A pillanat, amikor Bernie Sanders tudomására jutott az Iránt ért amerikai támadás, valóságos fordulópont volt a politikai diskurzusban. Az arca tükrözte a meglepetést és az aggodalmat, ahogy a hírek beérkeztek. Sanders számára nem csupán egy újabb nemzetk

Az oklahomai Tulsában éppen egy nagygyűlés zajlott Bernie Sanders vermonti szenátor vezetésével, amikor megérkezett a hír, hogy az Egyesült Államok csapást mért Iránra. Sanders, aki az ország talán legismertebb baloldali politikai alakja, régóta éles kritikát fogalmaz meg az Egyesült Államok imperialista külpolitikájával szemben. Az évek során folyamatosan a katonai kiadások csökkentése és a háborús konfliktusok békés rendezése mellett érvelt, felemelve hangját a béke és a diplomácia mellett.
Ennek megfelelően láthatóan kisebb fajta sokként érte, amikor megérkezett a támadás híre, épp a beszéde kellős közepén tartott, amikor a háttérből közölték vele a hírt. Az információ a közönség soraiban is hamar végig futott, a tömeg hitetlenkedve reagált, majd némi zavar után együtt kezdték skandálni, hogy "No More War (Nem kell több háború)".
Sanders a skandálást egy visszafogott bólogatással fogadta, majd kifejezte egyetértését a mantrázott üzenettel. Ezután hangsúlyozta, hogy az amerikai csapás megindítása súlyosan sértette az alkotmányt.
Mindenki tisztában van azzal, hogy csupán egyetlen intézmény van, amely jogosult arra, hogy egy háborúba vezesse ezt az országot: a Kongresszus. Az elnöknek ehhez nem áll módjában jogot formálni!
- kiáltotta el magát hevesen, miközben Donald Trumpra nézett, és ezzel sikerült megnyernie a közönség szimpátiáját.
Sanders úgy véli, hogy jelenleg az Egyesült Államok történetének egyik legkomplexebb időszakát éljük, és Trump néhány perccel korábban még inkább megnehezítette a helyzetet. Szerinte ebben a kihívásokkal teli időszakban fontos, hogy minden amerikai egyértelműen kifejezze, hogy az ország lakói nem kívánnak újabb háborút.
Ebben a szakaszban visszatért a korábban megfogalmazott beszéde főbb gondolataihoz, hangsúlyozva, hogy elengedhetetlen, hogy ne mondjanak le arról a vízióról, amit az országról alkotnak. Kifejtette, hogy az elit célja, hogy az emberekben tudatosítsák, hogy nincsenek lehetőségeik. Azonban most, ezen a ponton, különösen fontos, hogy Sanders szerint harcba szálljanak, és világossá tegyék az elit számára, hogy Amerika nem az ő tulajdonuk, hanem a nép valóságos öröksége.
"Számomra mindegy, hogy te progresszív, mérsékelt vagy konzervatív nézeteket képviselsz, hiszen ez az ország mindannyiunk közös otthona, nem csupán egy szűk réteg, a milliárdosok kiváltsága" - mondta. Sanders teljes beszéde a következő linken hallgatható meg.
Ma egész nap élő közvetítés keretében tájékoztatjuk Önöket az Iránt ért amerikai támadás következtében kialakult helyzetről és a reakciókról. Tartsanak velünk, hogy első kézből értesülhessenek a legfrissebb fejleményekről!