A magyar kormány indítványozta, hogy a kényszersorozott férfi haláláért felelős személyeket tegyék fel a szankciós listára.


"Ukrajna utcáin embervadászat zajlik - immáron nemcsak mi mondjuk, hanem az Európa Tanács is" - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter élő bejelentkezésében a YouTube-csatornáján. A tárcavezető szerint a nemzetközi szervezet emberi jogi jelentése is megerősíti: a kényszersorozások alatt Ukrajnában súlyos visszaélések történnek, és ezeknek már magyar áldozata is van.

Szijjártó Péter a legfrissebb jelentésre hivatkozva kijelentette, hogy "verekedés és kínzás" vár azok sorsára, akik ellenállnak a harcnak és nem kívánnak részt venni a háborús eseményekben. "Rendkívül megdöbbentő, ahogyan az ukrán kényszersorozók bánnak az emberekkel, és legalább ennyire elgondolkodtató az európai politikai vezetők csendje" - mondta a külügyminiszter. Hozzátette: a magyar kormány számára teljesen elfogadhatatlan, hogy mindez következmények nélkül zajlódjon le.

A miniszter bejelentette, hogy Magyarország azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió sorolja fel azokat az ukrán katonai vezetőket a szankciós listáján, akik a kényszersorozásokért felelős pozícióban állnak.

Brüsszelben indítottuk el azt a kezdeményezést, amelyben arra kérjük az Európai Uniót, hogy vonja be szankciós listájába mindazokat, akik felelősséget vállalnak a magyar ember haláláért a kényszersorozás során. Különösen három, az ukrán védelmi minisztérium és hadsereg vezetésében betöltött szerepet játszó személy felelősségre vonását sürgetjük, akik felelnek a kényszersorozások irányításáért.

Szijjártó Péter kijelentette: „Egy magyar állampolgár életét vesztette, és nem hagyhatjuk, hogy mindez következmények nélkül történjen. Az Európai Uniónak cselekednie kell.”

Mint megírtuk, Beregszászon egy magyar állampolgárságú kényszersorozott férfi a kórházban életét vesztette, miután ukrán toborzók súlyosan megverték. Orbán Viktor részvétét fejezte ki a hozzátartozóknak.

Tájékoztatása szerint a beregszászi magyar tannyelvű 4. számú Kossuth Lajos Líceum előtt álltak lesben a területi toborzási és szociális támogatási központ (TCK) munkatársai, azaz a toborzók, amikor S. József arra járt, aki megfordult, ahogy észrevette őket. Az ismerős elmondása szerint érthető volt a reakciója, "hiszen sok kárpátaljai magyar társához hasonlóan ő sem akart a frontra menni meghalni Ukrajnáért". A szökés nem sikerült, a Parisel nevű kávézó előtt már megütötték a toborzók, majd a szemtanúk szerint betuszkolták egy furgonba, és elvitték Ungvárra a toborzóközpontba, ahonnan Munkácsra vitték, és a 128-as dandárba sorozták be.

Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára bejelentette, hogy Ukrajna budapesti nagykövetét berendelték a minisztériumba. Az intézkedésre annak kapcsán került sor, hogy ukrán toborzótisztek brutálisan bántalmaztak egy magyar állampolgárt Kárpátalján, aki a kényszersorozás során olyan súlyos sérüléseket szenvedett, hogy később életét vesztette.

Tudatta, hogy "a hírek szerint az ukrán toborzók vasdoronggal ütötték a férfit, miután elfogták, furgonba tuszkolták, és elvitték a toborzóközpontba. A magyar családtagoknak azt mondták, hogy minden rendben, de az elfogott férfi végül belehalt sérüléseibe". Az ukrán vezérkar azonban ezzel ellentétes állítást közölt, szerintük a férfi halálát tüdőembólia okozta. Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggeli rádióinterjújában úgy fogalmazott, nem szabad finomkodni a szavakkal, kerülni kell az óvatoskodást, ugyanis a férfit "egyszerűen agyonverték".

Related posts