A Frontex vezetője úgy véli, hogy a szervezeti kultúra átalakítása körülbelül három évet igényel.

A Frontex ügyvezető igazgatója hangsúlyozza, hogy Görögországnak felelősségteljesen kell teljesítenie nemzetközi kötelezettségeit, különös figyelmet fordítva a kiszolgáltatott menekültek és migránsok biztonságára. Ezek az emberek sokszor életveszélyes körülmények között, hajózásra alkalmatlan járműveken érkeznek Európába, ami sürgető problémát jelent.
Hans Leijtens, a Frontex ügyvezető igazgatója, már két éve tölti be ezt a pozíciót. Véleménye szerint a szervezet kultúrájának átalakítása még a hivatali ideje hátralévő három évében is jelentős időt és erőfeszítést igényel majd.
Szerinte a belső átláthatóság kulcsfontosságú, és az Egyesült Államok által vezetett jelenlegi tendenciával szemben a Frontexnek jobban figyelembe kell vennie a nemi és identitásbeli sokszínűséget.
"Szó van a toborzásról, arról, hogy tisztességes és sokszínű szervezetként működjünk, mind a nemek, mind a nemzetiségek tekintetében" - mondta a The Europe Conversation című műsorban.
"A kultúra átalakítása rendkívül összetett feladat, de optimistán tekintek a jövőbe, hiszen úgy érzem, jó úton járunk. A következő három év során, amely a mandátumom hátralevő időszakát jelenti, mindenképpen szükség lesz a közös erőfeszítésekre ahhoz, hogy valóban elérjük a céljainkat."
A Frontex már évek óta a kitoloncolások szimbólumává vált. Úgy tűnik, hogy a szervezet továbbra is azt a politikát képviseli, amelynek lényege, hogy a Földközi-tengeren feltartóztatott migránshajókat visszaküldje az uniós vizekre. Ezen a területen a túlzsúfolt és gyakran életveszélyes körülmények között haladó hajókon utazó emberek rendszeresen tragikus sorsra jutnak, sokan közülük megfulladnak.
2022-ben az OLAF, az EU csalás elleni hivatalának jelentése szerint a Frontex Leijtens elődje, Fabrice Leggeri vezetése alatt eltussolt olyan ügyeket, amikor a görög parti őrség illegálisan visszaszorított migránsokat.
Leijtens hangsúlyozza, hogy a Frontex tevékenysége szigorúan egy meghatározott mandátum keretein belül kell, hogy zajlódjon, és hogy a part menti államok, mint például Görögország, saját jogkörrel bírnak a határvédelmi feladatok ellátásában.
"Valóban, tapasztaljuk és tudomásul vesszük, hogy időnként sajnálatos események történnek" - fogalmazott a különféle incidensekről, amikor emberek vízbe fulladtak, legyen szó akár európai, akár globális vizekről.
Elmondása szerint jobban örülne, ha Görögország betartaná a nemzetközi jogot ebben a kérdésben. A jelenlegi állás szerint a Frontex 13 lehetséges emberi jogi jogsértéssel vádolja a görög hatóságokat, és a szervezet fontolóra vette a finanszírozás csökkentését.
„Álmodom arról, hogy Görögországban olyan helyzet alakuljon ki, mint amilyet minden más együttműködő országban szeretnék látni: a szabályok szigorú betartásával, és ha valamilyen incidens történik – ami sajnos előfordulhat –, azt alaposan kivizsgálják, és a megfelelő következményekkel járjon" – fogalmazott.
A The Europe Conversation riportere az Adriana hajó hírhedt esetéről kérdezte Leijtenst, amely 2023 júniusában a görög partoknál nemzetközi vizeken felborult és elsüllyedt, 600 ember halálát okozva. Leijtens elmondta, hogy a Frontex figyelmeztette a görög hatóságokat a történtekről, és hogy az ő ügynöksége nem felelős a tragédiáért.
"Én voltam a megfigyelő szobában, amikor először felfedeztük a hajót. Ekkor én magam is tanúja voltam a tragédia előtti nap eseményeinek" - mesélte. "Ilyen helyzetekben, ha rendelkezünk repülőgéppel, értesítenünk kell a görög hatóságokat arról, amit észlelünk. A koordináció sajnos nem a mi kezünkben van."
Mindezek ellenére továbbra is ott lebeg a megválaszolatlan kérdés: vajon a Frontex tett-e volna többet a veszélyhelyzetben lévők életének védelme érdekében, hiszen Leijtens és csapata tisztában volt az Adriana jelenlétével.
"Abban az időszakban rendelkezésünkre állt egy drón és egy repülőgép. Az utasítás világos volt: induljunk el egy másik eseményhez Kréta déli részén" - mesélte.
"Kétszer is javasoltuk a görög hatóságoknak, hogy küldjenek egy másik gépet. Már az incidens utáni napon is világosan megmondtuk, hogy ezt javasoltuk a görögöknek, és a görög hatóságok mindkét alkalommal figyelmen kívül hagyták a javaslatunkat.