"Elindítunk egy új víziót, amely egy erősebb, szorosabb kapcsolatokat ápoló és ellenállóbb Európát céloz meg."


A december 1-jén hivatalba lépett új Európai Bizottság egyik elsőrendű célja a közös védelmi beruházások erősítése. Ennek első látható jele egy műholdas rendszerről szóló szerződés aláírása.

Néhány nappal ezelőtt az Európai Bizottság és a SpaceRISE konzorcium között egy jelentős koncessziós szerződés született, amely egy 290 műholdból álló, több pályán keringő konstelláció létrehozását célozza meg. A projekt neve IRIS² (Infrastruktúra a rugalmasságért, összekapcsolhatóságért és biztonságért műholdon keresztül). Ez a megállapodás képezi az alapját az új európai rendszer fejlesztésének, telepítésének és üzemeltetésének. Az Európai Bizottság közleménye szerint ez a lépés kulcsfontosságú a kontinens szuverenitásának és biztonságos összekapcsolhatóságának erősítésében. Henna Virkkunen, a technológiai szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős ügyvezető alelnök a Magyar Hangnak is elküldött nyilatkozatában kiemelte: "Az IRIS² nem csupán egy technológiai újítás, hanem az európai ambíciók és egység szimbóluma is. Ez az élenjáró konstelláció megvédi kritikus infrastruktúráinkat, összeköti a távoli területeinket, és erősíti Európa stratégiai autonómiáját. A SpaceRISE konzorciummal való együttműködésünk bizonyítja, hogy a köz- és magánszféra egyesítése milyen erőt képvisel az innováció előmozdításában, és milyen kézzelfogható előnyöket nyújt minden európai polgár számára."

Az IRIS² az Európai Unió harmadik kiemelt programja, amely a biztonság és az ellenállóképesség terén felmerülő sürgető, valamint hosszú távú kihívások kezelésére összpontosít. Ez a különleges rendszer a közepes és az alacsony Föld körüli pályán keringő műholdak páratlan előnyeit fogja kihasználni. Az IRIS² konstellációja nemcsak innovatív, hanem élenjáró megoldásokat is kínál, amelyek révén garantáltan biztonságos összeköttetési szolgáltatások állnak majd rendelkezésre az EU tagállamai és kormányzati intézményei számára. Ezen kívül a rendszer gyors szélessávú internetkapcsolatot biztosít a magánszektor és az európai polgárok számára, különös figyelmet fordítva az összeköttetéshiányos területek lefedettségére is.

A SpaceRISE konzorcium három prominens európai műholdhálózat-üzemeltetőt - a SES SA-t, az Eutelsat SA-t és a Hispasat S.A.-t - egyesít, mögöttük pedig egy alapcsapat áll, amely az európai műholdas távközlési ökoszisztéma alvállalkozóiból tevődik össze. A legfontosabb partnerek között található a Thales Alenia Space, az OHB, az Airbus Defence and Space, a Telespazio, a Deutsche Telekom, az Orange, a Hisdesat és a Thales SIX. A konzorcium 12 évre szóló koncessziós szerződése egy erős köz- és magánszféra közötti együttműködést alakít ki, amely 2030-ig lehetővé teszi a kormányzati és kereskedelmi összekapcsolhatósági szolgáltatások nyújtását. Az Európai Bizottság a jelenlegi hétéves költségvetési keretek között kezdi meg a program finanszírozását, míg a 2027 utáni időszak pénzügyi kereteiről a tagállamoknak és az Európai Parlamentnek kell határozatot hoznia.

Az IRIS² program révén az Európai Unió megerősíti vezető szerepét a biztonságos műholdas kommunikáció globális szintjén, miközben alkalmazkodik a felmerülő kihívásokhoz – hangzik el az Európai Bizottság nyilatkozatában. Andrius Kubilius, a védelmi és űrkutatási ügyekért felelős biztos kiemelte, hogy az IRIS² nem csupán egy újabb műholdas projekt. „Egy új jövőképet hirdetünk – egy erősebb, jobban összekapcsolt és ellenálló Európa vízióját. Az IRIS² megmutatja az Unió elszántságát és elkötelezettségét abban, hogy erősítse Európa globális űrpolitikai helyzetét, figyelembe véve a biztonságot és a versenyképességet, ezzel hozzájárulva kormányaink, vállalkozásaink és polgáraink jólétéhez” – tette hozzá a litván biztos.

Related posts