Forradalmi átalakulás készül a nukleáris iparban: megérkeznek az önműködő reaktorok!


Komoly változás várható a a globális nukleáris iparban, az egyesült államokbeli szabályozó hatóság jóváhagyta az első, önállóan (helyi üzemeltetőszemélyzet nélkül) működő mikroreaktort. A hajókonténer működő erőmű nagyjából 20 000 háztartás energiaellátására alkalmas. A Westinghouse vezetésével zajló projekt résztvevői a mikroreaktorokkal szeretnék kiváltani a - többek között az adatközpontok, illetve a tengeri olaj- és gázfúró platformok energiaellátására használt - dízel- és gázgenerátorokat.

„Azt tapasztaljuk, hogy a mikroreaktorok területén jelentős növekedési lehetőségek rejlenek” – nyilatkozta Jon Ball, a Westinghouse eVinci mikroreaktor programjának vezetője. Szerinte a jelenlegi trendek egyértelműen jelzik, hogy ez a szektor dinamikusan fejlődik.

A zöldátállás révén újra felfedezi önmagát a nukleáris ipar, hiszen a kormányok és a nagy technológiai cégek egyre inkább a tiszta energiaforrások felé fordulnak, hogy megfeleljenek az éghajlatváltozással kapcsolatos vállalásaiknak.

A kis moduláris reaktorok (SMR-ek) fejlesztése már egy tucatnyi projekt keretében folyamatban van, és ezek a reaktorok legfeljebb 300 megawatt kapacitással bírnak. A mikroreaktorok ezzel szemben még kisebbek, legfeljebb 20 MW teljesítményűek, ami körülbelül 20 000 háztartás energiaellátásához elegendő. A kisméretű reaktorok egyik legnagyobb előnye, hogy nem igényelnek vezérlőtermet vagy állandó üzemeltetői jelenlétet, ami jelentős rugalmasságot biztosít az üzemeltetésük során.

A Westinghouse december kapta meg az amerikai nukleáris szabályozó hatóságok jóváhagyását a 8 MW-os eVinci távolból való működtetésére. Így várhatóan az Idahói Nemzeti Laboratóriumban (INL) 2027-től üzembe állítják az első reaktort.

Jon Ball hangsúlyozta, hogy ha több mikroreaktort együttesen helyeznénk el, azzal jelentősen növelhetnénk a jelenleg főként dízel- és gázgenerátorokra támaszkodó adatközpontok ellenálló képességét.

A Westinghouse nemrégiben megállapodást kötött a Core Power brit startup céggel, amely a tengeri atomerőművek fejlesztésére specializálódott. Mikal Bøe, a Core Power vezérigazgatója elárulta, hogy a két vállalat együttműködésének eredményeként várhatóan 2029-ben kerülnek piacra az újonnan üzembe helyezett reaktorok.

Valószínűleg a bányaipar is használni fogja a mikroreaktorokat, elsősorban a távoli helyeken található kritikus ásványi anyagok kitermelésében segíthet ez a technológia - mondta Ian Farnan, a földtani és nukleáris anyagok cambridge-i professzora. A szakértő szerint ez

A Nasdaqon bejegyzett Nano Nuclear Energy megbízta a Farnant, hogy dolgozzon ki egy innovatív mikroreaktort, amely alacsony nyomású hűtőközeggel üzemel. A cég célja, hogy a tervezett eszközt 2031-re elérhetővé tegye a piacon, ezzel új lehetőségeket teremtve az energiaiparban.

Az amerikai védelmi minisztérium megbízásából a két vállalat egy innovatív, repülőgépen is szállítható atomreaktor kifejlesztésén dolgozik - számol be róla a Financial Times.

Ronan Tanguy, a Nukleáris Világszövetség programvezetője, aki a biztonság és az engedélyezés területén dolgozik, rámutatott arra, hogy egyelőre nem világos, milyen módon lehetne biztonságosan megépíteni, szállítani és üzemeltetni ezeket a reaktorokat. "A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség valószínűleg szigorú biztonsági normákat fogalmaz meg, amelyek általában beépülnek a nemzeti jogszabályokba" - emelte ki a programvezető, aki szerint ez a folyamat rendkívül időigényes lesz.

Related posts