A történelem eddigi legforróbb esztendején vagyunk túl. | 24.hu

Az idei volt a második legmelegebb november a feljegyzések kezdete óta - írja az MTI a Copernicus klímaváltozási szolgálat (C3S) jelentése alapján. A szervezet azt is előrebocsátotta, hogy az idei lehet az első olyan év, amelynek átlaghőmérséklet-emelkedése meghaladja az 1,5 Celsius fokos küszöböt.
2024 novemberében a globális átlaghőmérséklet elérte a 14,1 Celsius fokot, ami 0,73 Celsius fokkal magasabb az 1991 és 2020 közötti időszak átlagához képest. Továbbá, az idei november 1,62 Celsius fokkal túllépte az iparosodás előtti hőmérsékleti szintet. A mérések kezdete óta a 2023-as év november hónapja volt a legmelegebb, ami új rekordot jelent.
Az év eddigi 11 hónapjának alapos vizsgálata alapján egyértelműen látszik, hogy a 2024-es év új melegrekordot állíthat fel. Ez az esztendő várhatóan túllép a 2015-ös párizsi megállapodásban rögzített 1,5 százalékos felmelegedési határon, ezzel még inkább hangsúlyozva a klímaváltozás sürgető problémáját.
Samantha Burgess, az ügynökség igazgatóhelyettese kiemelte, ez nem jelenti a párizsi megállapodás megszegését, de azt igen, hogy az ambiciózus éghajlatvédelmi intézkedések sürgetőbbek, mint valaha.
A novemberi hőmérsékleti adatok globális szinten jelentős eltéréseket mutattak. Az európai kontinensen az átlaghőmérséklet 5,14 Celsius-fok volt, ami 0,78 Celsius-fokkal magasabb a 1990 és 2020 közötti időszak átlagához képest. Ennek ellenére az idei november nem került be a legmelegebb tíz közé Európában. Oroszország északi része, valamint Délnyugat-Európa a normál értékek felett teljesített, míg a kontinens délkeleti része az átlagos hőmérsékletek alatt maradt.
November hónapban Kanada keleti területein, az Egyesült Államok középső és keleti részein, Mexikó nagyrészén, Északnyugat-Afrikában, Kínában, Pakisztánban, valamint Ausztráliában a hőmérséklet az átlagos szintet meghaladta. Ezzel szemben az Egyesült Államok nyugati területein, Észak-Afrika egyes pontjain, Oroszország távol-keleti vidékein és az Antarktisz jelentős részén a hőmérséklet jóval az átlagos értékek alatt maradt.
A Copernicus a novemberi globális csapadékmennyiséget is megvizsgálta: Nyugat- és Közép-Európa nagy részén, az Egyesült Államok délnyugati részén, Mexikóban, Chilében és Brazíliában, Afrika északkeleti részén, Közép-Ázsia egyes részein, Kína délkeleti részén és Dél-Afrikában az átlagosnál kevesebb volt a csapadék. Átlagon felüli csapadékot mértek viszont Izland nyugati részén, Nagy-Britannia déli részén, Skandinávia északi részén, a Balkán déli részén és Görögországban, valamint Spanyolország keleti felén és Kelet-Európa nagy részén. A Csendes-óceán nyugati részén tájfunok okoztak heves esőzéseket és pusztítást, különösen a Fülöp-szigeteken.