Az ENSZ közzétette jelentését a kitelepített haitiekről | TRT Magyar

Haitin egyetlen év leforgása alatt több mint 1 millió 41 ezer ember kényszerült elhagyni otthonát a bandák által gerjesztett erőszakos cselekmények következtében.
Az ENSZ Nemzetközi Migrációs Szervezetének (IOM) szóvivője, Kennedy Okoth Omondi az ENSZ genfi irodájának heti sajtótájékoztatóján nyilatkozott a haiti helyzetről.
Megjegyezve, hogy a kitelepítettek száma csaknem megduplázódott az országban zajló erőszakos bandatámadások miatt összeomló alapvető szolgáltatások, például az egészségügyi ellátás és a növekvő élelmezési bizonytalanság miatt, Omondi emlékeztetett arra, hogy 2023 decemberét figyelembe véve Haitin 315 ezer kitelepített ember él.
"A legfrissebb és legpontosabb információk szerint Haitin jelenleg körülbelül 1 millió 41 ezer olyan ember él, aki kitelepítésre kényszerült. Érdemes megjegyezni, hogy ezek közül sokan többször is átélték a kitelepítést." - fogalmazott.
Haitit, ahol több mint 11 millió ember éli mindennapjait, súlyos éhínség fenyegeti, miközben az ország évek óta politikai, gazdasági és biztonsági válságokkal küzd.
Az országban egyre aggasztóbb mértékben terjednek el az erőszakos cselekmények, miközben a főváros területének 80 százalékát fegyveres bandák tartják fennhatóságuk alatt.
Az országban tapasztalható erőszakos események következtében áprilisban lemondott Ariel Henry, aki korábban a miniszterelnöki posztot töltötte be. Az átmeneti tanács Garry Conille-t választotta meg új miniszterelnöknek.
A tanács döntése értelmében Conillét leváltották kormányfői pozíciójából, helyére pedig Alix Didier Fils-Aime üzletembert jelölték ki miniszterelnöknek.