Karikó Katalin Bécsben tartott előadásában kiemelte a fizikai és mentális egészség megőrzésének kulcsfontosságú szerepét. A diákoknak szólva hangsúlyozta, hogy a testi és lelki jólét egyensúlya elengedhetetlen a sikeres élethez és a kreatív gondolkodáshoz


A Nobel-díjas biokémikus életútjáról beszélve megosztotta, hogy gyermekkorában már lenyűgözte a természet csodái, különös figyelmet fordítva a növények világára. Később érdeklődése kiterjedt a kémia, biológia és földrajz iránt is - számolt be róla az MTI.

Szülővárosában, Kisújszálláson, a Móricz Zsigmond Gimnázium biológia szakkörének tagjai úgy döntöttek, hogy levelet írnak neves természettudósoknak. Mivel azonban nem rendelkeztek angol nyelvtudással, olyan kutatókat kerestek, akik beszéltek magyarul. Végül Szent-Györgyi Albert mellett Selye János nevét választották - emlékezett vissza a kutató.

Selye János stresszről szóló könyve meghatározó hatást gyakorolt életszemléletére - mondta, hangsúlyozva, meg kell tanulni, miként kezelhető az embert érő negatív stressz.

A Szegedi Tudományegyetem professzora hangsúlyozta a diákoknak, hogy figyelmüket azokra a dolgokra irányítsák, amelyeken valóban tudnak változtatni. Ahelyett, hogy másokhoz hasonlítanák magukat, érdemes saját célokat kitűzniük, amelyek elérésére törekednek. Ha ezeket a célokat sikerül megvalósítaniuk, máris győztesnek érezhetik magukat, hiszen a folyamat során rengeteget tanulnak és fejlődnek.

Úgy vélekedik, hogy ma is hálával tartozik annak a gimnáziumi tanárának, aki azzal fenyegette, hogy megakadályozza a szegedi egyetemre való felvételét. Ez a kihívás ösztönözte őt arra, hogy a legjobbat hozza ki magából, és még inkább elmélyüljön a tanulásban.

Karikó Katalin válaszában hangsúlyozta, hogy pályafutása alatt soha nem tapasztalt diszkriminációt nőként. Megemlítette, hogy a támogatói között többségében férfiak voltak, akik jelentős hatással voltak a karrierjére.

A professzor úgy fogalmazott, ha valaki a kutatói pályát választja, elfelejtheti a munka és a magánélet egyensúlyát. Rendkívül fontosnak nevezte ugyanakkor, hogy a családtagokkal töltött idő valóban minőségi legyen.

Karikó Katalin hangsúlyozta, hogy a tudósok felelőssége, hogy munkájukat és az általuk elért eredményeket érthető módon ismertessék a közvéleménnyel. Ezzel nemcsak a tudományos eredmények fontosságát emelik ki, hanem azt is, hogyan járulnak hozzá az emberek életminőségének javításához.

A bécsi Collegium Hungaricumban május végéig látogatható egy különleges tárlat, amelyet a Szegedi Tudományegyetem állított össze. A kiállítás a világ számos szegletéből származó, több mint száz tudományos elismerést mutat be, amelyekkel az utóbbi években méltatták Karikó Katalin kiemelkedő munkáját.

Related posts