Egy állásinterjún a diploma csupán egy lépés a sok közül; a munkáltatók valójában olyan készségeket keresnek, amelyek a munkahelyi környezetben való boldoguláshoz elengedhetetlenek.
Készülsz az állásinterjúdra? Talán meglep, de nem csupán a szakmai felkészültséged az, ami döntő jelentőségű. Sokkal inkább az számít, hogyan kezeled a stresszes helyzeteket, milyen kisugárzással bírsz, és mennyire tudod magad hitelesen megjeleníteni a megcélzott szerepben. Manapság már nem elég csupán egy jól megírt önéletrajzot benyújtani – a siker kulcsa a részletekben rejlik. Egy szakértő segítségével jártunk utána, mi teszi valakit igazán meggyőzővé egy interjún, és milyen gyakori csapdákat érdemes elkerülni, még mielőtt az első szót kimondanád.
Az állásinterjú olyan esemény, amely szinte mindenki életében elérkezik egy ponton. A szakmai jövőnk szempontjából kulcsfontosságú lehet, hogy milyen benyomást keltünk a HR-szakemberben és milyen megállapodásra jutunk leendő munkaadónkkal. Az interjúk különlegessége abban rejlik, hogy a munkaadók nem csupán a szakmai felkészültségünkre és tapasztalatainkra fókuszálnak. Sokszor sokkal fontosabb, hogy találjanak egy olyan jelöltet, aki nemcsak szaktudásával, hanem csapatmunkára való hajlandóságával, megbízhatóságával és barátságos személyiségével is hozzájárul a munkahelyi légkörhöz, hiszen nap mint nap nyolc órán keresztül együtt dolgoznak majd vele.
Az állásinterjúk mindig is komoly kihívást jelentettek, hiszen stresszes helyzetek. Ha képesek vagyunk hatékonyan kezelni ezt a feszültséget, magabiztosabb benyomást kelthetünk. Fontos, hogy természetes módon viszonyuljunk a szituációhoz, hiszen ez a legjobb módja annak, hogy támogassuk önmagunkat. Az utóbbi öt év során az állásinterjúztatási módszerek jelentősen átalakultak. Ma már a munkaadók nem csupán a "tökéletes" munkavállalót keresik, aki minden tudással és elvárással rendelkezik, hanem inkább egy rugalmas, alkalmazkodó személyt, aki képes fejlődni és integrálódni a csapatba.
"Fontos, hogy az egyének rendelkezzenek olyan alapvető képességekkel, amelyeket később betanítás és tréning révén tovább tudnak fejleszteni" - hangsúlyozza Dr. Drelyó Ágnes pszichológus. Ugyanakkor vannak bizonyos szakmák, ahol ez nem érvényes, hiszen sok munkahely speciális képesítést igényel. Például egy orvos vagy egy pilóta esetében teljesen más elvárások merülnek fel, mint egy irodai alkalmazott esetében, mivel ezeken a területeken elengedhetetlen a szaktudás és a megalapozott szakképzés.
Ilyen szituációkban különösen fontos szerepet játszanak a soft skillek, amelyek segítségével a mindennapi élet különböző színterein könnyebben boldogulhatunk. Ezek a készségek nemcsak a szakmai életben, hanem a személyes kapcsolatokban is döntő jelentőséggel bírnak.
Az alkalmazottak fluktuációja az utóbbi években jelentős növekedést mutatott. A formálhatóság a személyiség rezilienciáját és rugalmasságát tükrözi, amely elengedhetetlen a modern munkahelyeken. Ennek része az is, hogy bátran vállaljuk a kevésbé hatékony oldalainkat. Teljesen természetes, hogy ilyenkor feszültséget érzünk. Az interjúztatók számára ez akár előnyös is lehet, hiszen egy őszinte emberi reakciót tükröz. Sokkal hitelesebb, ha az interjú során elismerjük, hogy izgulunk, mintha folyamatosan próbálnánk magunkat fényezni, ami sokkal inkább természetellenesnek hat – emeli ki a pszichológus.
Az állásinterjúk gyakran egy klasszikus kérdéssel kezdődnek, amelyet a munkaadók rendszerint feltesznek: "Mesélj magadról." Fontos, hogy ne a házikedvenceidről essék szó, hanem arról, hogy mit tettél eddig a pályafutásod során. Érdemes alaposan átgondolni ezt a részt, hiszen itt néhány percben kell összefoglalnod a releváns tanulmányaidat és szakmai tapasztalataidat. Emellett elengedhetetlen, hogy alaposan tájékozódj a cégről, amelyhez pályázol. Próbáld meg kideríteni, hogy az adott vállalatnál milyen készségekre van szükség, és hogy te melyekkel rendelkezel. Ezzel nemcsak a saját erősségeidet emelheted ki, hanem azt is megmutathatod, hogy valóban érdeklődsz a cég iránt.
Előzetesen fel kell mérnünk, hogy saját magunkat miért tudjuk ott elképzelni, és ezt kell elmondanunk az interjúztatónak. Meséljük el, hogy miért van motivációnk az adott pozíció betöltéséhez. Nyugodtan mondjuk el azt is, hogy ha látjuk, még fejlődésre van szükségünk az adott területen, de múltbeli tapasztalataink alapján készek vagyunk további képességek elsajátítására. Ez mindenképpen érett gondolkodásra és önreflexív személyiségre utal a munkaadó számára, ami azért fontos, mert ezzel megmutathatjuk, hogy alkalmasak vagyunk együttműködésre" - fejti ki Drelyó Ágnes.
Metakommunikációnk fejlesztésével sokat segíthetünk azon a helyzeten, ha kissé szorongunk az interjú alkalmával. Figyeljünk, hogy egyenes legyen testtartásunk. Kezünket kulcsoljuk össze az asztalon, amennyiben van előttünk. Nem árt, ha tudatában vagyunk annak, hogy egy stresszesebb helyzetre testünk általában hogyan reagál, és készülünk erre, hogy ne érjen minket semmi váratlanul.
"Semmiképp se babráljunk papírral vagy tollal, mert az a szorongás jele. Tisztában kell lennünk azzal is, hogy milyen a vegetatív rendszerünk ilyen helyzetben. Ha például tudjuk, hogy izzadásra hajlamos emberek vagyunk, akkor muszáj, hogy kissé bővebb öltözéket válasszunk egy ilyen stresszes szituációra. Egy szorosabb ing vagy blúz azonnal láthatóvá teszi, ha valaki izzad, ami a felvételiztető számára is egy kellemetlen helyzetet teremthet" - figyelmeztet a szakember.