Budapest múltja: Fedezd fel a fővárosi mozik varázsát 100 évvel ezelőtt - képgaléria


A mozik mindenki számára kikapcsolódást nyújtanak, a széles filmválaszték mellett mindenki megtalálhatja a számára megfelelő szórakozást. Az 1900-as években egyre több mozi kezdett el megjelenni, sok bezárt, azonban vannak, amiket még a mai napig látogathatunk.

Budapesten az 1900-as évek elején már vibrálóan pezsgő kulturális élet zajlott, ahol a színházak és mozik népszerű választásnak bizonyultak a kikapcsolódásra vágyó emberek körében. Bár akadtak rövid életű filmszínházak, néhány emblematikus mozi máig fennmaradt, és látogathatjuk őket. Fedezzük fel közösen a múltat képgalériánk segítségével, és nézzük meg, milyen varázslatosan néztek ki a budapesti mozik a régi időkben!

Budapest történetének filmkultúrájában fontos mérföldkőként jegyzik az Ikonográfot, amely 1896. június 20-án látta meg a napvilágot. Az Andrássy út 41. szám alatt, egy ház alatti üzlethelyiségben kezdte meg működését, azonban sajnos a korai időszakban nem vonzott elegendő nézőt. Csupán egy hónap elteltével bezárta kapuit, hogy a helyén később az Ádám söröző vegye át a stafétát. Az Ikonográf rövid, de figyelemre méltó időszaka a főváros mozitörténetének kezdetét jelzi.

Az első hangosfilmet Budapesten, az akkori Fórum moziban, amely ma Puskin mozi néven ismert, 1929. szeptember 20-án vetítették. Ez az esemény az Éneklő bolond című amerikai film bemutatója volt, amely már részben hangos volt, de magyar gyártású nem lévén, más földrész alkotóinak munkája képviselte a hangosfilm forradalmát. Az évtizedek során a mozikat is elérte a bezárások szele: például az Edison mozi, amely 1908-ban nyitotta meg kapuit, 1949-ben végleg lehúzta a rolót, helyén pedig ma már bisztró működik. Szintén bezárt a Simplon-ház aljában található Simplon mozi, amely később Bartók mozi néven élt tovább. Szerencsére nem minden mozi sorsa végződött így; számos filmtörténeti helyszín megőrizte működését a viharos történelmi események, például az 1956-os forradalom után is. Ilyen példa a Corvin mozi, amelynek megnyitója 1922. november 21-én, 18 órakor zajlott. E különleges eseményen jelen volt Horthy Miklós kormányzó, József főherceg és a kabinet szinte minden tagja, ami még inkább emelte a rendezvény fényét. A Puskin és a Toldi mozi ma is várja a filmrajongókat, akárcsak az Uránia mozi, amely 1916 óta folyamatosan nyitva áll a látogatók előtt. Budapest mozi kultúrája tehát nemcsak a múltját őrzi, hanem folyamatosan gazdagodik is, biztosítva, hogy a filmélmény továbbra is elérhető legyen mindenki számára.

Related posts