Európai Uniós tagság esetén Ukrajna a legkorruptabb tagállammá válhatna - állítja a Ripost.


Komoly problémákat vetnek fel az ország korrupciós botrányai. Ukrajna nem biztos, hogy csatlakozni tudna az Unióhoz.

Ukrajna uniós integrációs törekvései jelentős kihívásokkal néznek szembe, amelyek középpontjában a korrupciós problémák állnak. Az Európai Számvevőszék, valamint olyan nemzetközi szervezetek, mint a Transparency International és a Világbank, rámutattak arra, hogy az országban a korrupció egyre inkább aggasztó méreteket ölt, különösen a kormányzat magasabb szintjein. Ez a helyzet megnehezíti Ukrajna számára az uniós csatlakozási folyamat előmozdítását, és sürgeti a reformok mielőbbi végrehajtását.

A háború kitörése óta számos korrupciós ügy került napvilágra, amelyek közül kiemelkedik a védelmi minisztérium nemzetközi szintű visszaélésekbe való belekeveredése. Ráadásul a nyugati országok által Ukrajnának nyújtott segélyek jelentős része kapcsán is zavaros elszámolások merültek fel, ami komoly aggodalomra ad okot a kormányzat átláthatóságával kapcsolatban – számolt be róla a Tényellenőr.

Az uniós csatlakozás előfeltételeiként az EU hét kulcsfontosságú mérföldkövet állított fel, amelyek között szerepel a bírósági reform és a korrupcióellenes intézkedések végrehajtása is. 2023-ban azonban a parlament egy olyan törvényt fogadott el, amely gyakorlatilag kiüresítette a bírósági reform alapvető garanciáit, így jelentős visszalépés történt a jogállamiság szempontjából. A Transparency International korrupcióérzet-indexe alapján Ukrajna Oroszországot és Fehéroroszországot követően a legkorruptabb európai ország, míg a Világbank kutatásai szerint a vesztegetés előfordulásának aránya többszöröse az EU legkorruptabb tagállamának, Olaszországnak.

A szakértők szerint Ukrajnának jelentős reformokat kell végrehajtania a jogállamiság és az átláthatóság érdekében. Ha ezek elmaradnak, az ország uniós csatlakozása továbbra is kétséges marad.

Related posts