"A férjem cukorbetegsége mély nyomot hagyott a szexuális kapcsolatunkon, mégis sikerült újra felfedeznünk egymást és a köztünk lévő intimitást."
A tartósan magas vércukorszint károsíthatja az erekcióhoz elengedhetetlen kis ereket és idegeket. Mi vált be végül a házaspárnak ezellen?
A szexuális intimitás mindig is fontos része volt Sara és Arion Chaudary kapcsolatának. A 36 éves nő és 45 éves férje 17 éve élnek együtt, öt gyermekükkel közösen vezetik éttermüket Nyugat-Yorkshire-ben. Mégis volt egy pont az életükben, amikor az addig bensőséges kapcsolatuk megbicsaklott - a 2-es típusú cukorbetegség miatt - írta meg a pár történetét a Telegraph.
Arion 43 éves korában szembesült a 2-es típusú cukorbetegség diagnózisával, miután már évek óta figyelmeztették a prediabéteszes állapotára. Az elhatározás, hogy életmódot vált, komoly erőfeszítéseket igényelt tőle: diétázott, rendszeresen sportolt, sőt, a gyerekeivel is sok időt töltött focizással, hogy aktívan éljen. Sajnos, hiába minden igyekezet, a betegség végül mégis megjelent az életében, és nem csupán egészségi állapotának romlását hozta magával, hanem a házassága is próbára került a nehézségek révén.
Sara így fogalmaz: "A szex mindig is szerves része volt az életünknek, valódi összekapcsolódást teremtett köztünk. Ám hirtelen elérkeztek azok az estéket, amikor elkezdtük, de sosem tudtuk befejezni. Az intimitás egyre inkább eltűnt, Arion pedig egyre távolabb került tőlem."
David Ralph professzor, az University College London urológiai szakértője rámutat, hogy az erekciós zavar (ED) a cukorbetegség egyike a leggyakoribb, mégis legkevésbé tárgyalt szövődményeinek. A fokozott vércukorszint hatására a pénisz apró erei és idegei megsérülnek, ami csökkenti a vér áramlását és az érzékelést – ez pedig merevedési nehézségekhez vezethet.
A professzor hangsúlyozza:
Ez nem egyéni kudarc, hanem inkább a biológiai folyamatok természetes következménye. Ráadásul gyakran hamarabb megjelenik, mint másfajta szövődmények.
A Diabetes UK adatai alapján a cukorbeteg férfiak körében a merevedési zavar (ED) előfordulásának aránya eléri a 75%-ot. Érdekes, hogy ezek a tünetek sok esetben jóval korábban jelentkeznek, mint a nem cukorbeteg férfiak esetében.
"Arion letargikusabb lett, és én azt hittem, már nem talál vonzónak" - emlékszik vissza Sara. "Öt gyerek után a testem is megváltozott, és az önbizalmam megingott."
A séta közben került szóba a dolog. "Nem szerettem volna őt nyomás alá helyezni az ágyban. De amikor rákérdeztem, láttam rajta, hogy megkönnyebbült. Ez volt az első lépés a megoldás felé."
Innét kezdve fokozatosan újra felfedeztük az intimitás világát - a masszázs, a játékosság és egy újfajta közelség révén. "Néha csupán nevettünk egymás mellett, és ezáltal megtanultunk egy teljesen új módon összekapcsolódni."
Arion háziorvosa először Viagrát javasolt, de ő nem akarta a szexet gyógyszerhez kötni. Végül egy újabb technológiai megoldás, a Vertica nevű otthoni eszköz vált be, amely rádiófrekvenciával javítja a pénisz vérellátását.
A használat után néhány héttel visszatértek a reggeli erekciók, erősebb lett a teljesítmény és Arion önbizalma is helyreállt. "Olyan volt, mintha visszaforgattuk volna az időt" - mondja Arion.
Ma már újra szoros a kapcsolatuk - nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is. "Többet érintjük egymást, többet nevetünk. Nem zárjuk ki a hatodik babát sem" - mosolyodik el Sara.
Az Arionhoz hasonló férfiak története azt mutatja: az erekciós zavar nem szégyen, hanem gyakori és kezelhető állapot. Fontos, hogy az érintettek - és partnereik - ne hallgassanak róla, hanem kérjenek segítséget.
A cukorbetegség nem kell, hogy megakadályozza az intimitást. Az őszinte kommunikáció és a kölcsönös támogatás elengedhetetlen, és néha egy kis technológiai segítség is jól jöhet.