Az Európai Parlament újra fókuszba helyezi Magyarországot.

Öt EP-képviselőből álló küldöttség érkezik Budapestre, hogy alaposan megvizsgálják a magyar jogállamiság és demokrácia aktuális állapotát, majd a tapasztalataikról tájékoztassák az Európai Parlamentet. A delegáció három napot tölt a fővárosban, amely idő alatt találkoznak a kormány képviselőivel, országgyűlési tagokkal, valamint civil szervezetek képviselőivel is, hogy széleskörű képet kapjanak a helyzetről.
Április 14-én Budapestre látogat az Európai Parlament több képviselője, hogy a magyar jogállamiság helyzetét, valamint a magyar demokráciával kapcsolatos legfrissebb fejleményeket vizsgálják - számolt be róla az Európai Parlament közleményében.
Az Európai Parlament Állampolgári Jogi, Bel- és Igazságügyi Bizottsága (LIBE) által szervezett tényfeltáró misszió három napot fog eltölteni Magyarországon, ami alatt az uniós értékek helyzetével kapcsolatos témákat vizsgálnak, beleértve a bírói függetlenséget, a médiaszabadságot, a tudományos szabadságot, az átláthatóságot és a korrupcióellenes intézkedéseket - utóbbi kettő kapcsán a civil társadalom helyzetét és az LMBTQ-emberek jogait is figyelembe veszik majd.
A delegáció élén a holland zöldpárti politikus, Tineke Strik áll, aki az Európai Parlamentben a magyar jogállamiság témájával foglalkozó jelentéstevő szerepét is betölti. Mellette a liberális képviseletet Sophie Wilmés, a szélsőbaloldali Pernando Barrena Arza, a szociáldemokrata Krzysztof Smiszek, valamint a néppárti Michal Wawrykiewicz erősíti.
Az Európai Parlament sajtóosztályának közleménye szerint a LIBE bizottság legutoljára 2021 októberében tette lábát Magyarországra, hogy alaposan megvizsgálja a jogállamiság állapotát. Ekkor a bizottság felhatalmazást kapott arra, hogy a demokrácia, a jogállamiság és az alapvető jogok magyarországi alakulására helyezze a hangsúlyt.
A delegáció valószínűleg vizsgálni fogja a Pride betiltását célzó nemrég elfogadott törvényt, illetve azzal a törvényjavaslatot, ami a magyar EP-képviselők számára is azonos vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettséget írna elő, mint amit a magyar országgyűlési képviselőknek is évenként le kell adni - ezzel kapcsolatosan a legutóbbi plenárison vitát is rendeztek az Európai Parlamentben.
Tineke Strik, az Európai Parlament Magyarország jogállamiságával kapcsolatos jelentéstevője, ezen a látogatásán először lép hivatalos minőségében a magyar földre. Ezt a tisztséget tavalyi EP-választások után vette át, így ez az esemény különösen jelentős számára és az ország számára is.
Arról, hogy hogyan áll a Magyarországgal szemben 2018-ban kezdett hetes cikk szerinti eljárás, valamint az eljárásban miért nem volt előrelépés az elmúlt közel hét évben, nemrég az alábbi cikkünkben foglalkoztunk bővebben.
Az Európai Parlament egyik bizottsága legutóbb 2022 februárjában indult tényfeltáró küldetésre: ekkor a Pegasus kémprogram alkalmazását elemző PEGA bizottság tett látogatást Magyarországon.