a tanulásra és a tudás megőrzésére.
Sokan írták le magukat kényszeresnek, és egyikük így fogalmazott: "Mintha az applikációkat kifejezetten azért hozták volna létre, hogy rabul ejtsenek."
A lanyha figyelem hatással van az iskolai teljesítményre. Többen elismerték, hogy nehéz koncentrálniuk anélkül, hogy a telefonjukhoz nyúlnának.
A megkérdezettek 65 százaléka véli úgy, hogy jelenlegi digitális szokásai ronthatják tanulási vagy munkavégzési képességeit, ami hosszú távú hatásokról is vall.
A szülők 60 százaléka aggódik a közösségi média gyermekei viselkedésére, figyelmére és érzelmi egészségére gyakorolt hatásai miatt.