Családon belüli erőszak következtében közel 3000 ember fordult segítségért az ingyenesen elérhető segélyvonalhoz.


2024-ben több mint 9000 hívás érkezett a családon belüli erőszak, nemi megkülönböztetés és emberkereskedelem áldozatainak segélyvonalára: 2835 hívás családon belüli erőszak miatt, 15 hívás szexuális és munkahelyi zaklatás miatt. Az ügynökség szerint a számok adta kép csak a jéghegy csúcsa, mivel a nők jogainak megsértése legsúlyosabb formájának, a családon belüli erőszaknak a jelensége a valóságban sokkal elterjedtebb.

A Nők és Férfiak Közötti Esélyegyenlőség Országos Ügynöksége (ANES) forródrótján jelentős számú bejelentés érkezett a családon belüli erőszak, a nemi megkülönböztetés és az emberkereskedelem áldozatai részéről. A statisztikák szerint összesen 2273 szóbeli erőszakos cselekmény, 2293 pszichológiai bántalmazás, 1714 fizikai támadás, 68 eset gazdasági erőszakról, 91 szociális erőszakról, 1 lelki erőszakról és 64 internetes erőszakról érkezett bejelentés. Ezen adatok rávilágítanak a társadalomban meglévő problémákra, és arra, hogy szükség van a megfelelő támogatásra és védelemre az áldozatok számára - írja a News.ro.

"2024. január 1. és december 31. között összesen 9285 hívás érkezett a 0800 500 333-as segélyvonalra" - közölte szerdán az ügynökség. Ebből 6534 volt a fogadott hívás, 2269 volt a rövid hívás és 482 nem fogadott hívás, mivel az ügynökség munkatársa épp másik hívás miatt foglalt volt. A fogadott 6534 hívásból 2835 családon belüli erőszak miatt volt, 31 emberkereskedelemmel volt kapcsolatos, 9 hívás a nemek közötti egyenlőséggel, 22 hívás során - nem családon belüli - szexuális erőszak miatt fordultak az ügynökséghez, 15 hívás a nemi alapon történő zaklatással, valamint a munkahelyi lelki zaklatással volt kapcsolatos.

A családon belüli erőszakos események kapcsán összesen 2835 telefonhívás érkezett, amelyből 2038-an áldozatként keresték fel a segélyvonalat. 693 hívó tanúként jelentkezett, míg 104 ember nem osztotta meg, hogy milyen szerepet játszott a bejelentett ügyben. Az emberkereskedelemmel kapcsolatos hívások száma 31 volt, ezek közül 8 áldozat, 19 tanú, és 4 hívó tartózkodott attól, hogy megnevezze érintettségének mértékét.

Az esélyegyenlőség/nemek közötti egyenlőség területén 9 hívás esetében 8 személy áldozatként, 1 személy pedig tanúként hívta a forródrótot. Szexuális erőszak ügyében - ami nem családon belüli erőszak volt - 22 hívás esetében (beleértve a visszatéréseket is) áldozatként 15 személy hívta a forródrótot, tanúként 6 személy tárcsázott.

"A 2024-es adatok megerősítik, hogy a családon belüli erőszak, a nemi megkülönböztetés és az emberkereskedelem továbbra is sok nőt érint Romániában. Az a tény, hogy tavaly több mint 9000 hívást regisztráltak a 0800 500 333-as számon, azt mutatja, hogy egyre nagyobb a bizalom a támogatás és védelem nyújtására jogosult intézmények iránt. Ez a kép azonban csak a jéghegy csúcsa, mivel a nők jogai megsértésének legsúlyosabb formája: a családon belüli erőszak jelensége a valóságban sokkal elterjedtebb. Minden egyes hívás erre a számra fontos lépés a bajba jutott emberek megsegítése felé, és különbséget jelenthet élet és halál között. Fontos, hogy a családon belüli erőszak, az emberkereskedelem vagy a nemi megkülönböztetés áldozatai tudják, hogy nincsenek egyedül, hogy nincsenek magukra hagyva, hogy bátorságot kell meríteniük és segítséget kell kérniük tőlünk. Elkötelezettek vagyunk a jelenség elleni küzdelem folytatása mellett, és hogy azonnal és szakszerűen válaszoljunk minden támogatásra, védelemre és segítségre irányuló kérésre" - mondta Luminița Popescu, az ANES államtitkára, idézi a News.ro.

Related posts