Budapest főtájépítésze előrejelzése szerint rendkívül száraz nyárra számíthatunk, amely várhatóan komoly kihívások elé állítja a város zöldfelületeit.

Bardóczi Sándor megjegyzése szerint olyan súlyos helyzet áll fenn, amellyel az ország történetében még nem találkozott. Június hónap folyamán szinte egyáltalán nem lesz csapadék, ami komoly aggodalomra ad okot.
"Magyarország vízhiányban szenved. 2022 és 2024 után úgy tűnik, ez lesz a legdurvábban aszályos nyár. Az biztos, hogy egész júniusban egy csepp csapadék sem várható. A talajvízkészlet vészesen ürül, jelenleg az ország majdnem egész területén a felső 20 cm nedvességtartalma teljesen eltűnt, nincs" - írja Facebook-bejegyzésében Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze. Hozzáteszi: országos aszály van, Budapesten az összes tövig nyírt gyep kiszáradt már. "A csapadékos májusban mindenki azért ostromolta a kerületi és fővárosi ügyfélszolgálatokat, hogy mikor lesz már lenyírva a gyep. Most pedig éppen azért ostromolják őket, hogy miért nyírták le" - magyarázza a szakember.
Bardóczi véleménye szerint elengedhetetlen a változtatás: "Az ökológiai fordulat elkerülhetetlen ahhoz, hogy előre lépjünk. Elengedhetetlen a no-till gazdálkodás bevezetése, az ökológiai kiegyenlítő felületek alkalmazása, a mulcsolás, a szárazságtűrő növények társulásainak kialakítása, az erdők rekonstrukciója és a vízmegtartás javítása. Továbbá, a földalapú támogatások átalakítása is szükséges a vízmegtartó gazdálkodás érdekében. De ki vállalja mindezek megvalósítását, és mikorra várható a változás?" - fogalmazza meg kérdését.
A főtájépítész legújabb elemzései alapján a legfrissebb agrometeorológiai térképek riasztó képet festenek: az ország területének 80%-án már jelentős aszály tapasztalható. "Különösen súlyos a helyzet Dél-Pesten, Pesterzsébeten, Soroksáron és Csepelen, ahol a szárazság már kritikus szintet ért el. A gyep számára létfontosságú felső talajréteg víztartalma csupán 10-20%-ra csökkent, míg a fákat tápláló mélyebb, 50-200 cm-es rétegben még viszonylag kedvezőbb, 50%-os víztartalom figyelhető meg" - tájékoztat.
"Aki civilként tenni akar a fiatal fővárosi fákért, azoknak hirdettük meg önkéntes vízadást. A beeco applikáción keresztül lehet hozzá csatlakozni. Mindenkire szükség van, hogy a zöldfelületeink túléljék ezt a hónapot. Komoly a baj. Olyan, amivel még ez az ország sosem nézett szembe. A klímaválság éppen szintet lép..." - figyelmeztet.