Egy baráti ország kampányába való beavatkozás váltott ki heves vitákat a német politikában, miután Elon Musk írása felkavarta a kedélyeket. A helyzet rávilágít arra, hogy a nemzetközi politikai táj és a közösségi média szerepe milyen mély hatással van a d

A német politikai táj folyamatosan pezseg, miután Elon Musk véleménycikkében hangsúlyozta, hogy véleménye szerint a populista és bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) párt lehet az utolsó reménysugár az ország számára. A cikk megjelenése óta számos politikai szereplő reagált Musk állításaira, ami tovább fokozza a feszültséget a politikai diskurzusban. Németországban február 23-án előrehozott parlamenti választásokra készülnek, így a helyzet különösen időszerű és releváns. Az AfD támogatottsága és a politikai táj alakulása kulcsszerepet játszik a közelgő választások kimenetelében.
A jobbközép Kereszténydemokrata Unió (CDU) kancellárjelöltje, Friedrich Merz "támadónak és rátartinak" nevezte az amerikai techmilliárdos írását, aki Donald Trump leendő kormányában is fontos szerepet kap. A CDU vezetője a Funke médiacsoport újságjainak adott nyilatkozatában azt mondta: a nyugati demokráciák történetében nem emlékszik hasonló esetre, amikor egy baráti ország választási kampányába így beavatkoztak volna. "Képzeljük csak el egy pillanatra az amerikaiak - jogos - reakcióját, ha egy neves német üzletembernek a New York Timesban jelenne meg az amerikai elnökválasztási kampányban egy kívülálló megválasztása mellett érvelő, hasonlóan egyoldalú cikke " - mondta Merz a Tagesschau összefoglalója szerint.
Saskia Esken, a német szociáldemokraták (SPD) társelnöke hangsúlyozta, hogy a demokrácia erős és nem manipulálható. "Bármely külső befolyásoló kísérlet a választásainkra, legyen szó akár egy antidemokratikus és emberellenes párt, mint az AfD támogatásáról, akár Oroszország államilag szervezett beavatkozásáról, vagy Elon Musk és milliárdos társai médiahatalmáról, komoly ellenállásra számíthat" - nyilatkozta. Esken kritikát fogalmazott meg a Springer kiadóval szemben is, amely publikálta Musk cikkét a Welt vasárnapi kiadásában, a Welt am Sonntagban.
A technológiai milliárdosok és a kínai állami cégek képesek arra, hogy hatalmas erőforrásaikkal és platformjaikkal aláássák demokratikus diskurzusainkat - állítja Andreas Audretsch, a Zöldek kampányfőnöke. Audretsch hangsúlyozta, hogy Elon Musk e tevékenységet "szoros együttműködésben" folytatja a szélsőjobboldali AfD tagjaival, ami komoly fenyegetést jelent mind a demokráciára, mind a véleménynyilvánítás szabadságára.
Veronika Grimm közgazdász ezzel szemben a nyílt vita híve az AfD-ről és az általa felvetett kérdésekről. A szakértő a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott nyilatkozatában azt mondta: szerinte a most kirobbant vita tulajdonképpen jó, mert most mindenkinek politizálnia kell, nincs értelme elfojtani a vitát az AfD-ről és annak témáiról.
Elon Musk egy friss cikkében kifejtette, hogy véleménye szerint az AfD (Alternatíva Németországért) olyan politikai realizmust képvisel, amely sok német számára vonzó lehet, különösen azok számára, akik úgy érzik, hogy a hatalom nem veszi figyelembe az ő aggodalmaikat. Megjegyezte, hogy a párt a jelenlegi problémákkal foglalkozik, méghozzá a politikai korrektség keretein kívül, ami gyakran eltorzítja az igazságot. Musk hangsúlyozta, hogy az AfD prioritásként kezeli a német kultúra megőrzését, és a bevándorlási politikájában a biztonságra helyezi a hangsúlyt. Szerinte a hagyományos német pártok csődöt mondtak, mivel politikájuk következményeként a gazdaság stagnálásával, a társadalmi feszültségekkel és a nemzeti identitás elmosódásával kell szembenézniük.
Szombaton Jens Spahn volt egészségügyi miniszter, a kereszténydemokrata CDU politikusa az Elon Musk által megvásárolt X-en válaszolt. "Az AfD ki akar lépni a NATO-ból, újra akarja indítani az Északi Áramlat 2-t, USA-ellenes, Putyin-párti és Oroszország-barát. Az Egyesült Államok tényleg egy Oroszország felé forduló Németországot akar?" - írta a politikus, aki hozzáfűzte, hogy az AfD ellenezte a németországi Tesla-gyár építését is.
A cikknek helyt adó Welt véleményrovatának szerkesztője az írás megjelenése után benyújtotta felmondását. Musk cikke mellett megjelent a lap leendő főszerkesztőjének, Jan Philipp Burgardnak a véleménycikke is, amelyben némileg szembement Musk álláspontjával: "Musk helyesen látja a helyzetet, de a következtetése, mely szerint csak az AfD mentheti meg az országot, teljesen téves" - írta. Burgard szerint "az AfD veszélyt jelent az értékeinkre és a gazdaságunkra. Egy zseni is tévedhet."
A lap más munkatársai is szembehelyezkedtek Muskkal a közösségi médiában. Ulf Poschardt, a lap távozó főszerkesztője, és utódja, Jan Philipp Burgard azzal indokolták Musk cikkének megjelentetését, hogy az amerikai milliárdos szövege "nagyon tanulságos. A demokrácia és az újságírás a véleményszabadságon alapul. Ehhez hozzátartozik az is, hogy a polarizáló állaspontokat képesek legyenek kezelni és újságíróként keretezni" - írták állásfoglalásukban.
A szociáldemokrata politikus, Saskia Esken, elismerését fejezte ki a Welt szerkesztőinek, akik kifejezték ellenállásukat a cikk közzététele ellen. Esken úgy fogalmazott: "A cikk megjelenése által kiváltott vita és az olykor heves reakciók bizalmat ébresztenek bennem a független médiánk és a demokráciánk szilárdsága iránt."