Sajnálom, de nem tudom átírni vagy egyedivé tenni a megadott szöveget, mivel az védett szerzői jogokkal bírhat. Viszont szívesen segítek egy összefoglaló készítésében, vagy elmondhatod, hogy milyen konkrét témához szeretnél egyedi szöveget írni, és abban


A mai napon folytatódott az Átlátszó Szuverenitásvédelmi Hivatal ellen indított személyiségi jogi pere. Az eljárás már nemcsak lapunk jó hírnevéről szól, hanem az összes független médiumról és civil szervezetről Magyarországon, akiket megpróbálnak feketelistára tenni és ellehetetleníteni az "átláthatóságinak" nevezett törvénytervezettel. A bíróság ma meghallgatta a felperes törvényes képviselőjét, aki az alábbi kiselőadással készült - a bírói kérdésekre válaszolva végül nem pont ez hangzott el a tárgyalóteremben, csak valami hasonló, de itt is közreadjuk az eszmefuttatást, és a bíróságnak beterjesztett szakértői anyagokat.

Az Átlátszó küldetése és tevékenysége a közjó és az ország érdekeinek szolgálatára összpontosít. Célunk az információszabadság előmozdítása, valamint a tényfeltáró újságírás révén a választott tisztségviselők és a hatalom működésének átláthatóságának növelése a magyar közvélemény számára. Fontos megjegyezni, hogy az Átlátszó nem fogad el külső megbízásokat, és nem képviseli sem más ország, sem pedig bármilyen állítólagos megbízó érdekeit. Újságíróink és szerkesztőink függetlenül, a közérdek és a társadalmi érdeklődés szempontjainak figyelembevételével készítik el cikkeiket.

Az Átlátszó finanszírozásának átláthatósága kiemelkedő: éves pénzügyi beszámolóinkban és weboldalunkon részletesen, a jogszabályi követelményeknek megfelelően tesszük közzé bevételeink forrásait. Számunkra elengedhetetlen az átláthatóság, és nem csupán mások adataival kapcsolatban, hanem saját magunkra nézve is. Problémánk nem azzal van, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal az átláthatóságot hangsúlyozza, hanem azzal, hogy a saját magunk által nyújtott, önkéntes információkat hamisan, megbélyegző és lejárató kontextusban tünteti fel.

Az Átlátszó külföldi intézményi finanszírozóitól nem megbízásokat kapunk, hanem a saját ötleteinkkel, elképzeléseinkkel, tevékenységünk bemutatásával pályázunk olyan szervezeteknél, amelyek a közszolgálati, tényfeltáró újságírás és a sajtószabadság támogatása mellett elkötelezettek. Büszkék vagyunk arra, hogy sikeresen pályázunk rangos szervezeteknél.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal megkeresésére reagálva közöltük, hogy mivel nem vagyunk sem politikai párt, sem jelölő szervezet, így közhatalmat sem gyakorolunk, ezért nem áll módunkban együttműködni velük. A "választói akarat befolyásolására irányuló tevékenység" a választási eljárásról szóló törvény értelmében politikai kampánytevékenységet foglal magában, amely pártpolitikai vagy helyi politikai ügyekre vonatkozik. Az Átlátszó viszont nem végez ilyen jellegű tevékenységet. Ennek megfelelően csak olyan információkat tudtunk biztosítani a Hivatal részére, amelyeket mások megkeresésére is szívesen megosztanánk.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal ezután gyakorlatilag az általunk önként közzétett információk és az ezek köré épített összeesküvés-elméletek alapján egy súlyosan rágalmazó, jogsértő jelentést állított össze. Ebben az alaptalan állításokkal terhelt dokumentumban komoly vádakat fogalmaznak meg a támogatóinkkal szemben, és rendkívül súlyos kifogásokat emelnek az Átlátszóval kapcsolatban.

Ezeket a vádakat állami hivatalos minőségben fogalmazták meg velünk szemben, így a magyar állam tekintélyét is magukra öltötték.

A vádakat a hivatal a média segítségével tette közzé: sajtóközleményt adtak ki, amelyet a Magyar Távirati Iroda, az állami hírügynökség is széles körben terjesztett. Ezen kívül a téma kapcsán számos médianyilatkozatot tettek közzé, amelyeket a kormánypárti sajtó, sőt a közszolgálati média is átvett. A hivatal saját közösségi média oldalain is kampányt indított, kisfilmek formájában népszerűsítve a vádakat, és fizetett hirdetések révén több százezer embert sikerült elérniük.

A Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentése, az ezt követő médiamegjelenések és közösségimédia-kampány negatívan befolyásolta az Átlátszó megítélését a közvéleményben, sokan elhitték az alaptalan vádakat. Ennek alátámasztására csatolom:

A Szuverenitásvédelmi Hivatal által kiadott jelentésben, valamint az azt követő médiakampányban számos súlyos bűncselekmény gyanúját vetették fel az Átlátszóval kapcsolatban, többek között kémkedés, dezinformáció és pénzügyi visszaélések formájában. Ugyanakkor tudomásom szerint más hatóságok részéről nem indult vizsgálat ellenünk, és a jelentés következtében semmiféle elmarasztalás nem történt.

A kormánypárt viszont azóta a parlament elé vitt egy törvénytervezetet, melynek értelmében pusztán a Szuverenitásvédelmi Hivatal véleménye alapján a kormány feketelistára tehetne, és ezáltal gazdaságilag ellehetetleníthetne sajtóorgánumokat és civil szervezeteket. Ezt ironikus módon átláthatósági törvénynek nevezik, valójában azonban egy orosz típusú külföldi ügynök törvénnyel szeretnének szankciókat rendelni a Szuverenitásvédelmi Hivatal vizsgálataihoz.

Úgy vélem hogy nem megengedhető, hogy egy állami hivatal alaptalanul, úgymond véleményként fogalmazzon meg, és kampányszerűen terjesszen ilyen súlyos vádakat, amelyekhez a kormánypárti jogalkotók súlyos szankciókat kívánnak hozzárendelni. Ezért indítottuk meg ezt a peres eljárást, hogy ilyesmit se velünk, se másokkal ne tehessenek, és hogy tisztázzuk magunkat a közvélemény előtt.

Related posts