A Nemzeti Színház színpadán Bordás Roland ragyogó előadásában kel életre a Liliom című darab főszerepe.

Március 21-től a Nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadán debütál Molnár Ferenc klasszikus drámája, a Liliom, amely a szerző legnépszerűbb művei közé tartozik. A darabot Fejes Szabolcs, a negyedéves rendező szakos egyetemi hallgató rendezésében láthatjuk. A címszerepben a Junior Prima díjas Bordás Roland fogja megformálni a karaktert, izgalmas interpretációval gazdagítva a hagyományos történetet.
A Vígszínház legendás házi szerzője, Molnár Ferenc, 1909-ben alkotta meg talán legnépszerűbb, ám mindenképpen legérdekesebb színdarabját, a Liliomot. Az ősbemutató, amely abban az évben zajlott, sajnos óriási csalódásként zárult. Azonban egy évtizeddel később Csortos Gyula és Varsányi Irén lenyűgöző előadásának köszönhetően a darab olyan sikert aratott, hogy néhány év múlva már a Broadway színpadára is eljutott. 1939-ben pedig Orson Welles rendezett belőle egy rádiós adaptációt, amelyben ő maga játszotta a főszerepet, tovább növelve a Liliom hírnevét és népszerűségét.
A nagy elődök nyomdokaiban olyan kiemelkedő párosok léptek színpadra, mint Benkő Gyula és Tolnay Klári a Pesti Színházban, Lukáts Andor és Fehér Anna a szolnoki Szigligeti Színházban, vagy Kaszás Attila és Eszenyi Enikő a Vígszínházban. Az utóbbi években, amióta Molnár Ferenc életműve kiszabadult a szerzői jogi korlátokból, számos új feldolgozás született a Liliomból. Ezek között találunk kortárs táncelőadásokat, mint például a Feledi Project által a Nemzeti Táncszínházban, valamint innovatív színházi produkciókat az Örkény Színházban és a Budaörsi Latinovits Színházban, de klasszikus interpretációk is megjelentek, mint a Csokonai Nemzeti Színház Debrecenben. A Nemzeti Színház alkotói csapata is a hagyományos megközelítés mellett döntött a közelgő bemutató során, így újra életre keltik ezt a közkedvelt művet.
Fejes Szabolcs a Liliom című darab olvasópróbáján vesz részt (Fotó: Eöri Szabó Zsolt).
"Molnár olyan drámát írt, amelyben benne van minden amiért érdemes színházat csinálni: nagy nevetés, nagy sírás, nagy szerelem és kis szerelem, minden megfogalmazódik benne, ami az életben fontos... Nagyon személyes hangvételű írás a felnőni képtelenségről. Ebben rejlik az aktualitása, hiszen a mai 20-as 30-as generáció is nehezen vállal felelősséget a tetteiért" - fogalmazott a fiatal rendező az olvasópróbán. "A darabbeli Liliom szerethető figura a maga módján, egy jószándékú ember, aki a jó cél érdekében a legrosszabb eszközöket találja meg, az élete tragédiája pedig az, hogy mindig a legrövidebb úton próbál eljutni a célhoz, viszont soha nem érkezik meg. A másik érdekesség ebben a darabban az, hogy Molnár erősen színházközpontúra írta, így teremthet a rendező akármilyen világot, azt a célt kell szolgálnia, hogy az emberi kapcsolatok minél őszintébben működjenek."
A mese színhelyén Muskátné körhintája mellett Liliom, a szélhámos ifjú, aki minden nő szívét megpróbálja elcsábítani, áll. Különösen Julika, az ártatlan cselédlány vonzza, akinek szívét könnyedén meghódítja, ám a lány érzéseivel nem bánik kíméletesen. Julika, akinek a szíve mélyén már régóta lobog a szerelem lángja, végül beleszeret a fiatalemberbe. Amikor azonban Julika várandós lesz, Liliom a pénzhez jutás reményében sötét terveket sző barátjával, Ficsúrral. A terv azonban balul üt ki: Ficsúr meggondolja magát és elmenekül, míg Liliom kétségbeesésében végső elkeseredéséhez folyamodik. Halálával azonban nem ér véget a történet. A túlvilágon kénytelen szembenézni tetteivel, és egy különleges lehetőséget kap: egy napra visszatérhet, hogy helyrehozza a múlt hibáit és jóvátegye bűneit.
Battai Lili Lujza a Liliom című mű olvasópróbáján ragyogott. (Fotó: Eöri Szabó Zsolt)
Az előadás látványvilágát, amelyet Fejes Szabolcs álmodott meg, egy hatalmas életgépezet formálja, melyben Liliom különböző életterei keverednek. E különleges atmoszférát tovább fokozzák a Wasilewski Laura által tervezett, időtlen jelmezek, amelyek Molnár festményeiből merítenek inspirációt. A produkció zenei textúrája élőzenéből és zenei bejátszásokból áll össze, a zenei irányítást Kovács Adrián látja el.
A "Liliom" című előadásban a főszerepet a Nemzeti Színház kiemelkedő színművésze, a Junior Prima díjas Bordás Roland alakítja. Julika karakterét a tehetséges Battai Lili Lujza kelti életre, míg a Muskátni szerepében Tóth Auguszta, a Ficsúr figura megformálójaként Betettyán Sándor, és Marika szerepében Bubik Réka tűnik fel a színpadon. Emellett több más tehetséges művész is részt vesz az előadásban, köztük Madácsi István, Nagy Mari, Bognár Bence, Kovács S. József, Rubold Ödön, Tóth László, Séra Dániel és Kerék Benjámin, akik mind hozzájárulnak az előadás varázsához.
Kiemelt fotó: Bordás Roland a Liliom című darab olvasópróbáján (Kép: Eöri Szabó Zsolt)