Az RTL és a TV2 hirtelen műsorváltozásaival úgy tűnik, mintha a nézők érdekeit figyelmen kívül hagynák. Ezek a váratlan módosítások nemcsak a szórakozást zavarják meg, hanem a közönség bizalmát is aláássák.

Az elmúlt napokban olyan mértékben variálta meg a műsorait a két vezető kereskedelmi csatorna, hogy már az sem világos, ezzel még több nézőt szeretnének bevonzani, vagy épp elveszíteni akarják őket.
A műsorváltozás jelensége szorosan összefonódik a televíziózás kezdetével. Noha a legtöbb csatorna igyekszik követni az előre meghatározott adásrendjét, előfordulhat, hogy a nézők nem azt látják, amit eredetileg hirdettek. Ennek hátterében számos tényező állhat, de korábban ritkán fordult elő, hogy egy műsor időpontját hirtelen megváltoztatták volna azért, hogy elkerüljék a konkurencia erős programját. Az utóbbi időszakban azonban az RTL és a TV2 között ez a stratégia vált a normává, és a múlt héten már olyan mértékben fokozódott a verseny, hogy az szinte már zűrzavarrá duzzadt.
2017. decemberéig három és fél éven át az RTV Részletes és a Telehold magazinok vezető szerkesztőjeként tevékenykedtem, így első kézből tapasztaltam meg a műsorváltozások dinamikáját és következményeit. Mielőtt azonban rátérnék a szakmai tapasztalataimra, szeretnék egy régi emléket felidézni, mégpedig 2003-ból, több mint húsz évvel ezelőttről. Balassa Péter, a neves esztéta és irodalomtörténész, 2003. június 30-án távozott az élők sorából. E jeles esemény kapcsán a királyi televízióban nem Lars Von Trier kultikus sorozatának, A Birodalomnak a következő epizódját vetítették, hanem egy korábbi beszélgetést Balassával. Ez a döntés érthető volt, hiszen az ilyen hirtelen műsorváltások gyakran egy haláleset miatt történtek: gondoljunk csak a Kacsamesék emblematikus félbeszakítására Antall József halála kapcsán.
A két műsorújság szerkesztésének idején, a 2010-es évek közepén azonban már komoly problémát jelentett, hogy releváns tévéműsort jelentessünk meg. Mindig két hétre előre dolgoztunk, hiszen az aktuális lapszám már a jövő heti tévé- és rádióműsort tartalmazta.
Az olvasók pedig - érthető okokból - általában szóvá tették, ha a tévében nem az ment, mint amit mi az újságban közöltünk. Már ekkor is az internet (többek közt a PORT) volt a relevánsabb, ám ami mostanában megy, azt szinte lehetetlen lekövetni még egy online tévéújságnak is.
Az utóbbi hónapok a sürgős műsorvázlatok körül forogtak, melyek hátterében nem tragikus események vagy más külső hatások álltak, hanem a két nagy kereskedelmi televízió, az RTL és a TV2 közötti éles versengés. Ha csak az elmúlt hét eseményeit vizsgáljuk, az alábbi történeteket emelhetjük ki:
A helyzet igazi gyökere abban rejlik, hogy a csatornák éppen azokat az embereket húzzák ki a komfortzónájukból, akikből a fennmaradásuk táplálkozik: a nézőket. Ezért is zavaros, hogy mi lehet a céljuk ezzel a stratégiával. Ha valóban a nézőszám növelése a fő prioritás, akkor talán érdemes lenne a műsorokat a tervezett időpontokban indítani, különösen, hogy a Házasság első látásra és a Pokoli rokonok gyökeresen eltérő stílusú produkciók. Bár manapság sokan a streamelési lehetőségeket választják az epizódok visszanézésére - elvégre a ValóVilág alatt is hatalmas reklámot kaptak az RTL+-ra - a különböző kezdési időpontok össze-vissza pakolása akkor is érthetetlen lépés. Így hát,
Ráadásul a Házasság első látásra fináléja annyira unalmasra sikeredett, hogy a nézők szinte már a műsorváltozáson kívül is felháborodtak, amiért az utolsó részek újravágása miatt ennyire ellaposodott az élmény. Valószínűleg a sorozat végére érve sokan csak csalódottan sóhajtottak, hiszen a várakozásokkal ellentétben nem kapták meg a megérdemelt izgalmat.