A Videoton bajnoka figyelemmel kíséri Kassán a tulajdonos pénzügyeit.

A kassai futballcsapat, amely többségi magyar tulajdonban áll, ma már a szlovák élvonalban a legjobb együttesek közvetlen közelében helyezkedik el. E siker kulcsfigurája Farkas Balázs, aki már több mint két és fél éve dolgozik a csapatnál, és tavaly sportigazgatói pozíciójában sikeresen megakadályozta a klub kiesését. Az egykori újpesti és fehérvári kedvenc az Indexnek nyilatkozva beszélt arról, milyen kihívásokkal néz szembe vezetőként Szlovákiában, milyen eltérések vannak az ottani bajnokság és az NB I között, és hogy milyen stratégiákkal lehetne megdönteni a Slovant a trónjáról.
Az FC Kassa labdarúgó klub hátterében a Slovak Sport Development s.r.o. áll, amelynek többségi tulajdonosa a magyar Borsodsport Invest Kft. Ez a vállalat nem csupán az FC Kassa irányításáért felel, hanem a DVTK, Magyarország egyik legnagyobb szurkolótáborával büszkélkedő sportklubját is birtokolja. A Borsodsport ügyvezető igazgatója, Sántha Gergely, aki a klub felügyelőbizottságának elnökeként is tevékenykedik, fontos szerepet játszik a két klub összekapcsolásában és fejlesztésében.
Farkas Balázs már több mint két és fél éve tevékenykedik Kassán. Pályafutását a futballakadémia vezetésével indította, tavaly pedig sportigazgatói szerepet vállalt az első csapat támogatásában. Jelenleg a futballstratégiai igazgatói posztot tölti be, ahol a sportág jövőjének formálásában játszik fontos szerepet.
Farkas Balázs az Indexnek elmondta: "A kassai vezetők között Geri Ádám kiemelkedik, hiszen ő természetesen folyékonyan beszél magyarul. A szlovák vezetőkkel azonban leggyakrabban angolul kommunikálunk. Bár pár szlovák kifejezést már sikerült elsajátítanom, ez sajnos nem elegendő ahhoz, hogy minden helyzetben teljesen kifejezzem magam."
A Fehérvárral bajnoki címet nyert korábbi válogatott középpályás 2022-ben Sántha Gergely kérésére került Kassára. Farkasnak az első időszakban az volt a feladata, hogy rendbe rakja a futballakadémiát, ami nem állt tőle távol, hiszen korábban magyar és nemzetközi akadémiákat auditált és fejlesztett. 2023 végétől pedig komoly küldetés várt rá.
A csapat az őszi szezon során tíz vereséget szenvedett el, ami mély nyomot hagyott rajtunk. Az edzőváltás után, amikor sportigazgatónak neveztek ki, nem gondoltam, hogy ez a feladat hálás lenne. Az idősebb játékosokból álló keretünk rosszul megkötött szerződésekkel terhelt volt. Télen úgy kellett megerősítenünk a csapatot, hogy a költségvetésünk nem változott, de végül sikerült megoldanunk a helyzetet, és az utolsó fordulóban kivívtuk a bennmaradást. 2024 nyarán viszont már komolyabb átalakításokat tudtunk végrehajtani, hiszen több játékos szerződése lejárt. Az új igazolások többsége jól teljesített, ami hozzájárult ahhoz, hogy idén már a felsőházban szerepelhetünk. Emellett külön öröm, hogy ősszel a Slovan és a Trnava mögött nekünk volt a legmagasabb átlagos nézőszámunk, körülbelül 4500 szurkolóval a lelátón.
Farkas Balázs a fokozatos fejlődés elkötelezett támogatója, úgy véli, hogy nem szabad sietni a különböző lépcsőfokok átlépésével. Ebből adódóan nézeteltérések alakultak ki közte és a szlovák kisebbségi tulajdonosok között.
Vannak, akik már a nemzetközi pályafutásról és a dobogós helyezésekről álmodoznak, de ez még korai időpont. A DAC több mint egy évtizede fejlődik, míg a Zilina és a Trnava már jóval előttünk járnak. A Slovannal való összehasonlítás pedig talán még ennél is feleslegesebb. A Slovan és a Ferencváros között egyértelmű párhuzam vonható a költségvetés, a játékoskeret és a szervezeti stabilitás tekintetében; mindkét csapat kiemelkedik a saját bajnokságában.
