Fakadó verseny bontakozik ki a TikTok birtoklásáért: az Amazon is ringbe lépett!

Néhány napon belül lejár az a határidő, amelyet a Trump-kormány tűzött ki, hogy a TikTok kínai tulajdonosának el kell adnia a platformot. Ha ez nem történik meg, akkor komolyan felmerül a betiltás lehetősége.
A kínai ByteDance által üzemeltetett TikTok sorsa az Egyesült Államokban izgalmas fordulatokat vesz: az alkalmazás, amelyet először rövid időre betiltottak, majd később engedélyezték újabb értékesítési feltételekkel, hamarosan új tulajdonosra találhat. A tranzakció körüli folyamatokat Donald Trump kormánya irányítja, és a határidő közeledtével meglepően sok érdeklődő érkezett az üzlet iránt.
A TikTok amerikai működésének megszerzéséért folyó verseny mostanra a végső szakaszába érkezett, ahogy közeleg az április 5-i határidő, amelyet a Trump-adminisztráció állapított meg. A videómegosztó platform, amelyet a kínai kormányzattal való lehetséges szoros kapcsolata miatt nemzetbiztonsági kockázatokkal hoztak összefüggésbe, Joe Biden elnöksége alatt is a tiltólistára került az Egyesült Államokban.
A TikTokot a jövőben törölhetik az alkalmazásboltok (pl. a Google Play és az App Store) amerikai felhasználóknak számára megjelenő kínálatából, ami egy lassú, de biztos halálos ítélet lenne az applikációnak. Az intézkedés világszerte mintául szolgálhat olyan országoknak és nemzetközösségeknek, amelyek szemét ugyancsak csípi a TikTok valószínű adathalász és véleménybefolyásoló szerepe. És köztük van az Európai Unió is.
Az Amazon az utolsó pillanatban nyújtotta be ajánlatát a TikTok teljes amerikai műveleteinek megszerzésére, amelyet JD Vance alelnöknek és Howard Lutnick kereskedelmi miniszternek címeztek - tudta meg a The New York Times. A lap forrásai szerint a döntéshozók nem tartják komoly esélyesnek az Amazon ajánlatát, holott Jeff Bezos vállalata jó kapcsolatot tart fenn a platformmal. A TikTokon egy csomó influenszer népszerűsíti az Amazon termékeit, mert jutalékot kapnak az eladások után.
A TikTokért folytatott verseny színpadán új szereplők tűntek fel. Az AppLovin, amely a mesterséges intelligencia által vezérelt mobiltechnológiai megoldásairól ismert, most a TikTokot célozta meg, piaci értéke pedig már meghaladja a 37 billió forintot. A cég képviselői azt hangsúlyozzák, hogy nemcsak a nemzetbiztonsági aggályokat képesek kezelni, hanem hozzájárulhatnak az amerikai gazdaság fellendüléséhez is. Eközben Tim Stokely, az OnlyFans felnőtt tartalomplatform alapítója is beszállt a versenybe. A Zoop néven ismert saját vállalatán keresztül, valamint a Hedera kriptovaluta-hálózatot üzemeltető Hbar Foundation közreműködésével tett ajánlatot a TikTokra. Stokely ígérete szerint egy kreatívan orientált modellt és igazságosabb bevételmegosztást kínál, ezzel vonzóbbá téve az üzleti ajánlatát.
Az, hogy e három óriáscég megjelenése nyilvánossá vált, arra utal, hogy a vártnál nagyobb mozgolódás indult a színfalak mögött a TikTok megszerzéséért. Pedig a platform még a világ legnagyobb vállalatai számára is túl nagy falatnak tűnik, hiszen a Statista szerint idén már legalább 113 millió amerikai felhasználója lesz, ami az USA lakosságának kb. harmada.
A hírek szerint az amerikai kormány nem csupán a már említett vállalatokkal foglalkozik, hanem egy alternatív megoldást is mérlegel annak érdekében, hogy a TikTok új tulajdonosi struktúrával folytathassa működését. Az Oracle, a Blackstone és a Silver Lake aktívan részt vesznek a tárgyalásokban e lehetőség kapcsán. Fontos megjegyezni, hogy a TikTok végső tulajdonosi felépítése a kínai hatóságok jóváhagyásától is függ. Peking ezt az ügyletet a Washingtonnal folytatott átfogóbb tárgyalások részeként kezeli, amelyek kereskedelmi és vámügyi aspektusokat is magukban foglalnak.
Akárhogy is alakul, a döntés jelentős hatással lesz a TikTok sokmillió amerikai felhasználójára, valamint az Egyesült Államok és Kína közötti technológiai kapcsolatokra.