Egy fideszes polgármester is hangot adott aggodalmának az önkormányzati bevételek kormányzati elvonása kapcsán.


Niedermüller Péter, a VII. kerület polgármestere, valamint Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke után Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere is kifejezte véleményét az önkormányzatok állami finanszírozási rendszerének felülvizsgálatának szükségességéről. A kormánypárti vezető kiemelte, hogy a Versenyképes Járások Program alapötlete és stratégiája előremutató, azonban aggasztónak tartja, hogy a városi bevételek csökkentésével jár.

Gémesi György, Gödöllő polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke, az InfoRádiónak adott nyilatkozatában fejtette ki, hogy nehéz év elé néznek az önkormányzatok 2025-ben.

A forráshiány és az elvonások miatt reálértékben kevesebb pénzből kell gazdálkodniuk az önkormányzatoknak idén, mint 2024-ben

- fogalmazott Gémesi György.

A szakértő véleménye szerint az önkormányzatok jelentős elvonásokkal néznek szembe, hiszen a szolidaritási adó mértéke 307 milliárdról 365 milliárdra emelkedik. Ez körülbelül 60 milliárd forinttal több elvonást jelent az önkormányzatok számára ebben az évben a tavalyihoz képest. Ezen kívül a Versenyképes Járások Program keretében a kormány további 65 milliárd forintot von el az önkormányzati bevételekből. A szakértő hangsúlyozza, hogy ezek a változások elsősorban a "tehetősebb és erősebb" önkormányzatokat érintik a legnagyobb mértékben.

Az ellenzéki városvezető hangsúlyozta, hogy a kormány nemcsak a minimálbért, hanem az átlagbért is megemelte. Ennek következtében az óvónők, a bölcsődei dolgozók és a városüzemeltetés munkatársai is magasabb jövedelemhez jutottak, ami kétségtelenül kedvező lépés. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy a kormány által biztosított fedezet csupán részleges, a fennmaradó költségeket az önkormányzatoknak kell állniuk. Mindezek mellett a rezsiköltségek továbbra is jelentősen meghaladják a két-három évvel ezelőtti szintet, ami komoly terhet ró a helyi költségvetésekre.

Niedermüller Péter, Erzsébetváros polgármestere is osztja a véleményt, ezért nyílt levélben keresett meg Orbán Viktor miniszterelnököt.

A miniszterelnök optimista jövőképe szerint 2025 egy kiemelkedő esztendő lesz hazánk számára, és egy új gazdasági fellendülés küszöbén állunk. Ennek fényében levelet írtam Orbán Viktornak, mert ha valóban így gondolja, elérkezett az idő, hogy véget vessenek az önkormányzatok megterhelésének. (...) Meggyőződésem, hogy azok, akik ezt az új büntetőadót megálmodták és támogatják, nem az erzsébetvárosiak, nem a budapestiek, és nem is a Magyarországon élők érdekeit képviselik.

A DK politikus a Facebook-oldalán osztotta meg véleményét.

Cser-Palkovics András, Székesfehérvár kormánypárti polgármestere, a kormányzati elvonásokkal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy rendkívül összetett feladat általános képet adni az önkormányzatok költségvetéséről. A különböző települések sajátos méretei és adottságai jelentős hatással vannak arra, hogyan tervezhetnek az önkormányzatok az elkövetkező évre. Ezért a polgármester inkább saját városának helyzetére fókuszál a kérdéskörben.

Székesfehérváron már évek óta kiemelt figyelmet fordítunk a költségvetés tervezésére, mindig is jelentős tartalékokat hoztunk létre. Idén sem tervezünk eltérni ettől a gyakorlatunktól, hiszen a 2025-ös év sem tűnik könnyűnek. Az elmúlt évek krízis-sorozatai világosan rávilágítottak arra, hogy mennyire fontos a pénzügyi stabilitás és a tartalékok fenntartása.

„Kérlek, formáld meg a szöveget a saját stílusodban” – nyilatkozta Cser-Palkovics András az Indexnek.

Kifejtette, hogy Székesfehérvár legjelentősebb bevételi forrása továbbra is a helyi iparűzési adó, amely szorosan összefonódik a város gazdasági teljesítményével. Ez arra utal, hogy a fehérvári gazdaság alakulása közvetlen hatással van a város költségvetésére. Pozitív hír, hogy a város gazdasági mutatói 2024-ben is emelkedtek, ami a bevételek növekedését eredményezte. Ez a fejlődés jelentős támogatást nyújt a 2025-ös költségvetés tervezéséhez.