A Slovan költségvetése jelenleg több mint tízszerese a Kassáénak, míg a DAC is háromszoros forrással rendelkezik a kelet-szlovákiai klubhoz képest. Farkas szerint azonban nem teljesen irreális elképzelés, hogy a közeljövőben sikerülhet a Slovant letaszítani a sportág trónjáról.
Az utánpótlásra gyakran nem fordítanak elegendő figyelmet, pedig ez hosszú távon komoly következményekkel járhat. A klub jelentős összegeket költ játékosok szerződtetésére, ami érthető, hiszen anyagilag stabil háttérrel rendelkezik, de ha az utánpótlásképzés nem kap megfelelő prioritást, az a jövőben problémákhoz vezethet. Egy másik aggasztó tényező a vezetőedző szerepe. Bár úgy gondolom, hogy Szlovákia egyik legtehetségesebb edzője, néha úgy érzem, hogy túlzott hatalommal ruházták fel, ami nem feltétlenül indokolt. Az edzőképessége fontos, de nem lehet a klub filozófiájának és játékstílusának egyedüli meghatározója. Vladimír Weiss egy rendkívül karizmatikus figura, és ha távozik a Slovantól, az a csapat teljesítményének csökkenéséhez vezethet. A riválisoknak érdemes figyelniük erre a helyzetre, különösen a Kassának, hiszen ez egy lehetőség, amit ki kell használniuk.
A sportigazgatóból idén év elején lett futball fejlesztésért felelős igazgató, és úgy gondolja, egyfajta diplomáciai küldetés is a klub feladata, hogy megmutassák: magyarok és szlovákok tudnak értéket teremtve ugyanazért a célért közösen dolgozni.
Az egy évnyi kemény munkánknak hála sikerült egy stabil felsőházi csapatot kialakítanunk. Két átigazolási szezon tapasztalata után jutottunk el erre a szintre, és erre rendkívül büszke vagyok. Ezt követően azonban a szlovák kisebbségi tulajdonosok úgy döntöttek, hogy olyan kolléga kerüljön a helyemre, aki beszél szlovákul és jobban ismeri a szlovák játékospiacot. Ennek eredményeként új pozícióba kerültem.
„Tedd különlegessé a szöveged!” – javasolta Farkas Balázs.
Futballstratégiai döntéseim révén folyamatosan figyelemmel kísérem az első csapat működését, különös hangsúlyt fektetve a saját nevelésű fiatal játékosok integrálására, hiszen ebben a tekintetben még van hova fejlődnünk. Bár az igazolások részleteibe már nem avatkozom közvetlenül, természetesen figyelemmel kísérem, hogy a költségek és az értékek összhangban legyenek. Más szavakkal, én vagyok az, aki vigyáz a tulajdonos pénzügyi érdekeire. A legfontosabb feladatom az elitakadémiánk fejlesztése, hogy még magasabb szintre emeljük a képzést, valamint a kelet-szlovákiai partnerhálózatunk folyamatos bővítése. Különösen jelentős lépés a nyáron induló második csapatunk megalapítása, mely a harmadosztályban fog szerepelni, és az akadémiánk legjobbjait fogja felvonultatni. Célunk, hogy Kassa váljon a keleti régió futballközpontjává, így a fiatal tehetségek ne a Slovanhoz vagy a Trnavához akarjanak igazolni.
Farkas véleménye szerint az a lényeg, hogy minimális erőfeszítéssel maximalizálják az elérhető eredményeket. Mivel a Kassa magyar többségi tulajdonban van, jogosan merül fel a kérdés: miért nincs több magyar játékos a csapatban?
Bokros Szilárd a mi magyar tehetségünk, de a törekvésünk az, hogy minimum két játékost bevonjunk a csapatba. Az NB I-es klubok anyagi helyzete erősebb, ami megnehezíti a magyarországi játékosok Szlovákiába való átigazolását. Ennek ellenére nem vagyok teljesen biztos abban, hogy itthon egyszerűbb lenne egy rangos bajnokságba eljutni, mint innen. Nem tudnánk megengedni magunknak egy magyar "sztárjátékos" leigazolását, de ez nem is az irányunk. Sokkal inkább arra összpontosítunk, hogy a magyar élvonalban kevesebb lehetőséget kapó fiatal játékosoknak alternatívát kínáljunk.
