Ingyenes digitális aláírás DÁP nélkül: egyedi megoldás a hitelesítéshez!


Elektronikus aláírás készítésére lehetőség van magánszolgáltatók által is regisztrálva.

A Digitális Állampolgárság Program (DÁP) keretében június 1-ig körülbelül kétszáz közműszolgáltató, bank, biztosító és telekommunikációs vállalat kínálja a DÁP mobilalkalmazáson keresztüli hozzáférést az elektronikus ügyintézési platformjaikhoz. Az applikáció segítségével a felhasználók a velük kötött szerződéseiket is könnyedén hitelesíthetik. A DÁP-pal kapcsolatos fontos információkról részletesen itt olvashatsz.

A digitális államra és a digitális szolgáltatások nyújtására vonatkozó törvény értelmében az év elejétől kezdődően már nem elérhető az Ügyfélkapu rendszerén keresztül az eddig ingyenesen biztosított szolgáltatás: az okiratok elektronikus aláírása, amelyet Azonosításra Visszavezetett Dokumentumhitelesítési szolgáltatásként, rövidítve AVDH-ként ismerünk.

Ami megmaradt belőle, az kizárólag űrlapbenyújtási folyamat keretein belül, támogató szolgáltatással együtt érhető el, várhatóan 2025. október végéig. Fontos megjegyezni, hogy ez a dokumentum nem tekinthető teljességgel bizonyító erejű magánokiratnak.

Felmerül a kérdés, hogyan lehet jelenleg digitálisan aláírt okiratot készíteni. A legátfogóbb információkat a Domain.hu hivatalos domain-nyilvántartó weboldalán találtuk. Érdemes megjegyezni, hogy az alábbiakban bemutatott eljárások kizárólag magánszemélyekre vonatkoznak; a cégek és szervezetek esetében eltérő szabályok érvényesek.

Ahogy a forrásokban olvasható, az AVDH csupán néhány közigazgatási ügy intézésére marad aktív, várhatóan október 31-ig. Ezen ügyek kizárólag a megfelelő portálok keretein belül lesznek elérhetők. Fontos kiemelni, hogy a korábban kiállított AVDH iratok a megadott határidő után is érvényesek maradnak, joghatásuk nem szűnik meg. A jövőben a digitális okiratok aláírására a következő lehetőségek állnak majd rendelkezésre:

A DÁP mobilalkalmazásban - a saját weboldalukon megjelent tájékoztatás alapján - elvileg már elérhető a digitális aláírás funkció, de a felhasználók zöménél még nem működik, mivel a funkcióhoz fokozatosan adnak hozzáférést. A közeljövőben várhatóan egyre több felhasználó fog majd tudni DÁP-pal aláírni/hitelesíteni és ez EU (eIDAS) konform e-aláírás lesz, de hogy mikor válhat tömegesé a használata, azt még nem lehet tudni.

A DÁP-ba való regisztráció menetéről részletes információkat itt találhatsz.

Az e-személyi igazolványok lehetővé teszik, hogy elektronikusan aláírjunk, és ez a funkció kizárólag az olyan személyi igazolványokkal érhető el, amelyek...

A Netlock lehetőséget biztosít magánszemélyek számára, hogy ingyenesen hozzájussanak minősített elektronikus aláíráshoz. Ehhez csupán egy felhasználói fiókot kell létrehozni, és elvégezni egy videós azonosítást, amelyet bárhonnan, kényelmesen megtehetünk. Az aláírás létrehozása egy mobilalkalmazás segítségével történik, amely garantálja, hogy a dokumentumok teljes bizonyító erejű magánokiratokká váljanak.

A Microsec lehetőséget kínál magánszemélyek számára, hogy ingyenesen hozzájussanak egy minősített elektronikus aláírás létrehozására alkalmas tanúsítványhoz, amelyet egy fizikai "e-Szignó terminálon" igényelhetnek. Az igényléshez szükséges, hogy a felhasználók személyesen látogassanak el a szolgáltató székhelyére, vagy bármely más e-Szignó terminálhoz. Fontos, hogy a kérelmezők rendelkezzenek egy 2016. január 1. után kibocsátott, chipes és PIN kódos e-Személyivel, amely elengedhetetlen az azonosításhoz. A regisztrációt követően a minősített elektronikus aláírás az e-Szignó applikáción keresztül hozható létre mobiltelefonon vagy más eszközön, a mobilappos azonosítás segítségével. Az így aláírt dokumentumok teljes bizonyító erejű magánokiratként funkcionálnak.

Hasonló szolgáltatást nyújt még a magyar piacon a Lippert Kft. által FlintSign márkanéven közvetített olasz InfoCert minősített bizalmi szolgáltató is, de használható bármelyik másik uniós minősített bizalmi szolgáltató minősített elektronikus aláírás szolgáltatása is.

Ezek a szolgáltatások teljes mértékben mobiltelefonon, alkalmazás révén érhetők el – mindezt chipkártya és számítógép használata nélkül. A Magyar Elektronikus Aláírás Szövetség (MELASZ) véleménye alapján ezek a megoldások nemcsak könnyebbek, hanem biztonságosabbak is az AVDH-hoz képest.

Related posts