Az amerikai külügyminiszter nyilatkozata szerint néhány napon belül fény derül arra, hogy kialakul-e békés megoldás Ukrajnában.

Marco Rubio szerint ha nem lesz béke Ukrajnában, "akkor azt hiszem, (Donald Trump) az elnök valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt".
"A következő napok során el kell döntenünk, hogy a béke elérhető-e, vagy sem. Amennyiben ez nem lehetséges, új irányt kell keresnünk, hiszen az Egyesült Államoknak más fontos ügyek is a fókuszában állnak" - mondta az amerikai diplomácia vezetője, amikor a párizsi Le Bourget repülőtéren nyilatkozott az újságíróknak, ahogy azt az AFP hírügynökség is beszámolta.
Rubio csütörtökön Emmanuel Macron államfő és Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott oldalán egész napos megbeszéléssorozaton vett részt a francia elnöki hivatalban Kijev szövetségeseivel az ukrajnai helyzetről.
Úgy vélem, hogy az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország támogatása kulcsfontosságú lehet számunkra, hiszen hozzájárulhatnak a folyamatok előreviteléhez, és közelebb juttathatnak minket a megoldás megtalálásához.
Nagyon hasznosnak és konstruktívnak találtam az ötleteiket" - fogalmazott Marco Rubio az előző napi párizsi megbeszélésekről. "Készen állunk segíteni, amikor önök készen állnak a békére, de nem fogjuk hetekig és hónapokig folytatni ezt az erőfeszítést" - hívta fel a figyelmet, rámutatva, hogy ez a háború, amely 2022 februárjában kezdődött Ukrajna orosz megszállásával, "az európai kontinensen zajlik".
"Ha ez nem lehetséges, és olyan távol vagyunk egymástól, hogy a béke nem fog létrejönni, akkor úgy vélem, hogy Donald Trump elnök valószínűleg elér egy olyan állapotot, amikor azt fogja mondani: ennyit erről" - nyilatkozta Marco Rubio. Hozzátette: "Ezért sürgősen meg kell határoznunk, és most napokban gondolkodom, hogy a béke megvalósítható-e néhány hónapon belül."
A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy Donald Trump amerikai elnök óriási időt és energiát fektetett a közvetítési folyamatba. Ugyanakkor megjegyezte, hogy bár a békemegbeszélések kiemelkedően fontosak, számos egyéb lényeges kérdés is létezik, amelyek legalább ennyi, ha nem még több figyelmet érdemelnek. Trump januári hivatalba lépése óta aktívan keresi a kapcsolatot Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, célja pedig a gyors tűzszünet elérése Ukrajnában. Jelenleg azonban a tárgyalások stagnálnak, miközben az európai országok hetek óta aggódnak amiatt, hogy a két nagyhatalom közötti párbeszédből kiszorulhatnak.
A francia elnöki hivatal legfrissebb tájékoztatása alapján egy körülbelül harminc országot magába foglaló "önkéntesek koalíciója" dolgozik azon, hogy Franciaország és az Egyesült Királyság irányításával kidolgozzon olyan "biztonsági garanciákat", amelyek Kijev számára nyújtanak támogatást egy jövőbeli békemegállapodás keretében.
beleértve egy esetlegesen Ukrajnába telepítendő katonai erőt, amelynek célja a békekötést követően a tűzszünet garantálása és Oroszország újabb támadásainak megakadályozása.
A koalícióban való részvételhez az európai államok egy része amerikai biztonsági garanciákat követel, míg Moszkva világossá tette, hogy számára elfogadhatatlan egy többnemzetiségű katonai kontingens jelenléte Ukrajnában, ezt vörös vonalként kezeli.