Az igazgató véleménye szerint a magyar kluboknak érdemes lenne rugalmasabban hozzáállniuk a "fiatalszabályhoz". Farkas szerint ugyanis
Magyarországon a fiatalok szerepeltetése nem mindig a lehetőségek kiaknázásáról szól, hanem sok esetben inkább arról, hogy hogyan lehetne velük együtt létezni, miközben gyakran a háttérbe szorítják őket, mintha csak a védelem két szélén bújkálnának.
"A két bajnokság között jelentős eltérés figyelhető meg: Szlovákiában sokkal inkább van lehetőség piaci szempontok szerint gondolkodni. A fejlődés kulcsa a sikeres szereplés és a kiszámíthatóság. Egy olyan csapat, amely a bennmaradásért küzd, valószínűleg nem vonzza a kassai gazdasági elit figyelmét, míg egy dobogós helyezésért harcoló együttes már sokkal vonzóbb lehet számukra. Célunk, hogy piaci alapú szponzorokat vonzzunk, ezért elengedhetetlen, hogy a pályán folyamatosan fejlődjünk és előre lépjünk, hiszen csak így érhetjük el a kívánt sikereket." - hangsúlyozta a vezető.
Farkas Balázs úgy érzi, hogy a kassai küldetése alatt sokat változott, ma már képes kompromisszumokra, míg korábban, ha nem tudta véghez vinni az akaratát, vette a kabátját és távozott.
Természetesen most is kifejtem a véleményemet, de már tisztában vagyok vele, hogy nem mindig szükséges a végsőkig küzdeni. Több tulajdonossal és különböző országokból származó befektetőkkel együttműködni komoly kihívás, és nem mindig könnyű közös nevezőre jutni, még akkor sem, ha mindenki elkötelezett a klub fejlődése iránt. Néha annyira megterhelőek bizonyos helyzetek, hogy ha nem tudnék kompromisszumot kötni, még egészségügyi problémáim is adódhatnának.
A korábbi ellentmondást nem tűrő középpályás játékosként két csapathoz kötődött leginkább, az Újpesthez és a Videotonhoz, de manapság egyik sem a legszebb időszakát éli.
Mindkét klub iránt mély érzelmeket táplálok. Újpesten csupán három évet töltöttem, de az az időszak olyan intenzív volt, mintha harminc évet éltem volna át ott. A Vidinél az első kupát és az első bajnoki címet együtt ünnepeltük, és ezek az emlékek örökre velem maradnak. Fehérváron és Újpesten egyaránt azon dolgoznak, hogy a megfelelő klubstruktúrát kiépítsék, és mindkét helyen közös vonás, hogy jelenleg nincs sportigazgatójuk. De felmerül a kérdés: hogyan történnek az igazolások, ki hozza a döntéseket? Ilyen körülmények között nehéz szakmai stratégiáról beszélni.
Farkas újpestiként büszkén vallja meg hovatartozását, mégis tisztelettel szemléli a Ferencváros uralkodását az NB I-ben. Szerinte a Fradi dominanciája teljesen jogos, mivel "létrehoztak egy hatékony rendszert, amely mellett minden körülmények között kitartanak".
Farkas Balázs úgy gondolja, hogy elsősorban sportigazgatói feladatkörben tud a legtöbbet segíteni egy klubnak, de futballstratégiai igazgatóként sokkal szerteágazóbb a feladata, még ha nem is annyira látványos.
"Az első sportigazgatói megbízatásom rendkívül pozitívan hatott az önbizalmamra, hiszen sikerült kiemelkedően teljesítenem. Jelenlegi pozíciómban is találhatók motiváló tényezők, de a sportigazgatói pálya számomra a legmegfelelőbb. Kiemelném, hogy ezt a nagyszerű feladatot, legyen szó Kassáról vagy más magyar csapatokról, csak akkor érdemes vállalni, ha a klub mögött világos vízió és stratégia áll, amelyre építhetünk. Ha ezek hiányoznak, akkor a dolognak nem sok értelme van, hiszen csak rövid távon lehet fenntartani, én viszont mindig a hosszú távú eredményekre törekszem" - mondta a Kassa futballstratégiai igazgatója.