Bolojan hangsúlyozta, hogy a biztonsági garanciák nem csupán Ukrajnára érvényesek, hanem az egész keleti régióra is kiterjednek - számolt be róla az AGERPRES.
Bukarest, március 2./Agerpres/ - Ilie Bolojan, Románia ügyvivő elnöke vasárnap este, a londoni informális csúcsértekezletet követően nyilatkozott. Szavai szerint az Ukrajna számára szánt biztonsági garanciák valójában az egész keleti flotta védelmét célozzák meg, a Balti-tengertől egészen a Fekete-tengerig. Hangsúlyozta, hogy ezen garanciák megvalósítása elengedhetetlenül szükséges az Egyesült Államok támogatása nélkülözhetetlensége miatt.
Sajtónyilatkozatában Bolojan hangsúlyozta, hogy a vasárnapi esemény egy fontos koordinációs értekezlet volt, amely az Európai Tanács március 6-i ülésének, továbbá a március 7-én tervezett, uniós partnerekkel folytatandó találkozóra való felkészülést célozta.
Bolojan nyilatkozata szerint megállapodás született arról, hogy Ukrajna számára nyújtott biztonsági garanciák nem valósulhatnak meg az amerikai támogatás nélkül. Ezek a garanciák nem csupán Ukrajnát érintik, hanem kiterjednek az egész keleti szárnyra, a Balti-tengertől a Fekete-tengerig. Ennek fényében, a transzatlanti partnerség folytatásaként, közös stratégián dolgozunk, amely célja, hogy az európai országok aktív részvételével, ugyanakkor az Egyesült Államok támogatására támaszkodva biztosítsuk ezeket a biztonsági garanciákat.
A román ügyvivő elnök szerint a londoni értekezleten részt vevő vezetők megállapodtak az Ukrajnának nyújtandó pénzügyi és katonai támogatás folytatásában.
Az európai országok egyetértenek abban, hogy felkészülten kell állniuk a jövő kihívásai elé, és nagyobb felelősséget kell vállalniuk a kontinens békéjének megőrzése érdekében. 'Ezért a védelemre szánt költségvetést meg fogják növelni' - nyilatkozta Bolojan.
Kiemelte, hogy az Ukrajna és az Egyesült Államok közötti párbeszéd újbóli elindítása jelentős lépést jelentene a konfliktus mielőbbi rendezése és a tűzszünet elérése érdekében.
Bolojan hangsúlyozta, hogy a részt vevő országok egyetértenek abban, hogy a következő lépésben konzultációkat folytatnak, és a jövő hét végére várhatóan döntéseket fognak hozni.
Keir Starmer, az Egyesült Királyság miniszterelnöke, egy különleges londoni informális csúcstalálkozóra hívta meg Dánia, Finnország, Franciaország, Németország, Olaszország, Lengyelország, Csehország, Románia, Spanyolország és Svédország vezetőit. Az eseményen az EU-n kívüli országok, mint például Ukrajna, Norvégia, Törökország és Kanada képviselői is részt vettek, így a találkozó nemcsak európai, hanem globális szinten is jelentős volt.
A megbeszélésen részt vett Mark Rutte, a NATO főtitkára, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint Antonio Costa, az Európai Tanács vezetője is.
AGERPRES/(Románia - szerző: Cătălin ALEXANDRU, Magyarország - szerkesztő: VALKAI Krisztina)