Doppingoló Mikulás, aki titokban edzőteremben tölti az ünnepeket, szeptemberi Karácsonyra készül, hogy meglepje a gyerekeket a nem éppen hagyományos ajándékokkal. A Szilveszter a mennyben pedig különös esemény: az ünnepi szellemek és sportolók egy különle

Az év utolsó pár hetében a keresztény világ ünnepli lázban ég: Advent, Mikulás, Karácsony, Szilveszter sorjázik decemberben. Olyan sportolókat szedtünk össze, akiknek valamelyik ünnep a vezeték- vagy a keresztnevük, de ez még korántsem jelenti azt, hogy a sors a tenyerükön hordja őket. Sőt...
A szlovák súlylökő, Mikulás Konopka karrierje ígéretesen indult, már 18 esztendősen junior világbajnokságot nyert. Utána kétszer az U23-as korosztály Európa-bajnoka lett, de a felnőttkorba átmenet nem volt túl sikeres. A 2001-es szabadtéri világbajnokságon csak 21. lett, a következő évben pedig anabolikus szteroidokkal megbukott, két évre elmeszelték. Bár korábban 20.66-ig is jutott, visszatérése után képtelen volt túldobni a 20 métert. Egészen a 2007-es fedett pályás Eb-ig, ahol óriási országos csúccsal (21.57 m) aranyérmes lett. És a folyatás? Sajnos nem meglepő módon kiderült, hogy megint "tele volt, mint a déli busz" 2008-ban újra megbukott a doppingvizsgálaton, életfogytig szóló eltiltást kapott.
A kiemelkedő sportlövő, aki soha nem tapasztalta meg a hangos győzelmeket, 32 éves korában végül eljutott egy olimpiára. Szöulban, 1988 szeptemberének egy gyönyörű napján, sikerült beverekednie magát a férfi pisztolyosok 50 méteres döntőjébe, ahol a hatodik helyezéssel pontszerzőként zárta a versenyt. Edzőként figyelemre méltó eredményeket ért el a parasportolók között, hiszen tanítványai közé tartozik többek között Tokió bronzérmese, Dávid Krisztina is.
Az általunk bemutatott Szilveszterek között egy különleges figura tűnik ki: az amerikai diszkoszvető, aki a) nem magyar b) és akinek nem a keresztneve fedi az óév utolsó napját. Az 1937-ben született sportoló négy olimpián képviselte hazáját, de sajnos a szerencse nem mindig állt mellette. Ő volt az első atléta, aki hiteles körülmények között túldobta a 60 métert (1961), és azóta is számos alkalommal megdöntötte a világcsúcsokat. A 65 méteres eredményét (1963) bemelegítés során érte el, míg a 70 méteres dobásokat (1971) két alkalommal is nem szabályosan bejelentett versenyen hozta össze, így ezek az eredmények nem kerülhettek be a hivatalos rekordok közé. Négy olimpián indult, és bár három alkalommal is őt tartották a legnagyobb esélyesnek, végül csak egy éremmel térhetett haza: a müncheni olimpián, 1972-ben a második helyezést érte el.
Fekete Szilveszter, a vízilabdázás egyik kiemelkedő alakja, karrierje során számos elismerést szerzett, beleértve a bajnoki címet és a Bajnokcsapatok Európa Kupáját. 1978-ban pedig a válogatott tagjaként világbajnoki ezüstérmet is nyert. Mégis, pályafutását némiképp beárnyékolta, hogy olyan legendás játékosok előzték meg, mint Molnár Endre és Cservenyák Tibor, akik mellett nehezen tudta megmutatni igazi tehetségét. Az 1955-ben született sportember, aki edzőként és játékosként egyaránt rengeteg tapasztalatot gyűjtött, egy 2006-os interjúban így fogalmazott: "A szilveszternek nálunk régi hagyományai vannak. Van egy társaságunk, amely főleg egykori élsportolókból áll, és ha tehetjük, együtt búcsúztatjuk az évet. Érdekes módon inkább kézilabdázók alkotják a csapatot, mint vízilabdázók. Persze, ilyenkor engem is felköszöntenek, de ez messze nem jelenti azt, hogy én lennék a középpontban..."
A Honvéd 30 éves labdarúgójának az óév vége, az újév eleje végeláthatatlan buli: névnap és év végi buli december 31-én, születésnapi köszöntés január 2-án. "Egyszer megkérdeztem a szüleimet, hogy miért ezt a keresztnevet adták nekem. Mint kiderült, csak arról volt szó, hogy január másodikai szülöttként majdnem szilveszteri gyerek voltam, és a név is tetszett nekik, így emellett döntöttek. Egyébként szeretem a nevemet, és közel is áll a személyiségemhez, hiszen eredetileg azt jelenti: erdőben, erdő mellett élő férfi - magyarázta három éve a Blikknek a baloldali védő, aki egy bokasérülés miatt maradt le a 2021-es Európa-bajnokságról.
Végül követezzen a névnek az a viselője, aki egyfelől a legtöbbre vitte, másfelől viszont a legtragikusabb sorsú. A tornász Csollány Szilveszter ugyan a 2000-es évek fordulóján, olimpiai, világbajnoki és Európa-bajnoki címet szerzett kedvenc szerén, gyűrűn (videón az ötkarikás aranyat érő gyakorlata), de már a mennyországból figyeli a földi történéseket, 2022. janur 24-én belehalt a koronavírus okozta szövődményekbe, még 52 éves sem volt. Hiába hívták Szilveszternek, mindenki csak Szilasnak szólította. Ez a beceneve olyan közismert volt, hogy borász barátja, az egri Sike Tamás három hónappal a halála tán, a születésnapjára (április 13) időzítve Szilas nevű bort dobott a piacra. "Ő jellemzően a fehérborokat kedvelte, azok közül is a savignon blancot, az olaszrizlinget és a hárslevelűt. Ezt a három fajtát háziasítottam cuvée formájában egy palackba, ami természetesen a Szilas nevet kapta."