"A remény sosem árul el minket" - Regnum Marianum Akadémia előadása Bényben.


Regnum Marianum Akadémia Bényben:Nagy Péter János és Farkas Zsolt lelkiatyák (Fotó: Berényi Kornélia)

A Felvidéki Regnum Marianum Akadémia az év utolsó előtti eseményére Bény varázslatos településén várta az érdeklődőket. Az akadémia rendezvényét dr. Farkas Zsolt esperesplébános irányította, aki a gútai közösség lelki vezetőjét, Nagy Péter Jánost hívta meg az est főelőadójának.

A téma a közeledő szentév volt, melyet december 24-én nyit meg Rómában Ferenc pápa az egy évig tartó időszakra. A jubileumi év "A remény zarándokai" címet viseli.

Farkas Zsolt atya, a rendezvény házigazdája ismertette az akadémia küldetését, mely tizenkilenc éve szolgálja a felvidéki magyar katolikus közösséget. Mivel az utóbbi időben Zsolt atya a szőgyéni szolgálata mellett a bényi egyházközség lelki vezetője is lett, ezért a szőgyéni akadémiasorozathoz csatlakoztatta a bényi találkozókat is.

A közelgő szentév ismertetésére érkezett Nagy Péter János atya,

Aki a Szentatya által bejelentett 2025-ös szentév elnevezésére reflektálva, a bevezetőben a "remény" és a "reménység" fogalmát vizsgálta, saját életének és hivatásának tapasztalataival, valamint tanúságtételeivel gazdagította a diskurzust.

"Míg életünk során számos dologban keresünk reményt, a reménység igazi lényege az Istenben való biztos tudat, amely olyan, mint az olaj a motor működéséhez" - fogalmazta meg Péter atya. Ezt követően részletezte az üdvösséghez vezető ösvényen segítséget nyújtó eszközöket: az Evangélium üzenetét, a szentgyónás kegyelmét, az Eucharisztia tápláló erejét, valamint a szinodalitás fontosságát, amely magában foglalja a tanúságtételt, a párbeszédet és a közösségekben való kapcsolatok megerősítését.

Az előadás második részében Péter atya a középkori szentévek történetéről beszélt az 1300-as évektől, s kezdődően az 1500-as évekig bezáróan.

Az első szentév kihirdetése Bonifác pápa nevéhez fűződik. E kezdeti időszakban a szentévet öt évente tartották, majd ezt követően a periódus 40 évre, végül pedig 25 évre csökkent. Az Anyaszentegyház tehát folyamatosan alakította a szentév ünneplésének ritmusát.

A 2025-ös jubileumi év ünnepélyes megnyitója december 24-én, 19 órakor veszi kezdetét. Az esemény különlegessége a szent kapuk megnyitása, amely Ferenc pápa vezetésével valósul meg a híres Szent Péter-bazilikában. Ezt követően a jubileumi kapu fokozatosan megnyílik három másik bazilikában és egy római börtönben is, lehetőséget adva a hívőknek, hogy részesüljenek a szent pillanatokban.

Az esemény egyedülálló lehetőséget teremt a társadalom sokszínű rétegei számára, hogy részt vegyenek egy különleges rendezvénysorozaton, amely nem csupán az örök városban zajlik, hanem a világ különböző pontjain is. Ez a program nemcsak a zarándoklatok szellemiségét idézi meg, hanem a megtérés és a bűnbocsánat kegyelmének mélyebb megtapasztalására is ösztönöz.

A zárszó keretében Zsolt atya felhívta a figyelmet arra, hogy a jubileumi év tiszteletére különleges események várnak ránk. Minden egyházmegye kiválasztott néhány történelmileg fontos templomot, ahol zarándoklatok és egyéb különleges alkalmak keretében szeretettel várják az érdeklődőket. Ezen események célja, hogy közösségünket még inkább összekovácsolják és gazdagabbá tegyék spirituális élményeinket.

A nyitrai egyházmegyében négy templom közül az egyik kiemelkedő helyszín az ősi bényi Magyarok Nagyasszonya-templom. 2025-ben különleges eseményekre készülnek, amelyekre a környék lakói és a távolabbról érkezők egyaránt ellátogathatnak, hogy megtalálják a reményt és a megújulás lehetőségét. A jubileumi szentév középpontjában Krisztus áll, aki az élet és a kegyelem forrása az emberiség számára.

Az esten jelen volt Fóthy Zoltán párkányi esperes és Borka Iván muzslai plébános. Herbácskó Anikó, Bény polgármestere köszöntötte és agapéra invitálta a hallgatóságot.

A Regnum Marianum Akadémia következő izgalmas előadását december 20-án rendezik meg Szőgyénben. Ne hagyd ki ezt a különleges eseményt!

Related posts