Béketárgyalások: újra kezdetét veszi az időszámítás, Kijev és az Európai Unió a hátrányos helyzetben lévők között - Világgazdaság

Semmibe vették a nagyhatalmak az EU-t és Ukrajnát. Donald Trump és Vlagyimir Putyin hosszas telefonbeszélgetésük után már ki is jelölték a béketárgyalások delegációit.
Történelmi jelentőségű esemény történt: Trump amerikai és Putyin orosz vezető február 12-én telefonos beszélgetés keretében mintegy másfél órán át tárgyaltak egymással, és az eredmények mindent felforgattak. A béketárgyalások következő szakasza, amely elnöki találkozót is magában foglal, Szaúd-Arábiában várható. Münchenben a biztonsági fórum keretein belül már harmadik éve nem képviseltetik magukat az oroszok, így ott nem zajlanak megbeszélések. Dmitrij Peszkov, Putyin szóvivője hangsúlyozta, hogy a "glavnij vizavi" - azaz a legfontosabb partner Ukrajna ügyében az Egyesült Államok.
A Politico szerint Trump a Fehér Házban tett nyilatkozatában kifejezte véleményét, miszerint Ukrajna nem alkalmas a NATO-tagságra. Eközben Moszkvában örömmel figyelik az eseményeket: a rubel értéke csökkent, a tőzsde jelentős növekedésnek indult, és már megjelentek az első amerikai befektetők is a színen.
Béketárgyalások Brüsszel és Kijev nélkül - majd a nagyfiúk eldöntik
A gázszűkébe került európai államok fellélegezhetnek: mint a berlini Tagesspiegel figyelmeztet, a szokatlanul hideg idő miatt a gáztárolókban lévő fűtőanyag a vártnál sokkal gyorsabban fogy. Mindennél nagyobb szükség lehet a viszonylag elfogadható áron, az amerikainál olcsóbban kínált oroszországi vezetékes gázra. Amit Ukrajna vélhetően a rajta keresztül futó csővezetékeken készségesen tranzitál Nyugat- és Kelet-Közép-Európa felé. Most hogy kipottyant a pikszisből, meg kell ragadnia minden pénzkereseti lehetőséget. És az a pár milliárd dollár, ami évente becsorog a kasszába a tranzitdíjakból, nagyon jól fog neki jönni.
Hogy pontosan miről, azt egyelőre nem tudni. Kijelölték az amerikai tárgyalódelegációt is, amelyet Marco Rubio külügyminiszter vezet. Tagjai: Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó, Steve Witkoff, Trump közel-keleti különmegbízottja, valamint a CIA igazgatója, John Ratcliffe.
Moszkva prominens képviselőket küld tárgyalni – az amerikai befektetések iránti érdeklődésük egyre nő.
Moszkva, amely általában visszafogottan kommunikál, most mégis megnyitotta a szavait. Peszkov háttér-tájékoztatója során, amikor az orosz tárgyalódelegációról esett szó, nem véletlenül említettek két nevet: Jurij Usakové, Putyin külpolitikai tanácsadója, és Kirill Dmitrijev, a Közvetlen Beruházások Oroszországi Alapja (RFPI) vezetője, aki bankár és beruházó is egyben. Usakov elismert külpolitikai szakember, akit bármely csapat szívesen látna a soraiban. Azonban a nála fiatalabb Dmitrijev az igazi ász, hiszen ő tárgyalhat az orosz gazdaságba érkező amerikai tőkéről, amire a szankciók által sújtott Moszkva rendkívül nagy szükséget érez.
Moszkva valójában mindent felkínál, amit Kijev próbál megnyerni az amerikaiak szívében: a ritka földfémektől kezdve a lítiumon, uránércen keresztül egészen a titánig, mindent elérhetővé tesz, nem csupán ígérgetésekkel, hanem konkrét szállítmányokkal is.