Egy angliai kőfejtőben lenyűgöző felfedezést tettek: hatalmas dinólábnyomok sokaságát bányászták ki, amelyek a régmúlt időkből származnak.

A nyomok részben hosszú nyakú növényevőktől, részben ragadozóktól származtak, néhol keresztezték is egymást.
Az Oxfordshire-i kőfejtőben közel kétszáz dinoszaurusz-lábnyomra bukkantak, számolt be róla az Oxford Mail. A nyomok valószínűleg 166 millió évvel ezelőtt keletkeztek, így egy különleges ablakot nyitnak a múlt világába.
Az ásatást, amelynek során öt kiterjedt nyomvonalat fedeztek fel, az oxfordi és a birminghami egyetemek csapatai végezték Bicester mellett. A leghosszabb egybefüggő szakaszon a nyomok több mint 150 méteren keresztül sorjáztak egymás után. A kutatók felfedezték például a hosszú nyakú, növényevő, akár 18 méteres hosszúságúra megnövő dinoszauruszok, az úgynevezett sauropodák és a 9 méteres, húsevő, karmos lábú Megalosaurus nyomait is.
A lelőhely egyik részén a növényevő és a húsevő dinoszauruszok lábnyomai találkoztak, de eddig még nem alakítottak ki végleges következtetéseket erről a felfedezésről.
Tavaly nyáron egy egyhetes ásatás során a két egyetem közös irányításával több mint száz fős csapat dolgozott a helyszínen. A kutatók nemcsak részletes fotódokumentációt készítettek, hanem drónfelvételek segítségével 3D-s modelleket is alkottak a területről. Érdekesség, hogy ezen a helyszínen már 1997-ben is végeztek hasonló felfedezéseket.
A szakértők reményei szerint az új felfedezések révén bővülni fog tudásunk a dinoszauruszok méreteivel, mozgásformáival és viselkedési mintáival kapcsolatban.