Gémesi György a gazdasági kihívásokkal összefüggésben hangsúlyozta, hogy számos város kénytelen lesz adóemelésre lépni a legújabb kormányzati forráskivonások következményeként.

Településvezetőkként a mi felelősségünk, hogy hatékonyan üzemeltessük településeinket, és biztosítsuk a lakosság számára elengedhetetlen szolgáltatásokat. Amennyiben a kormány csökkenti az önkormányzatok pénzügyi forrásait, akkor sürgősen új bevételi lehetőségeket kell keresnünk, különben nem tudjuk fenntartani a szükséges szolgáltatásokat. A kormány feltehetően előre kalkulált ezzel a helyzettel, hiszen például a kommunális adó esetében megemelte a maximális összeget, amely így jelenleg 49 ezer forint ingatlanonként.

- összegezte Gödöllő polgármestere.

Cser-Palkovics András nem kívánja emelni az adókat, mivel úgy véli, hogy az autóipar és az építőipar területén Európa-szerte jelenlévő bizonytalanságok komoly kihívások elé állítják a vállalkozásokat. Éppen ezért a 2025-ös évre vonatkozó terveiket "különösen konzervatívan" és óvatosan alakítják ki.

Örömmel értesítjük a helyi gazdaság szereplőit, hogy 2025-ben, a nagykereskedelmet érintő adóemelés kivételével, a helyi adómértékek változatlanok maradnak. Ezzel a lépéssel célunk, hogy támogassuk a helyi vállalkozások fejlődését és stabilitását.

- fejtette ki a város vezetője.

A Versenyképes Járások Program lényege, hogy a helyi iparűzési adók 2025. évi többlete bekerül egy területfejlesztési alapba, amelyre pályázhatnak a járások. Ezzel a kormány azt akarja elérni, hogy szisztematikusabb fejlesztéspolitika valósulhasson meg az uniós források és a Magyar Falu Program forrásaival együtt.

Cser-Palkovics András leszögezte, a versenyképes járások rendszere gondolati alapjaiban és stratégiájában előremutató, végre az agglomerációs, térségi gondolkodásmódot előtérbe helyező intézkedés.

Ez ugyan rövid távon sajnos a növekmény egy részének elvonását jelenti, aminek nem örülünk, de a jövőben nagy előrelépést jelenthet, amennyiben 2026-tól már a szolidaritási hozzájárulás egy részéből töltődik fel az alap

- vélekedett a székesfehérvári polgármester, aki szerint az általa felvázolt rendszer azt jelentené, hogy a befizetett szolidaritási hozzájárulás egy része vissza tud jönni abba a térségbe, ahonnan az származik.

A város vezetője kiemelte, hogy jelenleg még mindig várják az alapra vonatkozó szabályozás részletes információit. Örömmel tapasztalták, hogy az egyeztetések során a minisztérium több, az önkormányzatok által előterjesztett javaslatot is elfogadott. Hangsúlyozta, hogy rendkívül fontos lenne, hogy a fejlesztések mellett a térségi szolgáltatásokra is felhasználható legyen az alapból származó támogatás.

A polgármesterkollégák által megfogalmazott kihívások gyakran nem csupán a gazdasági teljesítmény ingadozásaitól függenek, hanem szorosan összefonódnak az önkormányzati rendszer állami finanszírozásának mértékével is. Különösen akkor, amikor a gazdasági növekedés üteme lassul, ennek a tényezőnek a szerepe kiemelkedően fontosá válik.

- fogalmazott meg Cser-Palkovics András.

A kormánypárti városvezető véleménye szerint elengedhetetlen, hogy áttekintsük és újragondoljuk az önkormányzatok állami finanszírozási rendszerét. Javaslata szerint érdemes lenne alaposan megvizsgálni a különböző települések sajátos méreteit és jellemző adottságait, hogy a finanszírozás valóban a helyi igényekhez igazodjon.

Elengedhetetlen, hogy az önkormányzatok hozzáférhessenek kiegészítő állami forrásokhoz olyan kulcsfontosságú területeken, mint a közösségi közlekedés, a közétkeztetés, a kulturális és szociális szolgáltatások, illetve a sportlétesítmények fenntartása. Ezek az ágazatok nemcsak a helyi közösségek életminőségét javítják, hanem hozzájárulnak a fenntartható fejlődéshez és a társadalmi kohézió erősítéséhez is.

- szögezte le a polgármester, aki elmondta, hogy Székesfehérvár 2025. évi költségvetés tervezése még zajlik, az február közepén kerül a közgyűlés elé.

Related posts